Skocz do zawartości

270l Mbuna


slavi

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim.


Robiąc dziś rajd po sklepach Zoologicznych byłem miło zaskoczony, pani w zoologicznym zapewniła mnie że może sprowadzic pysie na zamowienie :D

(a już byłem zrezygnowany że nic ciekawego nie dostanę).


Generalnie sprawa ma sie tak:


akwarium 120x45x50h (270l).

filtracja: jbl c.p. 500 + wei pro 3500(ten w drodze).

Tak że nadfiltracja jest i ze sporym zapasem mocy :wink: .


Chcę zamówic:


pseudotropheus polit 2+6

Pseudotropheus msobo 'Magunga' 2+6


Wystrój mam z wapienia filipińskiego, 5 duzych skal (oddalonych od siebię) i sporo mniejszych,

tak że dużych rewirów jest 5 i kilka mniejszych (będzię gdzie się wycofac i bronic mniejszego przyczółka).

A fakt 4 rywalizujących samców powinien rozładowac trochę agresję by nie skirowała się ku poszczagónlym sztukom.


Dieta fiszów ze sobą nie koliduje, a kolorystyka jak dla mnie bomba :) .


Ryby agresywne ale po przeczytaniu zimnej teorii o nich myslę że się razem dotrą, ale tu chcę was prosic o kilka porad płynących z doświadczenia, ogólnych sugestii i spostrzeżeń.


Narazie w akwa mam małe maingano(4) i Yellow'ki(4) ale może oddam je koledze który właśnie zakłada akwarium, bo czytałem ze p. polit może zastac ich śmiertelnym prześladowcą.


Z góry dzięki za wszelką pomoc.


Pozdrawiam slavi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście Polita nie miałem, ale ma je mój znajomy z Opola. Wbrew opiniom, które czytałem, u niego ponoć nie jest aż tak agresywny, jak piszą. Jednak warto dodać, że on ma spore przerybienie (tego nie warto brać za przykład :wink: ). Natomiast Msobo mam u siebie i nie widzę jakiejś szczególnej agresji wobec innych ryb-czy to z jego gatunku czy z jakiegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o lekkim "kontrolowanym przerybieniu",bym dał dwóch kolejnych pretendentów do tronu.


nr II


pseudotropheus polit 2+5

Pseudotropheus msobo 'Magunga' 2+5

Pseudotropheus demasoni 2+5


Dłożył bym jeszczę rewir dla demasoni i agresja by się rozłożyła.


Ewentualnie obsada nr III


melanochromis chipokae 1+3

Labidochromis sp mbamba 1+3

Pseudotropheus demasoni 1+3

pseudotropheus polit 1+3


Jak myślicie jakie by były negatywne skutki obsady II oraz III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przerybirenie to jeden ze sposobów na ograniczenie agresji. Popieram takie rozwiązanie w akwa z malawi bo ryby w dużej ilości naprawdę przyciągają wzrok i dodatkowo te które są z natury agresywne dostosowują się do reszty ekipy. Mam mocną nadfiltrację i mocne przerybienie w 240 l mam prawie 60 pyszczaków wielkości od 4 do 9 cm w tym jest chyba 10 gatunków i dają sobie spokojnie radę i są naprawdę wyglądają widowiskowie. Mogę wystawić w galerii aktualną fotkę. Jak się patrzy to nikt nie powie że tyle ich jest ale przygotowuje się na 500- 600 litrów i sam choduję sobie skład od małych rozmiarów. Pragnę dodać że nigdy nie odzwierciedlimy jeziora malawi tak aby ryby czuły się jak w domu więc pewne czynniki można nadużywać dla naszej satysfakcji. Widok dwóch gatunków w 240 l to troszkę mało jak dla mnie. Przerybiaj będziesz zadowolony - jak ryby podrosną to wtedy wyselekcjonujesz najładniejsze dla siebie. Nie będziesz miał ryb z odłowu tylko ryby z hodowli w której zawsze znajdują się jakieś miksy i mieszanki. Pomyśl o tym... Pozdrowienia dla "prawdziwych malawistów"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa to dlatego te agresywne szprotki jak je widzę w konserwie to nie są aż tak agresywne ? Tam też jest przerybienie kontrolowane.


Pozdrowienia dla "prawdziwych malawistów"...


Karold więc uważasz się za "prawdziwego malawistę" fotkammi nikomu nie zasłaniaj oczu, bo na nich nie widać ani produktów przemiany materii na podłożu, zapewne taki dworzec kolejowy robi tego dużo. Po drugie mając dworzec kolejowy na pewno będziesz miał wybarwione z dwa gatunki a pozostałe 10 będzie taka bez wyrazu.

Jak nie wiesz o czym mówie to sobie spróbuj dać mniej ryb a zobaczysz jak będą one wyglądać, ja to przeżyłem że P. acei który był świetnie wybarwiony przegrał z afrą i red redem dominacje w akwarium i zrobił sie taki jakis byle jaki, a akwarium mam 720 litrów wiec powinno się wg ciebie mieć z 20 gatunków ,dla zniwelowania agresji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiasłem "prawdziwych malawistów" w cudzysłowie bo się do nich nie zaliczam - jestem zaprzeczeniem zasad z KM i mam taką świadomość. Zdziwiłbyś się YARO jaki mam piasek czysty i wodę klarowną ale to moja sprawa. Masz rację że ryby nie osiągają takich kolorów w przerybieniu bo mam tak z saulosi. Jednak to nie dworzec i troszkę zrozumienia z twojej strony się należy - ciekawe ile ty masz niedociągnięć u siebie. Przypominam że forum KM nie jest od tego aby komuś wypominać że robi żle czy niepoprawnie bo ideałów nie ma. Wyznaczników których należy się trzymać jest bardzo mało i ty napewno do nich nie należysz YARO ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 ryb.... no comment. Nawet nie dawaj takich rad na forum bo to wcale nie jest poprawne ani dobre. Chciałbym widzieć jak skakają Ci parametry, już nawet nie wspominając jak się same ryby czują które mają problemy z odwróceniem. Mam 14 ryb i jak dla mnie to max by w pełni urosły, prezentowały się jak należy i przede wszystkim prezentowały jakieś naturalne zachowania, a nie omijały się nawzajem.

IMO jakoś także nie mam problemów z agresją w zbiorniku. Poza tym naprawde jest co obserwować i uwierz, nie masz czym się chwalić bo można jedynie wrzucić cię do rubryki "Jak nie należy wybierać obsady".


I nie gniewaj się, że tak mówie ale potem ktoś nowy przychodzi na forum, czyta takie bzdury i sam robi broniąc się tym, że u nas to wyczytał i jest to dopuszczalne:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyznaczników których należy się trzymać jest bardzo mało i ty napewno do nich nie należysz YARO ...


Ja do nich na pewno nie należę.

Ale gdy zaproponowałem swoją obsadę i zwrócono mi uwagę, również miałem w nosie co bardziej doswiadczeni malawiści mi mówili. Niestety po miesiącu wszystko sprawdziło sie w 100%.

Dziś po zdobyciu troszkę doświadczenia żałuję że nie dobrałem obsady zgodnie z podpowiedziami.

Jeżeli piszesz o 10 gatunkach w 240 l 60 pyszczakach w takim akwarium pewnie pływaja bo muszą nie majac w akwarium tylu kryjówek żyją jak ogłupiałe.

Spróbuj poglądać akwaria gdzie ryby mają przestrzeń, agresja wewnątrzgatunkowa jest sprawą normalną a ilość kryjówek i miejsca pozwala na ucieczkę słabszego osobnika. sam piszesz że saulosi nie wyglądaja tak ciekawie jak powinny.

Ja wolę mieć mniej gatunków wybarwionych w 100% a nie na 50 %.

Co do obrażania przez Ciebie mojej osoby puszcze to obok uszu, a Tobie dam jedną radę - mieliśmy tu już kiedyś Lenka - pisz dalej to zasłużysz sobie na miano jego zastępcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.