Skocz do zawartości

Witam wszystkich :)


Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium bardzo efektowne, może się podobać, ale obawiam się, że masz za słabą filtrację biologiczną. Przy młodych rybach może jeszcze wydolić, ale gdy ryby dorosną, możesz mieć problemy. Dokup jeszcze jeden kubełek i będziesz miał spokój. U mnie, przy podobnych gabarytach, pracuje Tetra ex700 i Tetra ex1200 i wszystko gra i buczy :) Mam oprócz tego jeszcze filtr mechaniczny.

Lepszy jest nadmiar filtracji niż jej niedobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Lepszy jest nadmiar filtracji niż jej niedobór.



Czy ja wiem? Bakterii i tak osadzi się tyle ile będzie potrzebnych. Na pewno nie więcej i nie mniej ;)


W tak długim akwarium potrzebna będzie cyrkulacja a aquael 2000 tego nie zapewni. Potrzebny będzie falownik z przepływem przynajmniej 5-6tyś litrów przy tych kamieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że filtracja biologiczna wydoli przy maluchach. Jak już rybki podrosną to biologię w baniaku uciągnie nawet sam piach, co pokazało nie raz doświadczenie. W moim podobnym baniaku hula 1 litry matrixu i 1 litr grysu. Z pewnością tyle złoża zmieści się nawet w najmniejszym kuble.


U mnie sprawdza się silny kubeł z prefiltrem narurowym oraz cyrkulator 5000 l/h. U mnie ze względu na non-mbune jest znacznie mniej kamieni, więc ogarnąć kupska jest dużo łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem? Bakterii i tak osadzi się tyle ile będzie potrzebnych. Na pewno nie więcej i nie mniej


W tak długim akwarium potrzebna będzie cyrkulacja a aquael 2000 tego nie zapewni. Potrzebny będzie falownik z przepływem przynajmniej 5-6tyś litrów przy tych kamieniach.



Zgadza się, bakterii będzie tyle, żeby obsłużyć aktualną, młodą obsadę, ale czy dorosłą uciągnie? Przy dużym złożu bakterie będą miały gdzie się osadzać. Na tym min. polega różnica między filtrem kaskadowym, a filtrem zewnętrznym dla np. 500l. Różnica wielkości złoża. Dlatego napisałem o nadmiarze filtracji.

Co do cyrkulacji, to mam Atmana At-203 (2000l/h) i idealnie mi się sprawdza, przy identycznej długości.

A, no i to samo śmigało przy kamieniołomie z mbuną.

-- dołączony post:

U mnie ze względu na non-mbune jest znacznie mniej kamieni, więc ogarnąć kupska jest dużo łatwiej.


Kupska, kupskami, ale ryby sikają i tu jest główne źródło amoniaku. Dlatego tak istotna jest wielkość złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, bakterii będzie tyle, żeby obsłużyć aktualną, młodą obsadę, ale czy dorosłą uciągnie? Przy dużym złożu bakterie będą miały gdzie się osadzać. Na tym min. polega różnica między filtrem kaskadowym, a filtrem zewnętrznym dla np. 500l. Różnica wielkości złoża. Dlatego napisałem o nadmiarze filtracji.

Co do cyrkulacji, to mam Atmana At-203 (2000l/h) i idealnie mi się sprawdza, przy identycznej długości.

A, no i to samo śmigało przy kamieniołomie z mbuną.

-- dołączony post:



Kupska, kupskami, ale ryby sikają i tu jest główne źródło amoniaku. Dlatego tak istotna jest wielkość złoża.



No ale przecież ryby nie rosną do ostatecznych rozmiarów w jeden dzień. Razem z rozwojem ryb będzie się rozwijać biologia. Wystarczy spojrzeć na piach na dnie. Ile tam jest biologi to nawet nie sposób sobie wyobrazić :) Spokojnie filtr uciągnie biologię. Bardziej bym się skupił na mechaniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy spojrzeć na piach na dnie. Ile tam jest biologi to nawet nie sposób sobie wyobrazić


Jakoś nie kupuję tego. Fachowcy od biologii twierdzą, że w górnej warstwie (1-2cm.) piachu jest wartościowe złoże. Gdzie ono jest po przekopaniu tego piachu przez pyszczaki (mbuna)? Gdzie ono jest po przedziobaniu tego piachu przez pyszczaki (non mbuna)? Coś tam pewnie jest, ale ile?

Nie badałem tego, ale biorąc to na prostą logikę, w wodzie musi być tyle samo bakterii ile jest w złożu. Sama woda, bez złoża, w krótkim czasie staje się bezwartościowa, gdyż nie ma oparcia w złożu produkującym kolejne bakterie. Ja tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest badanie parametrów wody i reagowanie jeśli będzie biologia niewydajna. Dziękuje za wszystkie opinie :)

Żeby zostać pełnoprawnym klubowiczem nie wystarczy wysłać formularz, trzeba też opłacić składkę klubową. Info dostałeś na mail'a

Oczywiście zapłacone, jak wrócę wieczorem do wyślę potwierdzenie przelewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.