Skocz do zawartości

Wszystko DIY szafka, komin, sump, hqi, hydroponiczny - foty


makok

Rekomendowane odpowiedzi

hehehehehe


masz rację post ze zdjęciami przenikała duma i zadowolenie, ale tylko z jednej rzeczy: z wywalenia tamtego tła - o dzięki małżonko!!!!! :lol::lol::lol:

do tego stopnia przenikała duma, że wybudzony wczoraj w nocy wrzuciłem foty do galerii...


do jednego się przyznam - tamta konstrukcja skalna z ceresitu była brzydka i już więcej takiej nie popełnię :oops:


pozdrawiam


P.S. ktoś nie chce jej, za darmo oddam, ale trzeba przyjść i sobie wziąć :D

stoi na balkonie, bo ciężkie cholerstwo - zmarnowałem przecież na to 20kg ceresitu, a wystarczyło iść na plażę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym pogratulować twojej żonie wyrozumiałości i cierpliwości :D (moja by mnie wyprowadziła, zmieniła zamki i wymeldowała :D ).

Wystroju nie będę komentował, bo raz to rzecz gustu a dwa jeszcze nieskończone. Jedno jest pewne lubisz kombinować/majsterkować i to się chwali byle nie przesądzić a twoje posty wniosły wiele dobrego i wzbogaciły to forum zmuszając wiele osób do dzielenia się swoją wiedzą.

Mnie osobiście martwiłaby wydolność filtracji takiego sumpa zraszanego (z tego, co widziałem takie filtry mają trochę bardziej zaawansowaną konstrukcje), a wydajność złoża w hydroponice to też sprawa dyskusyjna biorąc pod uwagę, że za dużo wody to w donicy być nie może (a sam pisałeś, że chcesz mieć dużą nadfiltrację ). Jestem zdania, że albo prawdziwy sump z przegrodami itd. albo kubełek. Sam będę budował hydroponikę plus złoże zraszane w jednym, ale muszę to jeszcze dobrze przemyśleć no i będzie to tylko dodatek do podstawowej filtracji.


Co do hqi to extra ma to zabudowane cezarix http://galeria.24.pl/mediaGallery.html im dłużej patrzę tym bardziej mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makok ja to bym z miesiąc do Ciebie szedł :mrgreen:


miesiąc byś szedł, ale już wracał z tłem to ze trzy :D


meth, zbadam sprawę tego złoża zraszanego i jego działanie... pewnie kiedyś postawię normalnego sumpa, jak mi małżonka zabierze to małe akwa zgodnie z umową, ale narazie nic już poza rybami do akwa nie mogę kupić...


w kwestii hqi - podoba mi się taka zabudowa jak ma cezarix, ale osobiście sobie tak nie zrobię, bo wyglądałoby to na takim małym meblu jak mój dość przytłaczająco i zabierało część światła z okna które jest obok...

zostanę przy akwa otwartym, które podoba mi się bardziej, jedynie lampa zniknie całkowicie pod "zabudową" w kolorze szafki... ale tylko sam klosz i stelaż


i żona była miesiąc na szkoleniu jak popełniałem tamto tło, na miejscu by pewnie "cierpliwości" nie miała :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Myślę że twoje akwa nie jest skończone pod żadnym względem. Ty chciałeś je zarybiać ??? 20 l keramzytu, co to jest w porównaniu z 20 l ceramiki ? Jeżeli dasz 20 l ceramiki, można odpalać akwa !!! ???


To kolega krytykant może poda ilu litrom keramzytu odpowiada litr ceramiki? Albo chociaż ile m2 daje litr keramzytu? Bo sam jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi norbitek ! Nie ma przelicznika stosunku keramzytu do ceramiki bo produkuje się oba różnej jakości. Każdy kto miał do czynienia z jednym i z drugim wie co jest lepsze. Ja używam keramzytu ze względu na stosunek ceny do wydajności. W akwa 240l się spisuje ale w większym trzeba pomyśleć nad dobrą ceramiką i to rzecz jasna - każdy to powie. Można jeszcze sprawdzić samemu wrzucając keramzyt do wody i zobaczysz ile będzie kuleczek pływało po powierzchni a ile utonie. Nie widziałem żeby ceramika pływała. Keramzyt ma jeszcze inną wadę lubi podczas pracy w filtrze zamulać dno filtra bo się kruszy i opada na dno. Kto czyścił filtr z keramzytem ten wie. Nigdy nie będę dyskwalifikował keramzytu jako złoża bakteryjnego tylko w przypadku tego zbiornika przdałaby się ceramika. Jest troszkę artykułów na forum i w necie o materiałach filtracyjnych - poszukaj ! Pozdrowienia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwa 240l się spisuje ale w większym trzeba pomyśleć nad dobrą ceramiką i to rzecz jasna - każdy to powie.

Nie każdy... ja na pewno nie :lol: . Wręcz przeciwnie, w 240l zazwyczaj mamy mniej miejsca na złoże i to właśnie w takim akwa trzeba na maksa wykorzystać każdy litr inwestując w jak najlepszy wkład bio.

W dużym akwarium, zwłaszcza z sumpem, można pozwolić sobie na gorszej jakości wkład bio, bo zazwyczaj sump ma nieporównywalną wielkość w porównaniu do kubełka (chyba, że mówimy o mikro sumpiku :wink: ). Ja mam filtr przelewowy wypełniony w 1/3 keramzytem, bo np. nie wyobrażam sobie kupić 10, czy 20l EhfiSubstratu, czy BioMaxu :wink: . Oczywiście jak ktoś może sobie na to pozwolić, to wyjdzie tylko na dobre.


Swoją drogą, podobno unoszący się na wodzie keramzyt nie nadaje się do używania w akwarium, chyba, że się go rozłupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keramzyt jest złożem jakim jest - tzn z pewnością spisuje się lepiej w dużych sumpach, syfi w komorze (3 dni po zalaniu miałem brązowe dno), jest zdecydowanie mniej porowaty od najgorszej ceramiki i wogóle - ale kosztował 2zł za litr... i tyle w temacie

pewnie że wolałbym mieć 20l sera siporex, ale nie mam 1500zł, czy ile to tam kosztuje :lol:

(jak wygram w totka to kupię tylko po to żeby zdać relację) :mrgreen:


Mateusz ma rację im mniejsze złoże tym lepszy powinien być wkład...

Swoją drgą dlaczego się nie nadaje pływający? - tak 1/3 mi pływała ale i tak wrzuciłem, bo nie mogę mieć złoża zatapianego z uwagi na choćby awarie prądu (gdzieś muszę pomieścić wodę z obiegu) - a w zraszanym uznałem że nie ma różnicy czy wypływa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy nie przesadzacie aby ?? 240l -- male akwa na poczatek przygody.

25l sump - IMHO super sprawa -- zostal zbudowany -- to zawsze jakies doswiadczenie... Za maly do tej 240l ?? Noo bez jaj panowie. Eheim 2236 ecco u mnie obrabia troche mniejsze bo 200l akwa, a ma chyba 4 z hakiem litra wsadu...


Kupcie kubel o pojemnosci 25 litrow. Kilka kublow -- coz laczyc je szeregowo , czy zadowolic sie 4 (w przypadku 2), 6 (w przypadku 3) itd rurami w akwa... czy kombinowac z 2 rurami w akwa z przylaczem i jakims rozdzielaczem do rownoleglego zasilania kublow ???


Zreszta dopoki parametry beda w normie to co za problem ??? Bakterie sobie znajda podloze, a woda ze zwiazkami z cyklu da im tak samo papu.



W 60l dla maluchow mam jedynie mechaniczny -- i wiecie co, dziala rowniez jako biologiczny. Cykl azotowy jest zamkniety. Nawet po czyszczeniu nie destabilizuje akwa - wiec tez tak mozna o ile sie stosuje pewne zasady. (Choc nie polecam takiego rozwiazania mimo wszystko).



Oblepiony komin -- coz nie kazdy ma zdolnosci -- nastepnym razem bedzie pewnie lepiej. HQI ?? Ktos woli Sylvanie, ktos woli HQI -- dla ryb w zasadzie bez roznicy o ile nie bedzie za jasno.


O czyms zapomnialem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25l sump - IMHO super sprawa -- zostal zbudowany -- to zawsze jakies doswiadczenie... Za maly do tej 240l ?? Noo bez jaj panowie. Eheim 2236 ecco u mnie obrabia troche mniejsze bo 200l akwa, a ma chyba 4 z hakiem litra wsadu...

Problem jest taki, że kubły zazwyczaj wypełnia się ceramiką, a nie keramzytem. Poza tym w kuble woda rzepływa przez praktycznei całe złoże, w takim filtrze, zwłaszcza, że to jakaś zraszana jednokomorowa konstrukcja, niekoniecznie tak musi być. Takich ale jest jeszcze kilka. Oczywiście plus w postaci niewątpliwej wartości edukacyjnej jest ogromny :wink: , ale z porządną nadfiltracją wg mnie ma to raczej niewiele wspólnego.

HQI ?? Ktos woli Sylvanie, ktos woli HQI -- dla ryb w zasadzie bez roznicy o ile nie bedzie za jasno.

Jeśli to odpowiedź na moje posty, to trochę mnie nei zrozumiałeś. HQI daje niewątpliwie świetne światło i w każdym praktycznie baniaku efekt jest o wiele lepszy niż przy świetlówkach. Mi chodziło raczej o zabudowanie samej lampy.


Widzę, że VDR odebrałeś moje posty jako krytykę poczynań makoka, a mi tylko chodziło o to, że jeszcze sporo pracy przed nim :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.