Skocz do zawartości

Bykster

Użytkownik
  • Postów

    80
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Bykster

  1. Miałem ten sam problem z mętną wodą. Potwierdzam - wata robi robotę, genialnie klaruje wodę. W moim przypadku użyłem 8 warstw sprasowanej włókniny poliestrowej w filtrze wewnętrznym. 3,8zł za 1m2 na allegro.
  2. Bykster

    automatyczny karmnik

    Mam karmnik Juwela, spełnia swoją funkcję. Masz w nim 2 funkcje karmienia 1x/24h lub co 6h. W/g producenta starcza na miesiąc karmienia. Sam testowałem przez tydzień - działa Do karmienia będziesz potrzebował granulki. Płatki się sklejają.
  3. Bykster

    Anubiasy a węgiel

    Nie za bardzo wiem jak chcesz to zrobić Jeżeli umieścisz Anubiasa pod taflą wody to co 2 tygodnie będziesz z niego skrobał glony. A jak masz bardzo twardą wodę to i kamień. Leżeli nie będziesz go czyścił to prędzej czy później liście się zwiną, pożółkną i zgniją.
  4. Tym nie wróżę długiego życia - przynajmniej rybki będą syte Rośliny muszą być z twardymi liśćmi. Podobno Cryptocoryne jest dodatkowo gorzka i nie smakuje rybom - ale nie próbowałem
  5. A ja Cię zachęcę do spróbowania z roślinami. Ja mam w akwarium Vallisnerię, Cryptocoryne i Anubiasa. W kranie też mam twardą wodę 17-18', PH 7,5. Po 4 tygodniach od startu wartość spadła do 10-11' a rośliny rosną bezproblemowo jak szalone i ożywiają akwarium - nie wygląda jak kamienna pustynia Dodatkowo rośliny absorbują NO3 i PO4, więc dla mnie kolejny plus. Jedyne o czym musisz pamiętać to zabezpieczyć je przed wykopaniem - np. mniejszymi kamieniami. Odnośnie oświetlenia - jak masz stare świetlówki to polecam wymienić. Glony lubią słabe i stare świetlówki a rośliny niekoniecznie. Choć Anubias i z takimi da radę. Jak się nie zdecydujesz na rośliny to rybom będzie wszystko jedno świetlówki T5 dają około 30% więcej światła w porównaniu z T8. Wszystko zależy czy chcesz rośliny czy "mroczny klimat" - miłowany na tym forum . Odnośnie filtracji - zobaczysz po wpuszczeniu ryb. Powinno wystarczyć ale bez mechanika częściej będziesz musiał zaglądać do kubła aby go wyczyścić. Odnośnie kamieni i żwiru - ja wygotowałem wszystkie kamienie aby mieć pewność że jakiejś zarazy nie przynoszę wraz z nimi do domu. Więc i Tobie polecam tak zrobić. 30min i masz po sprawie. Żwirek wyszukaj na Allegro, mają tam tego pod dostatkiem.
  6. Bykster

    Wybór absorbera azotanów

    Dziękuję za instrukcje, czyli chodzi o taki korpus do filtracji wody kranowej: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14cwaq-przezroczysta-p-138.html Nie bardzo rozumiem o co chodzi z odwrotnym przepływem, mógłbyś rozwinąć temat? Wsypuję Purolite do takiej obudowy: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14cwaq-przezroczysta-p-138.html Tam już są gąbki więc Purolite nie wypłynie do baniaka. No i po co te dodatkowe rurki? Co do ilości Purolite. Jeżeli użyję 0,5l na 160l wody, przy stosowaniu również 50-100g Purigenu, nie pociągnie przez 2-4 tygodnie?
  7. Bykster

    Wybór absorbera azotanów

    Dzięki za podpowiedź Deccorativo. Czyli filtr węglowy składam z: 1. Korpus 10" Czym się różnią te dwa produkty?: - http://sklep.osmoza.pl/obudowa-h10b-komplet-p-710.html - http://sklep.osmoza.pl/obudowa-trojdzielna-34-fhpr34-3s-p-57.html Nie rozumiem słowa "trójdzielna" jednego z nich i różnic między nimi 2. Wkład węglowy do 10" - tak jak podałeś - http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-af-p-335.html Odnośnie wyboru absorbera: Timi - świetny pomysł z projektem mobilnego bloku Purolite. Przy okazji przeglądania korpusów wpadłem na pomysł stworzenia w miarę bezpiecznego bloku na bazie tych samych korpusów. Czyli taki korpus: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-trojdzielna-34-fhpr34-3s-p-57.html plus obudowa: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-na-zloze-fceb10-p-140.html Do obudowy mieści się 0,5l wkładu - nie wiem czy to wystarczająco dużo. Będzie to działać?
  8. Bykster

    Wybór absorbera azotanów

    Już tłumaczę o co mi chodzi. Jakościowo wodę w kranówce mam dobrą poza ogromnym stężeniem SiO2, które wynosi ponad 6mg/l (czarny kolor w skali JBL). NH4, NO2, PO4 - niewykrywalne. NO3 na poziomie 5ppm. KH i GH na poziomie 17'. PH 7,9. Testy mam na wszystko co trzeba i nie trzeba - PH, KH, GH, NH4, NO2, NO3, SiO2, PO4, O2, Cu.. i jakieś tam jeszcze nie potrzebne Z tygodniową podmianą wody nie mam problemu, przy okazji podlewam wszystkie kwiatki w domu, tak że strata wody jest niewielka Docelowo planuję obsadę 10 rybek (jak na razie mam 26szt. 3-4cm) w ~160-170l wody netto. Przerobienie NH4 i NO2 nie będzie problemem, pozostaje likwidowanie NO3. Nie wiem ile wyprodukują tygodniowo NO3 te rybki ale pewnie na podmiankę 20%. Cały problem w tym SiO2... okrzemki miałem już raz i dziękuję, więcej ich nie chcę - w/g mnie najbardziej szpecą akwarium. Wolę zieloną łąkę na kamieniach. Dlatego też wyjściem jest użycie absorbera azotanów - co za tym idzie rzadszych podmian wody - mniej SiO2 w akwarium. Myślałem też nad używaniem MICROBE LIFT Phosphorate remover + jakiś odmulacz np. Microbe-lift substrate cleaner przy każdej podmianie wody? Zaznaczę też że kupiłem już 100ml Purigenu (2x50), czeka na mnie w drugim domu. Korzystając z okazji, Deccorativo, mógłbyś mi podesłać na pm lub tutaj instrukcje jak skonstruować filtr węglowy do podmian wody w akwarium - co i gdzie najlepiej kupić. Jakiś czas temu mi o nim wspominałeś. Chcę go zakupić aby nie używać chemii, ale nie wiem za bardzo jak ugryźć temat. dzięki.
  9. Bykster

    Wybór absorbera azotanów

    Zapomniałem dodać TMBT. Prosiłbym tych którzy stosowali NGBC oraz TMBT aby poradzili, który z nich jest lepszy.
  10. Bykster

    Wybór absorbera azotanów

    Chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze absorbera azotanów dla mojego akwarium. Stoję przed wyborem bloku absorbera Purolite, NGBC lub Purigen. PUROLITE Na blok absorbera Purolite pod pokrywą nie mam miejsca w akwarium więc pozostaje umieszczenie go poza. Nie bardzo mi się podoba umieszczanie rzeczy "zrób to sam" - nie sprawdzonych - poza baniakiem z uwagi na zagrożenie zalaniem w przypadku awarii. Tak teoretycznie chcę zapytać - czy mogę umieścić blok absorbera na wylocie z kubła Eheim 2424 zamiast montować osobną pompę w akwarium? Druga sprawa to czy rzucony w kuble w woreczku z Purolite w ogóle nie zadziała czy będzie działał z mniejszą wydajnością? NGBC Opcja prostsza - wrzucam do kubła 1l NGBC do dolnego kosza. Tak że wychodzi: pierwszy koszt: warstwa gąbki, 1l NGBC. Drugi kosz - 1,5l ceramiki. Do klarowania wody stosowanie węgla aktywnego w w filtrze wew. co 2 miesiące. PURIGEN Najprostsza opcja - kupno 100ml Purigenu, wrzucić do kubła... i gra? + jak wyżej węgiel co 2 miesiące dla wyklarowania wody Co myślicie którą opcję najlepiej wybrać w moim przypadku? Moje akwarium: http://forum.klub-malawi.pl/180l-bykstera-t26116.html
  11. Ogólnie na forum panuje styl "ciemnego klimatu", czarne tło, gruzowisko i ledwo świecący led na środek akwarium. Ja lubię jaśniejsze barwy, rośliny i dużo światła. Kwestia gustu Co do Maingano. Już zauważyłem że są o wiele aktywniejsze od Yellow'ek. Kopią w piachu na większą skalę, próbują przenosić 3mm żwir, choć jeszcze nie mieści się im do ust. Niedługo zabezpieczę rośliny mniejszymi kamieniami aby uniknąć wyrwania wszystkiego. Służą jako kosiarki glonów - w dwa dni ogoliły mi z glonów porządnie zarośnięte Cryptocoryne. Przypuszczam że również i do niej się dobiorą . Każdy glon, który wyrośnie na taką długość aby go odgryźć - znika . Yellow'ki bardziej interesują ślimaki niż glony, potrafią dobre kilka minut obserwować czy czasem nie wyjdzie i lekko go skubać - wiadomo mięsożercy. Dodatkowo planuję kilka nowych kryjówek, ewidentnie je uwielbiają.
  12. Cześć! Po długim boju z parametrami wody w końcu mogę Wam przedstawić moje pierwsze akwarium. Akwarium Juwel RIO 180 - wymiary i litraż: 101x41x50 - tj. około 180l Filtracja: - wewnętrznych Juwel Bioflow 3.0 z wymienioną pompą na 1000l/h, z firmowym wypełnieniem gąbkowym, bez ceramiki. - Zewnętrzny Eheim 2424 z wypełnieniem firmowym - 1,5l Eheim substrat, 1,5l drobnej gąbki. Oświetlenie: - Juwel T5 - 2x45W + odbłyśniki asymetryczne Juwel. Czas świecenia: 8-13 - przerwa - 14-19 Ogrzewanie: - Juwel 200W (w filtrze wewnętrznym) Podłoże: - żwirek kwarcowy 0,2 - 0,5mm, żwirek kwarcowy 3mm pod roślinami + JBL KUGELN Flora: - Vallisneria neotropicalis, - Anubias barteri - Cryptocoryne willisii Fauna: 11x Labidochromis caerules "Yellow" (do redukcji 1x4) 11x Melanochromis cyaneorhabdos "Maingano" (do redukcji 1+4) 4x Mieczyk - do oddania (rybki startowe) Wybaczcie słabą jakość zdjęć ale obiektyw nie daje rady. A może to fotograf słaby
  13. Bykster

    Anubiasy a węgiel

    Zachęcam do zapoznania się bliższymi informacjami na temat tych roślin oraz sposobu uprawy. Porównaj ze swoimi warunkami w akwarium i znajdziesz przyczynę. Anubias - YouTube http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/an%20barteri.html
  14. Zrobiłem kolejne pomiary wody, tym razem kompleksowe na zakończenie. PH - 7,9 KH - 10 GH - 10 NH4 - 0 NO2 - 0 NO3 - 5 PO4 - 0 SiO2 - 0 !!! - jestem w szoku, nie dodawałem żadnej chemii (poza uzdatniaczem wody Sera aquatan) a SiO2 spadło do poziomu poniżej 0,1mg/l. Zapewne dzięki temu, z dnia na dzień widać, jak brązowy piasek stopniowo zmienia się na zielony trawnik: Po wpuszczeniu 4 malutkich 3cm rybek zaczynam mieć problem z odchodami. Tak wygląda piasek po 2 dniach od "odkurzania". Już myślę nad cyrkulatorem Jebao RW-4. Rybki mają przeogromny apetyt, przerwy w jedzeniu glonów robią chwilowe. Dosłownie pasą się cały dzień. Mieczyk wcina glony - YouTube Wygląda na to, że moja udręka się zakończyła (mam taką nadzieję ). Chciałbym podziękować wszystkim, którzy mi pomagali w trudnych chwilach. Szczególnie Deccorativo, bez twoich rad pewnie jeszcze miałbym stężenie NO2 poza skalą Będę regularnie odwiedzał forum, być może z czasem nabiorę wiedzę aby pomagać innym.
  15. Mam pytanie. Czy nie będzie problemu jeżeli wpuszczę najpierw 10 yellow'ków a np. po miesiącu 10 sprengerae? W hodowli jest problem z dostępnością sprengerae, obecnie są yellowki. Na sprengerae trzeba będzie czekać około miesiąc. Czy może zaproponujecie inny gatunek za sprengerae aby pasowały do yellow?
  16. W sobotę planuję zajechać po 10 malutkich yellow'ków do hodowli Fuljers. Osobiście polecam, większość ryb mają od dzikich rodziców, bezpośrednio odławianych z Malawi / Tanganiki. Rdzawe jeszcze się nie namnożyły i trzeba będzie na nie trochę poczekać. Mam nadzieję, że się przystosują do starszych ryb. Jak zobaczyłem u Ciebie na filmiku Tropheusy a później w hodowli na żywo, to też chciałbym je mieć Muszę się dowiedzieć jakie mają wymagania. Już teraz żałuję że nie mam co najmniej 300l akwarium, tyle przepięknych ryb do wyboru... Co do łąki glonów... to spróbuj moim sposobem. Kilka pałeczek nawozowych i załatwione
  17. to zdjęcie poniżej dałem jako poglądowe z internetu dla identyfikacji brunatnic. Żwirek 2-3mm mam jedynie pod roślinami aby go ryby nie rozkopały. tu widać jaki mam drobny żwirek, niemal piach: Sinice podejrzewam na tym kamieniu: Nakręciłem krótki filmik tych glonów na piasku: [ame] [/ame] Zapomniałem dodać jedną, być może ważną informację, która mogła mieć wpływ na wysyp glonów. Do żwiru, pod korzenie roślin dałem łącznie na całe akwarium dwie pałeczki nawozowe dla roślin. Jeżeli twierdzisz, że ślimaki są zbyteczne to spróbuję je dzisiaj wyłowić i zamienić na świderki. Z cytatu z gazety wynika, że końcowa wartość chloru w wodzie, czyli przy nalewaniu z kranu ma wynosić 0,05mg/l i jest on stosowany tylko prewentywnie. Przy okazji chciałbym zapytać jak dawkujesz ten PRIME przy podmianie wody? Z tego co wyczytałem to stosuje się go 5ml / 200l wody... chciałem zamienić wiadro na wąż z filtrem węglowym jak sugerowałeś i omijać chemię.
  18. Ognisko sinic zaczyna się prawdopodobnie na jednym kamieniu, ma konsystencję jakby jasno zielonej pajęczyny, pod którą zbierają się bąbelki powietrza. Powierzchnia to maksymalnie 3x3cm, ryby nie chcą ich skubać. Pytanie czy mam je usunąć mechanicznie np. wygotować zainfekowany kamień? Czy zakrywać akwarium dla takiej ilości sinic? "Szarobure" nitkowate glony na piasku i liściach roślin to w/g mnie brunatnice. Dzisiaj zaraz po zapaleniu światła ryby dosłownie rzuciły się na te glony i miały głęboko w poważaniu karmę, którą im wrzuciłem do akwarium. Wygląd się zgadza z informacjami zdobytymi w internecie. Jedyny z nimi problem, że odchody ryb w nich zalegają i trzeba będzie je na razie manualnie likwidować. Podobno brunatnice zadomawiają się w akwarium ze słabym oświetleniem. Mam 2x45W T5 Juwela z reflektorami, nie wiem czy to mało ale na to wygląda. Brązowe naloty na piasku to prawdopodobnie okrzemki, te najbardziej szpecą wygląd piasku i kamieniu. Dostałem od rodziny jakieś 20 malutkich ślimaków (nie wiem jakich). Mnożą się podobno bardzo szybko ale wybrałem to jako mniejsze zło. Nie wiem jakie glony rosną na kamieniach oprócz brunatnic, są to zielone niktowate glony. Ryby jeszcze się do nich nie dobrały, zajmie im to chwilę, to 3cm rybki Odnośnie jakości wody w moim regionie, wszyscy namawiają do jej picia prosto z kranu. Podobno jest pobierana z pobliskiego źródła w górach. W/g informacji dostawcy ma zawierać chlorki 6,8 - 22,9 mg/l, azotany 4,1 – 39,4 mg/l, twardość 19,2 - 22. NO3 w kranówce mierzyłem, są na poziomie 5mg/l, twardość 18, na chlor jeszcze nie mam testu. Dodam część artykułu, który ostatnio przeczytałem w gazecie: PO4 mierzyłem jakiś tydzień temu testem JBL i był na niewykrywalnym poziomie, dziś po pracy zrobię test ponownie, ale z tego co czytałem testy JBL są bezużyteczne i bardzo zaniżają wyniki. Wszystko fajnie tylko co teraz? NO3 mam dziwnie niskie, NO2 spada i jest już pewnie poniżej 0,2. Wygląda na to że start bliży się ku końcowi.
  19. Witajcie ponownie. Po powrocie z długiego weekendu jak zobaczyłem akwarium to pierwsze o czym pomyślałem: o ku*** jaki syf. Na piasku i kamieniach mam łąkę glonów a Vallisneria urosła jak szlona. Humor poprawiły mi jednak pomiary wody: NH4: 0 NO2: 0,2 NO3: 10 - i tu moje zdziwienie jak to możliwe że po przerobieniu tak ogromnej ilości NO2 mam NO3 o wartości 10... czy to możliwe że glony i rośliny "zjadły" całe NO3? Mam też pierwszych lokatorów - testowe rybki, na siłę wciśnięte od rodziny - 4 małe mieczyki. Jak na razie mają się dobrze i po wpuszczeniu pierwsze co zrobiły to rzuciły się na "łąkę glonów" na piasku.
  20. Jutro wyjeżdżam na długi weekend, w poniedziałek dam znać co nowego w akwarium.
  21. Nowe pomiary wody ~8h po podmianie - NH4 - niezmiennie 0, NO2 - jak zwykle mam problem z odczytem... jak przyłożę fiolki w/g instrukcji to kolor zupełnie nie zgadza się z tymi na skali. Nie wiem czy tak już jest z tym testem ale ja mam ewidentny odcień koloru czerwonego a nie fioletowego. Teraz dopiero po wymianie, jak podniosę fiolkę ~5cm nad skalę i użyję mocniejszego światła, to nabiera fioletowego odcieniu. Tak że po podniesieniu fiolki wychodzi 0,6. Bez podnoszenia - cholera wie, ciemno czerwony kolor. dziękuję wszystkim za zaangażowanie w temat.
  22. 50% wody wymienione, po pracy zrobię kolejne pomiary. fiolkę z testem NO2 celowo ustawiłem na środku gdyż kolor nie przypomina żadnego odcienia ze skali. Kolejne zdjęcia wykonam w/g Twoich instrukcji. "Białe robaczki" trochę mnie zdemotywowały ale łatwo się nie dam Odnośnie (fal)startu na urynie... to nigdy więcej! Tyle sposobów na start a ja wybrałem najgorszy. Mam nadzieję, że ten temat będzie przestrogą dla ludzi, którzy zastanawiają się nad tym sposobem. Planowałem po 3 tygodniach zakup rybek... Cóż, za niewiedzę się płaci.
  23. Nowe pomiary wody - wyglądają jak po podmiance. Poza tym jakieś białe robaczki zadomowiły się na szybie i latają w wodzie. Wszędzie glony. Szyba, piasek, kamienie... brązowe, zielone, osady, nitki...
  24. Ostatnio przeżywam inwazję glonów, najgorzej wyglądają na piasku. 2-3 dni po wymieszaniu piasku znów osadzają się na powierzchni. Czy to okrzemki? Na roślinach pomimo ich usuwania co 2-3 dzień rosną na nowo brązowo - zielone nitki: A na kamieniach rosną dłuuugie zielone "nitki" niektóre mają z 10-15cm... Proszę o identyfikację...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.