Skocz do zawartości

Filtracja narurowa - problem


luk42a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem zbudować do nowego akwarium system filtracji na rurowej ale mam mały problem. Otóż w razie braku prądu system się zapowietrza i nie chce sam ruszyć. Moźe ktoś doświadczony podeśle jakiś schemat jak to wszystko podłączyć żeby działało  bezproblemowo. Posiadam 4 x filtr na rurowy 10" pompa co Wilo Stratos pico 25/1-4. Miejsce do tego przeznaczone to 47cm szerokości i 80cm wysokości. Poniżej zdjęcia. Rurki na zdjęciu to tylko projekt. Będą plastiki, to jest tylko schemat do uruchomienia zanim włożę do akwarium wszystko musi działać bez zarzutów.

IMG_20161029_182315.jpg

IMG_20161029_182317.jpg

IMG_20161029_182319.jpg

IMG_20161029_182326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy znalazłem na forum, poprzez google itd itp. Miałem zmontowane jak na zdjęciu i jest problem z zassaniem wody, Jak już zassało to było ok. Ale gdy wyciągnąłem wtyczkę z prądu znowu był problem z zassaniem wody. I obawiam się, że podczas zaniku prądu nie będę miał filtracji w akwa, a planuje 450l więc zależy mi na niezawodności.

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ masz kiepsko rozwiązany ze względu na szeregowe połączenie korpusów ale mimo to, raz zalany szczelny układ, bez kombinowania przy korpusach, zaworach nie ma prawa się zapowietrzyć przy wyłączeniu pompy. Zdarza się zapowietrzenie pompy podczas wymiany wkładów ale zazwyczaj rusza sam i po kilkunastu minutach się całkowicie odpowietrza. Problemem często, przy skomplikowanych układach, jest zalanie całości przy starcie ale prosty myk z podłączeniem układu do kranu i wykorzystanie ciśnienia w rurach załatwia sprawę, później już nie ma większych problemów.

Tu masz filmik stana fajnie opisujący ten ssystem filracji 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś mógł. Rozrysuj jak to połączyć w całość. I móc po prostu o tym nie myśleć. Już wydałem sporo i chciałbym żeby to działało. Mogę jeszcze wydać do 400zł. Komodę pod akwarium będę miał 150 x 80 cm ( 3 przegrody po 50 cm x 80 cm) więc mogę zrobić przejście między ściankami, więc jest jeszcze trochę miejsca, tylko jakby ktoś mógł w łopatologiczny sposób wytłumaczyć. Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk42a proponuje zagladnac do poprzednich postow. Sam jestem w trakcie budowania narurowca i wiekszosc informacji znalazlem albo na forum, albo w filmach Stana. Jak ci sie nie chce szukac, to chociaz zerknij do mojego postu na temat mojego narurowca.

p.s. Patrze na ta twoja pompe I zastanawiam sie czy ona nie jest jednym z powodow twoich problemow. Jesli tak, to sama pompa Cie wyniesie okolo 250zlotych.

 

Edytowane przez Paulstick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paulstick napisał:

Luk42a proponuje zagladnac do poprzednich postow. Sam jestem w trakcie budowania narurowca i wiekszosc informacji znalazlem albo na forum, albo w filmach Stana. Jak ci sie nie chce szukac, to chociaz zerknij do mojego postu na temat mojego narurowca.

 

Witam kolegę. To nie tak że nie chce mi się szukać. System działa do czasu wyciągnięcia wtyczki, a przy większym akwarium raczej nie chciał bym tam grzebać odpowietrzać itd, itp. Postów, schematów przeczytałem setki, pompę dobrałem aby brała jak najmniej prądu. Po prostu nie mam pojęcia o takich sprawach jak instalacje c.o., c.w.u, itd, proszę tylko o poradę osoby które już to przerabiały. Ja mogę się odwdzięczyć poradami na temat spawania, zgrzewania, cięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paulstick napisał:

p.s. Patrze na ta twoja pompe I zastanawiam sie czy ona nie jest jednym z powodow twoich problemow.

Też dopiero zwróciłem na to uwagę, jeśli się nie mylę to pompa typowo cyrkulacyjna używana do cyrkulacji ciepłej wody w kranie a nie do instalacji C.O. (moc 3 W). Jeśli tak to nie sprawdzi się jako napęd do filtracji.

---------------------------------------

Jak działa to chyba pompa jest ok (nie znam tych pomp) Napisz dokładnie co się dziej po ponownym włączeniu, pompa się zapowietrza (objaw głośna praca) czy wcale nie rusza ?

Najprostszy układ to dwa wkłady mechaniczne (równolegle) pompa i dwa wkłady biologiczne (równolegle) +  ew. jeden korpus na extra wkłady na bypasie.

Jeden zawór przed i za mechanikami i biologami i min. jeden na bypasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk42a ja nie mam zielonego pojecia ani o spawaniu, ani o instalacjach CO:). Mojego narurowca oparlem o narurowca przedstawionego przez Stana w swim filmie filtracja narurowa czesc 2, jego porady przez fb w sprawie pompy (doradzil IBO 25-60 180) i porady od kolegow juz na forum. Narurowiec skompletowany, jeszcze nie sklejony, bo nowe szklo bedzie dopiero za 6 tygodnie.

Generalnie musisz sie zdecydowac na srednice rurek i gwintow; proponowana albo 25mm i 3/4 albo 32mm I 1".

Pamietaj, ze szeregowe ustawienie filtrow tlumi wode bardziej niz rownolegle i ze pompa CO latwiej pcha wode, niz zasysa. 

Rodzaje zaworow, plastikowe czy metalowe to juz twoj wybor, umiejscowienie mozesz skopiowac z mojego schematu, albo naszkicowac cus I wrzucic tutaj. 

Ciezko to wszystko wypisac w jednym poscie, ten filmik Stana osobiscie ogladalem pewnie z 25 razy, cala wiedze tam masz. Jak sie zdecydujesz na zakup rurek, muf, zaworkow itd. zrob liste, chetnie zajrzymy, zebys kaski na marne nie wydawal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.