Skocz do zawartości

PROTOMELAS TAENIOLATUS red empress


torgi75

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie zerknąć na zachowanie maluchów ?


Dwa największe osobniki (ok 4,5 cm) mają ciemniejsze płetwy odbytowe a płetwa grzbietowa zaczyna się pięknie mienić kolorami jak pryzmat. Dodatkowo łapią się za pyski. Nie wiem czy przypadkiem to nie jest tak, że ja bardzo chcę coś zobaczyć czego jeszcze nie ma ;)


Druga zastanawiająca mnie rzecz - ryby dziobią podłoże jak kury ;) Czy to typowe u Protków ???


Zaczynam się zastanawiać czy to Protki ...


[ame]

[/ame]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że to taeniolatus. Dwa największe to zapewne samce i walczą o dominację. Wybarwiaja się dość szybko i wyglądają tak:


http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=11290


rysunek na ciele mają podobny do samicy czym starsze tym bardziej, bez względu na to czy są samcami czy samicami. Oczywiście do czasu kiedy pojawią się kolory



http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=10527

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Druga zastanawiająca mnie rzecz - ryby dziobią podłoże jak kury ;) Czy to typowe u Protków



To normalne. Prawie wszystkie ryby gdy są młode wykorzystują wszelkie sposoby zdobywania pokarmu. Zwłaszcza, że uczymy ich tego rzucając sztuczne tonące karmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Próbowałam właśnie nagrać tarło.

Samiec wybarwiony, dołek wykopany, samica zaganiana ;) Niestety jak tylko się zbliżałam to ryby przerywały. Dałam im święty spokój i odrobinę prywatności.

Cały czas nie daje mi spokoju jedna kwestia. Ryby są stosunkowo niewielkie. Samiec ma ok 8-9 cm a samica ok 6 cm. Nie za małe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie daje mi spokoju jedna kwestia. Ryby są stosunkowo niewielkie. Samiec ma ok 8-9 cm a samica ok 6 cm. Nie za małe ?

__________________



Nie masz czym się przejmować. Mój Stefan (Protomelas steveni Taiwan Reef) był jeszcze mniejszy przy pierwszym tarle i to pierwsze tarło było w pełni udane. Główna moja obawa dotyczyła dalszego rozwoju, obawiałem się karłowatości. Moje obawy okazały się bezpodstawne. Gdy pozbywałem się Protomelasów samiec miał ok. 16-17 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozner dokładnie tego samego się obawiałam - karłowatości. Tarło udane nie było. Samica nie inkubuje - także to na razie przymiarki. Mimo to cała obsada zagoniona do jednego kąta w akwarium. Strach się bać co będzie jak dorośnie ;-)


Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam właśnie nagrać tarło.

Samiec wybarwiony, dołek wykopany, samica zaganiana ;) Niestety jak tylko się zbliżałam to ryby przerywały. Dałam im święty spokój i odrobinę prywatności.

Cały czas nie daje mi spokoju jedna kwestia. Ryby są stosunkowo niewielkie. Samiec ma ok 8-9 cm a samica ok 6 cm. Nie za małe ?




Ten gatunek potrafi pogonić obsadę , u mnie przy tarle wyglądało podobnie. Nie jest to dręczenie dozgonne tak jak dzieje się przy mbunie. Samice które miałem były mniejsze od samców , nie była to karłowatość. Ryby te często przystępują do tarła i pewnie to jest powodem że samice nie dorastają do większych rozmiarów. Inaczej dzieje się gdy samica jest bez samca, dorasta wówczas do sporych rozmiarów. U mnie ryby te szybciej przystępowały do tarła w akwarium 100 cm niż w zbiorniku dłuższym, myślę że samica w dłuższym zbiorniku ma większe możliwości do ucieczki i ukrycia się przed samcem. To co opisałem dotyczy ryb młodych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.