Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wszystkie duże kamienie stoją bezpośrednio na spienionym pcv. Co do filtracji mechanicznej to mam schowany Aquael Circulator 2000 w razie, gdyby prefiltr nie wystarczał :)

Opublikowano

No to gra.

Miłej zabawy. I pamiętaj nie nakręcaj się z zakupem kolejnych ryb.

Przemyśl dobrze obsadę i do dzieła.

Opublikowano

Akwarium bardzo efektowne, może się podobać, ale obawiam się, że masz za słabą filtrację biologiczną. Przy młodych rybach może jeszcze wydolić, ale gdy ryby dorosną, możesz mieć problemy. Dokup jeszcze jeden kubełek i będziesz miał spokój. U mnie, przy podobnych gabarytach, pracuje Tetra ex700 i Tetra ex1200 i wszystko gra i buczy :) Mam oprócz tego jeszcze filtr mechaniczny.

Lepszy jest nadmiar filtracji niż jej niedobór.

Opublikowano

Lepszy jest nadmiar filtracji niż jej niedobór.



Czy ja wiem? Bakterii i tak osadzi się tyle ile będzie potrzebnych. Na pewno nie więcej i nie mniej ;)


W tak długim akwarium potrzebna będzie cyrkulacja a aquael 2000 tego nie zapewni. Potrzebny będzie falownik z przepływem przynajmniej 5-6tyś litrów przy tych kamieniach.

Opublikowano

Uważam, że filtracja biologiczna wydoli przy maluchach. Jak już rybki podrosną to biologię w baniaku uciągnie nawet sam piach, co pokazało nie raz doświadczenie. W moim podobnym baniaku hula 1 litry matrixu i 1 litr grysu. Z pewnością tyle złoża zmieści się nawet w najmniejszym kuble.


U mnie sprawdza się silny kubeł z prefiltrem narurowym oraz cyrkulator 5000 l/h. U mnie ze względu na non-mbune jest znacznie mniej kamieni, więc ogarnąć kupska jest dużo łatwiej.

Opublikowano
Formularz dołączenia do klubu już wysłany.

Żeby zostać pełnoprawnym klubowiczem nie wystarczy wysłać formularz, trzeba też opłacić składkę klubową. Info dostałeś na mail'a.

Żeby nie było, że tylko OT:

Akwarium SUPER.

Opublikowano
Czy ja wiem? Bakterii i tak osadzi się tyle ile będzie potrzebnych. Na pewno nie więcej i nie mniej


W tak długim akwarium potrzebna będzie cyrkulacja a aquael 2000 tego nie zapewni. Potrzebny będzie falownik z przepływem przynajmniej 5-6tyś litrów przy tych kamieniach.



Zgadza się, bakterii będzie tyle, żeby obsłużyć aktualną, młodą obsadę, ale czy dorosłą uciągnie? Przy dużym złożu bakterie będą miały gdzie się osadzać. Na tym min. polega różnica między filtrem kaskadowym, a filtrem zewnętrznym dla np. 500l. Różnica wielkości złoża. Dlatego napisałem o nadmiarze filtracji.

Co do cyrkulacji, to mam Atmana At-203 (2000l/h) i idealnie mi się sprawdza, przy identycznej długości.

A, no i to samo śmigało przy kamieniołomie z mbuną.

-- dołączony post:

U mnie ze względu na non-mbune jest znacznie mniej kamieni, więc ogarnąć kupska jest dużo łatwiej.


Kupska, kupskami, ale ryby sikają i tu jest główne źródło amoniaku. Dlatego tak istotna jest wielkość złoża.

Opublikowano
Zgadza się, bakterii będzie tyle, żeby obsłużyć aktualną, młodą obsadę, ale czy dorosłą uciągnie? Przy dużym złożu bakterie będą miały gdzie się osadzać. Na tym min. polega różnica między filtrem kaskadowym, a filtrem zewnętrznym dla np. 500l. Różnica wielkości złoża. Dlatego napisałem o nadmiarze filtracji.

Co do cyrkulacji, to mam Atmana At-203 (2000l/h) i idealnie mi się sprawdza, przy identycznej długości.

A, no i to samo śmigało przy kamieniołomie z mbuną.

-- dołączony post:



Kupska, kupskami, ale ryby sikają i tu jest główne źródło amoniaku. Dlatego tak istotna jest wielkość złoża.



No ale przecież ryby nie rosną do ostatecznych rozmiarów w jeden dzień. Razem z rozwojem ryb będzie się rozwijać biologia. Wystarczy spojrzeć na piach na dnie. Ile tam jest biologi to nawet nie sposób sobie wyobrazić :) Spokojnie filtr uciągnie biologię. Bardziej bym się skupił na mechaniku.

Opublikowano
Wystarczy spojrzeć na piach na dnie. Ile tam jest biologi to nawet nie sposób sobie wyobrazić


Jakoś nie kupuję tego. Fachowcy od biologii twierdzą, że w górnej warstwie (1-2cm.) piachu jest wartościowe złoże. Gdzie ono jest po przekopaniu tego piachu przez pyszczaki (mbuna)? Gdzie ono jest po przedziobaniu tego piachu przez pyszczaki (non mbuna)? Coś tam pewnie jest, ale ile?

Nie badałem tego, ale biorąc to na prostą logikę, w wodzie musi być tyle samo bakterii ile jest w złożu. Sama woda, bez złoża, w krótkim czasie staje się bezwartościowa, gdyż nie ma oparcia w złożu produkującym kolejne bakterie. Ja tak to widzę.

Opublikowano

Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest badanie parametrów wody i reagowanie jeśli będzie biologia niewydajna. Dziękuje za wszystkie opinie :)

Żeby zostać pełnoprawnym klubowiczem nie wystarczy wysłać formularz, trzeba też opłacić składkę klubową. Info dostałeś na mail'a

Oczywiście zapłacone, jak wrócę wieczorem do wyślę potwierdzenie przelewu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.