Skocz do zawartości

Budowa Narożnego Filtra Kasetowego (krok po kroku + wymiary formatek)


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Będę kleił mojego kaseciaka na razie ver 1.0. I mam następujące pytania:

a) miedzy komorą bloku absorbera a komorą pompy zastosować przelot na dole na całej długości (wysokość 5cm?)

B) wysokość najdłuższej ściany kaseciaka u np Pleziego wynosi 41 cm a samego kaseciaka 36 przy wysokości akwarium 50 cm, czy kaseciak opiera się tylko na haczyku do wzmocnienia wzdłużnego? czy też na dnie akwarium?

c) jaką przestrzeń zostawić miedzy dnem w komorze pompy pomiędzy koszykiem a dnem? czy kładziecie np ceramikę na samo dno?

To chyba na tyle pozdr

post-15958-14695728658777_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


a) miedzy komorą bloku absorbera a komorą pompy zastosować przelot na dole na całej długości (wysokość 5cm?)



Tak daj na całość, musi być jak najlepszy przepływ, wysokość prześwitu 5cm.



B) wysokość najdłuższej ściany kaseciaka u np Pleziego wynosi 41 cm a samego kaseciaka 36 przy wysokości akwarium 50 cm, czy kaseciak opiera się tylko na haczyku do wzmocnienia wzdłużnego? czy też na dnie akwarium?



Tak w wersji 1 i 2 moje kaseciaki stały na nodze i dodatkowo wspierały się haczykiem o wzmocnienie wzdłużne. Obecnie w wersji 3.0 odszedłem od wieszania kaseciaka i stoi on po prostu na sporym bardzo płaskim kamieniu, około 4cm nad poziomem piasku. Jest obklejony kamieniami i waży pewnie koło 2-3kg, miał tendencje do kładzenia się na przednią szybę ale jest podparty kamiennymi iglicami, które całość maskują tworząc skalną ścianę:


26592481265_fd867a403b_k.jpg


jest to może przytłaczająca ilość kamieni, ale to wynik 40cm głębokości baniaka, w Perle dwa będzie do dyspozycji 60cm więc całość ucieknie w tył tworząc mroczny kąt dla Pysków :)



c) jaką przestrzeń zostawić miedzy dnem w komorze pompy pomiędzy koszykiem a dnem? czy kładziecie np ceramikę na samo dno?

To chyba na tyle pozdr



W wersji 2.0 złoże miałem wsypane bezpośrednio na dno. nie wpłynęło to na poziom wody w komorze, w sensie pompa nie zasysała powietrza. Jednak ze względów estetycznych w wersji 3.0 mam ponownie koszyk. Jednak nie polecam szyć go nicią lub kordonkiem, bo się rozpuści i będzie pylić. Koszyk podnoszę na platfotmie-ramce ze spinionego pcw grubości 5mm, starałem się nóżki zrobić tak aby nie przysłaniały prześwitu pomiędzy komorą absorbera, wysokość ~5cm tak jak prześwit.


W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba utrudniasz sobie życie :)

Wytnij z pcv kilka "listewek" 6x3cm i przyklej w poprzek co 3-4cm w komorze pompy. Ceramikę wsyp do siatki, woreczka na media i to wrzuć na te listewki a na to pompę. Przecież ceramiki nie będziesz wyjmował co tydzień, więc po co jakieś kombinacje z koszykami, siatkami na krety itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka na krety, oczko 0,7 polecam poszukać żyłki (nie plecionki) wędkarskiej i nią jakoś zszyć.


Maqus, oczywiście można w ogóle wysypać na dno kaseciaka i sobie nie utrudniać życia listewkami, siatek bym nie stosował ze względu na ograniczenie przepływu wewnątrz takiej siatki, woda lubi nie utrudniać sobie życia i płynie tam gdzie ma wygodniej :)

Wykonanie koszyczka na złoże to kwestia 15-20 minut. Robi się raz i ma się na zawsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biologie mam właśnie w siateczce na media. Bardzo wygodna opcja, ale tutaj miałam łut szczęścia, że wymiary komory pasują do wymiarów siateczki. Siatka nie leży na dnie, stoi sobie na totalnie nieestetycznym stojaku zrobionym z rurek, których plącze się w moim pudle akwarystycznym od groma i ciut ciut. Chyba każdy z nas ma zbiorowisko łączek, rurek, końcówek etc. W każdym razie posklejałam z tego coś co przypomina stolik, ale bez blatu i na tym leży biologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.