Quba Opublikowano 6 Marca 2016 Autor #11 Opublikowano 6 Marca 2016 Wszystkie duże kamienie stoją bezpośrednio na spienionym pcv. Co do filtracji mechanicznej to mam schowany Aquael Circulator 2000 w razie, gdyby prefiltr nie wystarczał
imak73 Opublikowano 6 Marca 2016 #12 Opublikowano 6 Marca 2016 No to gra. Miłej zabawy. I pamiętaj nie nakręcaj się z zakupem kolejnych ryb. Przemyśl dobrze obsadę i do dzieła.
pozner Opublikowano 7 Marca 2016 #13 Opublikowano 7 Marca 2016 Akwarium bardzo efektowne, może się podobać, ale obawiam się, że masz za słabą filtrację biologiczną. Przy młodych rybach może jeszcze wydolić, ale gdy ryby dorosną, możesz mieć problemy. Dokup jeszcze jeden kubełek i będziesz miał spokój. U mnie, przy podobnych gabarytach, pracuje Tetra ex700 i Tetra ex1200 i wszystko gra i buczy Mam oprócz tego jeszcze filtr mechaniczny. Lepszy jest nadmiar filtracji niż jej niedobór.
lufa555 Opublikowano 7 Marca 2016 #14 Opublikowano 7 Marca 2016 Lepszy jest nadmiar filtracji niż jej niedobór. Czy ja wiem? Bakterii i tak osadzi się tyle ile będzie potrzebnych. Na pewno nie więcej i nie mniej W tak długim akwarium potrzebna będzie cyrkulacja a aquael 2000 tego nie zapewni. Potrzebny będzie falownik z przepływem przynajmniej 5-6tyś litrów przy tych kamieniach.
marcin1ja1 Opublikowano 7 Marca 2016 #15 Opublikowano 7 Marca 2016 Uważam, że filtracja biologiczna wydoli przy maluchach. Jak już rybki podrosną to biologię w baniaku uciągnie nawet sam piach, co pokazało nie raz doświadczenie. W moim podobnym baniaku hula 1 litry matrixu i 1 litr grysu. Z pewnością tyle złoża zmieści się nawet w najmniejszym kuble. U mnie sprawdza się silny kubeł z prefiltrem narurowym oraz cyrkulator 5000 l/h. U mnie ze względu na non-mbune jest znacznie mniej kamieni, więc ogarnąć kupska jest dużo łatwiej.
marek_z_81 Opublikowano 7 Marca 2016 #16 Opublikowano 7 Marca 2016 Formularz dołączenia do klubu już wysłany. Żeby zostać pełnoprawnym klubowiczem nie wystarczy wysłać formularz, trzeba też opłacić składkę klubową. Info dostałeś na mail'a. Żeby nie było, że tylko OT: Akwarium SUPER.
pozner Opublikowano 7 Marca 2016 #17 Opublikowano 7 Marca 2016 Czy ja wiem? Bakterii i tak osadzi się tyle ile będzie potrzebnych. Na pewno nie więcej i nie mniej W tak długim akwarium potrzebna będzie cyrkulacja a aquael 2000 tego nie zapewni. Potrzebny będzie falownik z przepływem przynajmniej 5-6tyś litrów przy tych kamieniach. Zgadza się, bakterii będzie tyle, żeby obsłużyć aktualną, młodą obsadę, ale czy dorosłą uciągnie? Przy dużym złożu bakterie będą miały gdzie się osadzać. Na tym min. polega różnica między filtrem kaskadowym, a filtrem zewnętrznym dla np. 500l. Różnica wielkości złoża. Dlatego napisałem o nadmiarze filtracji. Co do cyrkulacji, to mam Atmana At-203 (2000l/h) i idealnie mi się sprawdza, przy identycznej długości. A, no i to samo śmigało przy kamieniołomie z mbuną. -- dołączony post: U mnie ze względu na non-mbune jest znacznie mniej kamieni, więc ogarnąć kupska jest dużo łatwiej. Kupska, kupskami, ale ryby sikają i tu jest główne źródło amoniaku. Dlatego tak istotna jest wielkość złoża.
lufa555 Opublikowano 7 Marca 2016 #18 Opublikowano 7 Marca 2016 Zgadza się, bakterii będzie tyle, żeby obsłużyć aktualną, młodą obsadę, ale czy dorosłą uciągnie? Przy dużym złożu bakterie będą miały gdzie się osadzać. Na tym min. polega różnica między filtrem kaskadowym, a filtrem zewnętrznym dla np. 500l. Różnica wielkości złoża. Dlatego napisałem o nadmiarze filtracji. Co do cyrkulacji, to mam Atmana At-203 (2000l/h) i idealnie mi się sprawdza, przy identycznej długości. A, no i to samo śmigało przy kamieniołomie z mbuną. -- dołączony post: Kupska, kupskami, ale ryby sikają i tu jest główne źródło amoniaku. Dlatego tak istotna jest wielkość złoża. No ale przecież ryby nie rosną do ostatecznych rozmiarów w jeden dzień. Razem z rozwojem ryb będzie się rozwijać biologia. Wystarczy spojrzeć na piach na dnie. Ile tam jest biologi to nawet nie sposób sobie wyobrazić Spokojnie filtr uciągnie biologię. Bardziej bym się skupił na mechaniku.
pozner Opublikowano 7 Marca 2016 #19 Opublikowano 7 Marca 2016 Wystarczy spojrzeć na piach na dnie. Ile tam jest biologi to nawet nie sposób sobie wyobrazić Jakoś nie kupuję tego. Fachowcy od biologii twierdzą, że w górnej warstwie (1-2cm.) piachu jest wartościowe złoże. Gdzie ono jest po przekopaniu tego piachu przez pyszczaki (mbuna)? Gdzie ono jest po przedziobaniu tego piachu przez pyszczaki (non mbuna)? Coś tam pewnie jest, ale ile? Nie badałem tego, ale biorąc to na prostą logikę, w wodzie musi być tyle samo bakterii ile jest w złożu. Sama woda, bez złoża, w krótkim czasie staje się bezwartościowa, gdyż nie ma oparcia w złożu produkującym kolejne bakterie. Ja tak to widzę.
Quba Opublikowano 7 Marca 2016 Autor #20 Opublikowano 7 Marca 2016 Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest badanie parametrów wody i reagowanie jeśli będzie biologia niewydajna. Dziękuje za wszystkie opinie Żeby zostać pełnoprawnym klubowiczem nie wystarczy wysłać formularz, trzeba też opłacić składkę klubową. Info dostałeś na mail'a Oczywiście zapłacone, jak wrócę wieczorem do wyślę potwierdzenie przelewu.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się