Skocz do zawartości

Problemowy start "na urynę"


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dziś wieczorem wykonam ponownie pomiary wody, jeżeli wynik utrzyma się lub zmieni na gorsze to wymienię jutro część wody.



Odradzam pomiary wieczorem - ogromny błąd odczytu przy sztucznym świetle. tylko KH i GH wyjdzie dobrze.

Mniemam że zrobiłeś pomiary dziś rano i podmieniłeś wodę jak sugerowałem:D ??

Opublikowano

Przeważnie proszę dziewczynę o rozszyfrowanie kolorów JBL. Mi to sprawia lekkie problemy ;) Wczoraj wykonałem pomiary, jeszcze przy świetle dziennym. Specjalnie położyłem próbki na parapecie. Wyszło mi NH4 - między 0,4 - 0,5. NO2 - dokładnie 0,4. Poprzednie pomiary odczytywałem przy słabym świetle, możliwe że źle odczytałem kolor. Niestety ze względu na dość napięty harmonogram, (ostatnie dni mam więcej wolnego w pracy niż w domu) nie wymieniłem wody. Dzisiaj rano wlałem pozostałe bakterie - 10ml, po pracy zrobię podmiankę wody.

Opublikowano

Sugerowałem ci to samo ale nie czytasz uważnie.


proponuję podmienić z 50% wody i wlać dla spokoju ducha te pozostałe bakterie.


Teraz poczekaj z tą podmianką jeden dzień by bakterie zdążyły osiedlić się na porowatych elementach i dopiero zrób tą podmiankę.

Dzień opóżnienia nie ma już wielkiego znaczenia

Opublikowano

Tak przyznaję, nie było to zbyt mądre posunięcie. Początkowo wahałem się pomiędzy - zostawić jak jest i dać przykład dla innych lub wymienić 50% wody i przyspieszyć proces.


Pytanie, czy gąbka Juwel bioCarb - nasączona węglem aktywnym wyłapie mi wszystko co złego wlałem wraz z moczem do akwarium? Oraz czy powinienem już ją wyciągnąć z filtra?


http://www.juwel.pl/produkt,filtry-i-wklady-filtracyjne-biocarb-gabka-weglowa,32.html

Opublikowano

Pytanie, czy gąbka Juwel bioCarb - nasączona węglem aktywnym wyłapie mi wszystko co złego wlałem wraz z moczem do akwarium? Oraz czy powinienem już ją wyciągnąć z filtra?


http://www.juwel.pl/produkt,filtry-i-wklady-filtracyjne-biocarb-gabka-weglowa,32.html



Adsorbcja na węglu aktywnym to złożony proces zależny od pH wody, stężenia substancji, szybkości przepływu wody, temperatury i wielu innych czynników.

Ponieważ nie znamy co zawiera uryna wlana do baniaka poza pewnością że trucizny i tego chce się pozbyć nasz organizm to daję linkę do kompendium wiedzy jak działa węgiel co pochłania dobrze, co średnio a co słabo - wybieraj co tam nalałeś:D .

http://www.lenntech.pl/adsorpcja.htm

Na pewno nie usuwa wszystkiego bo taki system odzyskiwania wody pitnej ( czyli takiej jaką lejemy do baniaka) z uryny , potu, skroplin funkcjonuje na ISS i to ogromna złożona machina - nie na samym węglu aktywnym to działa.


Zwracam waszą uwagę że węgiel aktywny świetnie adsorbuje chlor, chloraminę T a także dwutlenek chloru ClO2 poza tym metale ciężkie + to z linku a co niemal u każdego występuje w ug/l w kranówie.

Chyba jasny wniosek że zamiast lać chemię czyli złożone uzdatniacze wody lepiej na akwarium zrobić filtr sedymentacyjno-węglowy np 5um + węgiel aktywny i lać bez uzdatniaczy kranówy.


Węgiel aktywny adsorbuje drożdze, mocznik, składniki fermentacyjne, wiele pożywek dla bakterii nitryfikacyjnych - wszystko to co bierze udział w starcie biologii więc użycie tej węglowej gąbki od początku było zbędne - tak sądzę i ja nie zalecam na start dawać złoża węgla aktywnego. Uważam że wywal i na razie nie dawaj.

Opublikowano

Gąbkę z węglem wyciągnąłem. Wykonałem ponowne testy, tym razem dziwne odcienie kolorów mi wyszły, ciężko je dopasować do skali. Tak czy inaczej nie wskazują polepszenia sytuacji:


NH4:


Nie pasuje ani do 0,4 ani do 0,6. Pewne jest, że jest "na zielonym" i nie ma odcieniu żółtego, tak że jest źle ;)


F1EBqBN.jpg


CFfT0J6.jpg


NO2:


Wydaje się 0,6 - 0,8 ale kolor również dokładnie nie pasuje.


HoXPLnD.jpg


NI8U79H.jpg


NO3:


Na poziomie 10-20


klhX0Nx.jpg


Pojawiły się również glony na roślinach i na szybach:


5CQKw3p.jpg


PXP0gfy.jpg


Fpsi9qf.jpg

Opublikowano

Jak dla mnie to NH3/4 na fotce bliżej 1. Miałeś bogatą urynę ;).

Tak jak pisał Decco już zacznij podmieniać wodę bo i tak będziesz to musiał robić. Dodawanie bakterii IMHO zbędne te które są pracują na pełnych obrotach, zdążą się namnożyć do odpowiedniego poziomu zanim cykl się "zamknie".

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.