Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kolegów forumowiczów,


czy mógłbym prosić o opinie i wykluczenie niepasujących, zbyt agresywnych lub mocno zaawansowanych gatunków jak dla początkującego z poniższej listy? To jest lista "nice to have" wybierana kolorystycznie :) aby oko w pokoju cieszyło.

Mam świadomość że część dietą nie pasuje , część charakterem ale jeszcze w co idę nie wiem więc poszukuję punktu zaczepienia którego dalej będę się trzymał.

Jednogatunkowe mimo że wyglądają ciekawie mnie na razie nie satystakcjonują więc chcę oglądać kilka na raz:).


Nie mówię że wszystkie ale to są te które oko najbardziej cieszą przeglądając neta. Aha baniak będzie 720l i to moje pierwsze Malawi wiec jak coś problematycznego to odrzucam od razu.


Mam nadzieję że choć kilka z poniższych gatunków da się ze sobą połączyć .

Może jakieś "zamienniki" podobne kolorystycznie da się zaproponować spoza listy bo tutaj kilka także podobnych występuje także.

Obecnie szukam odmian które mi by się spodobały a które na początek kategorycznie odrzucić z dalszych rozważań.


1) pseudotropheus saulosi coral ( ewentualnie pseudotropheus saulosi zwykły ale zbyt dużo żółto też nie dobrze wiec coral to choć inna barwa przynajmniej) - gatunek przekonuje mnie za kolorowe samice:)

2) labidochromis caeruleus

3) pseudotropheus demasoni

4) pseudotropheus flavus

5) Metriaclima estherae red

6) Labidochromis sp. Mbamba Bay

7) Labidochromis sp. hongi

8) Maylandia zebra

9) Metriaclima zebra chilumba Luwino Reef

10) CYNOTILAPIA AFRA COBUE

11) Cynotilapia afra red top Likoma

12) Cynotilapia afra Jalo Reef

13) aulonocara fire fish

14) Cynotilapia afra Cobue ( po reedycji miało być: cynotilapia hara)

15) Aulonocara red rubin

Opublikowano

Witaj, to może ja spróbuję ;)


1) Polecałbym raczej ten "zwykły" gatunek ;) z Saulosi coral nie do końca wiadomo, czy pływają w jeziorze, czy stworzyła je ręka ludzka, a takie sztuczne stworki są ble ;) (Saulosi to wszystkożercy preferujący jednak pokarmy roślinne)


2) Labidochromis Caeruleus to piękna ryba, do tego bardzo spokojna jak na przedstawiciela grupy Mbuna i jak najbardziej nadaje się dla początkującego, tym bardziej z takim baniakiem ;) ale ze względu na kolor i dietę nie łączyłbym ich z Saulosi. (elastyczny mięsożerca z możliwością karmienia pokarmami roślinnymi, ale w zdecydowanej mniejszości)


3) Demasoni to piękne ryby, ale bardzo agresywne, raczej na początek odradzam (stricte roślinożerca)


4) Flavus to też agresywna ryba. (wszystkożerca - wg bazy ryb)


5) Metriaclima estherae red ma temperament, ale myślę, że mógłbyś spróbować. (wszystkożerca wg bazy ryb)


6) Mbamba mógłbyś próbować trzymać. (wszystkożerca - baza ryb)


7) Hongi Ci odradzam, to agresor. (stricte roślinożerca)


8 i 9) Nazewnictwo Maylandia i Metriaclima Zebra dotyczą tej samej ryby, jest spora, ma charakterek, na początku chyba bym jej unikał. (wszystkożerca wg bazy ryb)


10) Nieduża, terytorialna ryba, spokojnie możesz się na nią decydować tylko miej na uwadze, że piękny jest tylko samiec, samice są niestety szarobure. (To już nie Afra, a Zebroides - wszystkożerna)


11 i 12) Tu ta sama uwaga co do samic, jak u Cobue, samiczki są trochę brzydsze niż samce, ale oba gatunki mógłbyś trzymać (tzn. albo jeden, albo drugi). To ryby mięsożerne, idealnie pasowałyby do Labidochromis Caeruleus. (Likoma to teraz grupa Zebroides, a Jalo Reef Aurifrons ;) )


13) Tego Ci nie polecę bo to kolejny sztuczny twór, nieobliczalny zarówno co do charakteru jak i tego, ile urośnie i jak będzie wyglądać.


14) Powtórka z 10 ;) chyba, że chodziło Ci o jakąś inną rybę, a wlepiłeś przez pomyłkę ;)


15) Nie chcę strzelić gafy, ale to chyba też sztuczna ryba...


Tam, gdzie w nawiasach wpisałem przy pożywieniu "wg bazy ryb", opierałem się na wiedzy stamtąd zaczerpniętej bo staż mój jest tu krótki i zdążyłem na własne oczy poznać tylko ułamek z dostępnych nam gatunków ;) Gdybym był w błędzie, albo czegoś nie doprecyzował z góry przepraszam i jak zwykle proszę bardziej doświadczonych o poprawkę dla dobra zainteresowanego kolegi i mojej wiedzy :P


Trochę obsad z Twojego zestawienia można by zrobić, a trochę ryb moim zdaniem brakuje, nie wiem, czy pominąłeś bo Ci się nie podobały, czy jeszcze nie wszystkie znalazłeś...? ;) Masz spory zbiornik i można by skomponować naprawdę ciekawą i w miarę spokojną obsadę zróżnicowaną kolorystycznie, np. Pseudotropheus Saulosi (pamiętaj - zwykłe! :P ), Pseudotropheus Acei, Iodotropheus Sprengerae i do tego Cynotilapia Zebroides Cobue... Ale można też zostać przy Twojej liście, wtedy poleciłbym Ci Labidochromis Caeruleus do tego Cynotilapia Hara (nie ma jej na Twojej liście co prawda, ale rybka jest piękna - sam ją mam ;) ) i Metriaclima Estherae... Możesz też się wyłamać i jako jeden z nielicznych zacząć przygodę od ryb z grupy Non-Mbuna bo masz do tego warunki. Tutaj masz najlepsze miejsce na wybór takiej obsady : http://forum.klub-malawi.pl/artykul-wybor-obsady-non-mbuna-akwarium-t21020.html?&highlight=artyku%C5%82+non+mbuna ;) Jak widzisz, możliwości jest ogrom i tak, czy inaczej, musisz zdecydować sam :P

Opublikowano

Przy tej wielkości akwarium masz bardzo duże możliwości. Nie odrzucałbym tutaj ryb które MatiK opisał jako agresywne. W takim akwarium spokojnie każdy z wymienionych możesz trzymać. Na początek polecałbym się zdecydować - roślino czy mięsożerna obsada bo np. yellowka z demasoni nie połączysz.

Opublikowano
Nie odrzucałbym tutaj ryb które MatiK opisał jako agresywne. W takim akwarium spokojnie każdy z wymienionych możesz trzymać


Właśnie dlatego dodałem :


staż mój jest tu krótki i zdążyłem na własne oczy poznać tylko ułamek z dostępnych nam gatunków (...) Gdybym był w błędzie, albo czegoś nie doprecyzował z góry przepraszam i jak zwykle proszę bardziej doświadczonych o poprawkę dla dobra zainteresowanego kolegi i mojej wiedzy


;)

Opublikowano

MatiK

dzięki za odzew - przynajmniej galerię przeglądnąłem sobie także - fajnie dużo kamienia - dziś skończyłem dla siebie zbierać podobną ilość.


Na non-Mbuna póki co się nie decyduję choć wizyta na Zoobotanica 2015 sprawiła że piękniejsza połowa była nimi zachwycona:) ale już mam to pod kontrolą.


Co do rybek:

- Acei wygląda ładnie ale na google nie znalazłem zdjęć powalających mnie więc ją póki co pomijam:) chyba że ktoś ma YT filmik to chętnie zobaczę


nr 14 to miała być cynotilapia hara o której piszesz choć ryb o podobnym ubarwieniu na tej liście kilka więc jak da się wybrać jeden gatunek łągodniejszy wyglądający podobnie to jestem ZA.


Czy Metriaclima Estherae to rozumiem że pomarańczowe są samice i samce niebieskie? jak tak to już mam listę rozszerzoną DZIĘKI! Ciekawa pozycja.


Iodotropheus Sprengerae jakoś mnie nie przekonują fotki - chyba że w realu łądniej sie prezentuje i nie wiem co tracę.


Więc wydaje mi się że po redukcji kilku chybionych typów uda mi się coś zebrać łądnego dla oka. Brzmi obiecująco :D



AD cactus: czyli w dużym baniaku jakiś jeden najładniejszy "agresywny" dał by radę?

Opublikowano

Spoko ;) miło, że Ci się podoba :) zdjęcia nie oddają piękna i majestatu Acei, możesz mi wierzyć ;) Hara jest rybą terytorialną, ale nie sprawia problemów wychowawczych i szczerze Ci ją polecam, wnosi dużo do zbiornika. Metriaclima - samce są niebieskie w odmianie red blue, estherae red red to samce takie łososiowe na moje oko (opieram się na zdjęciach - bledsze od samic w każdym razie), a samice pomarańczowe. Sprengerae są specyficzne, ale moim zdaniem zdjęcia też nie oddają do końca uroku tych ryb, które mają w sobie takie typowe "to coś", coś jest, ale nie wiesz co to ;)

Opublikowano

Re cactus: czy takie rybki jak u ciebie na YT masz czyli Labeotropheus Trewavasae nadają się takę do tego :D Spodobały mi się;) - to też mbuna?

I chyba też Acei widzę karmione z ręki - zgadza się - więc faktycznie fotki piękna nie oddają tych rybek

Opublikowano

czyli lista potencjalnych kandydatów się powiększa:D Są jakieś dodatkowe propozycje

(17 ) Labeotropheus Trewavasae

(18 ) Pseudotropheus Acei

(19 ) Metriaclima Estherae

- rozszerzenie listy też rozważam byle oko cieszyło więc wszelkie propozycje dodatkowe mile widziane.

Opublikowano

Zwróć uwagę na odmiany poszczególnych gatunków różniące się kolorystycznie. Pseudotropheus acei to najpopularniejsza odmiana luwala, ale również odmiany ngara i itungi. Labeotropheus trewavasae to najpopularniejsza odmiana thumbi west, ale również chilumba, zimbabwe rock, mpanga, czy ob. MatiK zwrócił już uwagę na dwie odmiany Metriaclima estherae; red red i red blue. Jak zauważysz, różnice są ogromne.

Dorzucę do twojej listy jeszcze dwa interesujące gatunki:

Labidochromis chisumulae chizumulu - ryba u której samce są bardzo podobne do Cynotilapii hara. Różnica dotyczy ubarwienia samic. Samice Cynotilapii są niebieskie, natomiast Labidochromisa są perłowe. Stsunkowo łagodne, w niektórych opisach polecane do obsady z non mbuną. Jest wszystkożerna.

Labidochromis joanjohnsonae - ryba bardzo ładna, bardzo nietypowa kolorystycznie. Jest wszystkożerna.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Bartek_Dedziękuję za wywołanie do tablicy.  Podobnie jak autor tematu@Vrzechuna początku swojej przygody z Malawi przeczytałem, że Chindongo Demasoni nie są dla początkujących i odpuściłem sobie ten gatunek mimo, że był tym wymarzonym. Pół roku analizy materiałów w internecie i mój wniosek był jeden- ludzie zrobili z tej ryby "Demona" nie mając z nim styczności. Większość opini na temat tego gatunku wygląda tak "kolega kolegi miał i to bardzo ciężka ryba do utrzymania".  Jako że wtedy trafiłem na akwarium @SlavekGktóry miał ten gatunek "fizycznie" i nie narzekał, by był z nimi jakiś mega problem zdecydowałem, że będą również u mnie.  Moim zdaniem przy tym gatunku trzeba spełnić kilka podstawowych warunków: -duża grupa 15+, -sporo wysoko ułożonych kamieni (Demasoni lubią się "kleic w pionie do skał") gdzie mogą się schronić, co za tym idzie spory zbiornik, wydajna filtracja, -wsółlokatorzy to roslinorzercy żerujący na skałach np.:  metriaclima fainzilberi/zebra/estherae  oraz lebaotropheus,  -nie widziwianie z pokarmami granulowanymi (osobiscie karmie Tropical Spirulina 36, Sera Nature Forte oraz mrozony cyclops 2x w tygodniu)  Ps. Warto czasem zaryzykować!!!
    • Witaj Bartku @Bartek_De, skoro już zostałem wspomniany, napiszę parę słów. Dobrze pamiętasz że miałem je w zbiorniku jednogatunkowym, niecałe 700L. Jeśli chodzi o niepolecanie tej ryby początkującym to myślę że gdy zapewni się im odpowiednio duży zbiornik, dobrze dobrane inne gatunki no i co najważniejsze u tej ryby odpowiednio dużą grupę (15 osobników) nie powinny one sprawiać nikomu problemów. Dodam też że moje pierwsze Demasoni pochodziły z odłowu i te ryby były znacznie mniej agresywne niż hodowlane. Wpływ na to może miało to że ryby dzikie były w zbiorniku z innymi gatunkami. Na szybko znalazłem dwie fotki.
    • Ja pisałem w innym temacie, że są delikatne, na podstawie własnych obserwacji. Jako początkujący (kilkanaście lat temu), dwa razy robiłem podejście do tej ryby i w obu przypadkach przy niewielkim pogorszeniu się parametrów wody te ryby padały jako pierwsze. Demasoni może także sprawiać problemy jeśli chodzi o dobór odpowiedniej diety. W wielu opisach wyczytałem, że jest to ortodoksyjny roślinożerca. Agresja, o której wspomniał Andrzej, zbyt mały zbiornik, źle dobrana reszta obsady (ryba stadna) powodują, że chyba w nie tylko mojej opinii, nie jest to ryba dla początkujących. Szkoda, że nie jest już aktywny na forum @SlavekG o ile pamięć mnie nie myli, miał piękne Demonarium coś ponad 800l. Ale są @_BM_ @Gonera1992 którzy z powodzeniem hodują ten gatunek (też w dużych baniakach) może podzielą się swoimi spostrzeżeniami.
    • Myślę , że @Bartek_DeBartkowi chodziło o ich agresję. Miałem stado Demasoni w akwa700 litrowym z dwoma czy też trzema gatunkami.  Były spokojne to znaczy nie agresywne wobec innych ryb. Jedne z piękniejszych ryb w moim akwarium. To , że były spokojne to miało na to wpływ kilka czynników: wielkość akwarium , reszta obsady , aranżacja. Pewnie o to chodziło Bartkowi , że jak będzie je miał  "mało doświadczony " akwarysta z naszym biotopem to mogą być problemy gdy nie dochowa wspomnianych warunków. Ale jeżeli będzie je miał jednogatunkowo ( to jest moje zdanie ) to da spokojnie rade. Ktoś powyżej napisał , że są delikatne. Z tym akurat się nie zgodzę ale każdy może mieć i ma swoje obserwacje. Dodam tylko , że w ówczesnym składzie była to najczęściej i bez kontroli rozmnażająca się ryba. Bartku..sorry , że wystąpiłem w charakterze Twojego mecenasa  . Pozwoliłem sobie wrzucić zdjęcie jednego z osobników Dmasoni z mojego akwarium:    
    • @ironcladKrótka odpowiedź. Nie zachwieje na tyle aby coś stało się rybom.  Biologie już masz w jednej Ikoli.  Możesz dodać ampułkę  lub dwie prodibio biodigest. Kupisz u Michała ( w Trzmielu).
    • @jarasdzięki za informacje w takim razie wyleczę się z mdok, a zrobię mbunarium oparte na 1 gatunku z non mbuny czyli: 1) Protomelas steveni taiwan reef  2) Pseudotropheus acei luwala lub itungi jakaś większa grupa  3) Metriaclima fainzilberi maison reef  4) Maingano lub perlmutt lub rdzawy
    • Moi mili potrzebuję porady krótkiej i treściwej na  niżej zamieszczony temat do rzeczy. Mam obecnie 2 kubły Sunsun 304 i ikola 600maxx chcę zastąpić sunsun drugą Ikola drugą ikole już mam w domu i teraz sunsun ma być oddany kumplowi ale zażyczył sobie cały z wkładem filtr pracuje już ponad miesiąc jeden i drugi pytanie czy jak pójdę na skróty do drugiej ikoli włożę nową ceramikę,matrix i purigen mocno to zachwieje biologią w akwarium akcja ma być szybka, dlaczego chcę wymienić Ikola ciągnie 17W czyli 2 zużyją tyle co jeden sunsun on tacha 34 Warty i tylko dlatego chcę wymienić sam filtr jest ok pompuje zdrowo i po miesiącu zrobił się znośny w zamkniętej szafce można spać przy nim dzięki za pompoc 
    • @Bartek_De dawaj tutaj swoją opinię odnośnie Chindongo Demasoni  W sensie dlaczego wg Ciebie nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z Malawi? Może powstanie w tym wątku jakaś lista gatunków, na które początkujący Malawiści powinni zwrócić uwagę  
    • Cześć wszystkim   Inny wątek na forum zachęcił mnie do rozpoczęcia tego tematu. Utarło się, że pewne gatunki malawijskich pielęgnic nie są polecane dla początkujących malawistów. Ciekawi mnie skąd taka opinia się wzięła i czym jest spowodowana. Zakładam, że jeśli ktoś rozpoczyna dopiero przygodę z akwarystyką jako taką i na pierwszy baniak wybrał właśnie biotop jeziora Malawi, to niektóre gatunki mogą być problematyczne. Mam na myśli bardziej bezmyślne łączenie niektórych gatunków z innymi czy to pod kątem diety, czy zachowania. Czy natomiast jakiś gatunek może być nie polecany dla osoby, która ma już jakąś świadomość akwarysty i wie co to jest cykl azotowy, wie że do zbiornika 100l nie wpuszcza się dużych ryb albo dużo ryb, poczytał trochę o wymaganiach poszczególnych gatunków ale wcześniej nie miał do czynienia akurat z biotopem Malawi? @Bartek_De nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku, a pomyślałem, że może wyjdzie z tego ciekawa dyskusja  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.