Skocz do zawartości

Obsada do mojego baniaka


Misyo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Czas na obsadę.. I tutaj na prawdę potrzebuje waszej pomocy bo kompletnie sie nie znam a czas coś wpuścić do baniaka.


Celuję w protomelasy, scienochromisy, copadichromisy, duże gatunki aulonocary...


Co do samego zbiornika:

http://forum.klub-malawi.pl/nowe-szkielko-800l-t24749.html


190x65x65.


W tym momencie jest tylko piasek, tło i woda :) Kombinuję jeszcze z modułami i kamieniami z rockzolid więc powstaną jakieś schowki itd...


Ryby kupię albo w TanMalu albo w Szczecinie w Apisto. Do TanMalu mam z 5km, do Apisto ze 100km..


Pomożcie PROSZĘ... w akwa już pływa 5 neonek, bakterie też wpuszczone... nic tylko zarybiać :)

-- dołączony post:

Znaczy się, mam zostać z tymi 5cioma neonkami co wpuściłem na start....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz takich swoich pewniaków ? Moze wskaż choć jednego ☺. Wtedy do niego dobuduje ci się obsadę. Poza tym pytania. Czy chcesz ryby od dzieciaka czy dorosłe? Czy chcesz samą non mbuna? No i jedna uwaga. Może nie powinienem tego pisać ale jednak to zrobię. Ryby z TM choć cenowo nie powalają są z hodowli, która tak się ma do Apisto jak tygrys do dachowca To na prawdę inna półka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie wyobrażam sobie obsady bez Placidochromisów

……. i nawet bez Lethrinopsów….

ale:

Celuję w protomelasy, scienochromisy, copadichromisy, duże gatunki aulonocary..


1/ Copadichromis borleyi „Mbenji” - grupa w toni

2/ Sciaenochromis fryeri - harem skalniaków (lubią tło strukturalne)

3a/ Protomelas sp.spilonotus Tanzania - "na poziomo" harem wszędobylskich

3b/ Protomelas sp.”johnstoni solo” - "na pionowo" j.w. (z ładnymi samicami)

4a/ Aulonocara sp.stuartgranti maleri „Maleri” - grzebacze w 190cm możliwa wielosamcowość

4b/ Aulonocara jacobfreibergi, Undu reef (Mamalela) - j.w.


Osobiście nie wyobrażam sobie obsady bez Placidochromisów, a to już mówiłem;)

PS. Trafiłem w punkt:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,


No to przynajmniej wiem, że Tan Mal :)

Umówię się z nimi jakoś na dniach i podjadę zobaczyć co mają... Jak coś mi przypadnie do gustu to wezmę i pod to zbudujemy resztę..


Martwię się tylko, że nie mam jeszcze żadnych skał i grot, tylko tło i piasek.. Ale zanim dojdą pozostałe moduły i skałki to z miesiąc jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie wyobrażam sobie obsady bez Placidochromisów

……. i nawet bez Lethrinopsów….



Też sobie nie wyobrażam obsady non-mbuna bez Placidochromisów. Dlatego pozwolę sobie zaproponować takie dwie obsady:

1)-wersja łagodniejsza

Placidochromis phenochilus mdoka/gissel

Copadichromis borleyi „Mbenji”/mbennji/sp.”Virginalis gold”

Protomelas sp.”johnstoni solo”

Otopharynx tetrastigma/Lethrinops albus kande/ Tramitichromis intermedius


2)-wersja ostrzejsza

Placidochromis phenochilus mdoka/gissel

Copadichromis borleyi kadango/ ivory undu reef

Sciaenochromis fryeri

Protomelas sp.spilonotus Tanzania/taeniolatus red empress


Piątym, ewentualnym, gatunkiem może być Labidochromis caeruleus (yellow)

W twoim baniaczku piątka, w/g mnie, się zmieści...ale nic na siłę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie piszę bo czekam na cennik ;-). Eljot ja wiem, że Misyo zasygnalizował rodzaje czy części rodzajów. Mi bardziej chodziło o jeden czy 2 konkretne gatunki. To istotne tak pod względem diety jak i kolorystyki. Ktomuś kto zdecyduje się np na niebieskie azureus i niebieskie fryerii szkoda polecać niebieskie Mdoki. Ja osobiście zawsze mam jednego faworyta bez którego nie widzę szkła. Wokół niego buduję obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hmmm... to mam zagwozdkę... Kubełek jest wygodny... Nie narzekam, ale chciałem zmienić na cos bardziej wydajnego choć z drugiej strony na wydajność tych dwóch nie mogę narzekać. Myślę, że może mierzi mnie, żeby cos znowu zmienić, ale może to nie ta droga... a przynajmniej nie teraz...  Wszędzie wychwalają, że nie ma to jak filtracja sumpem, to chciałem spróbować... Moje obecne kubełki ciągną niecałe 40W. Pompa by ciągła tyle samo. Myślałem o zmianie na jeden większy kubełek, np. Hypermax. Na najniższym ustawieniu by ciągnął 12W a robiłby robotę dwóch kubełków. Tu mnie jednak odstraszają koszta: 1700zł.
    • Masz to akwarium w salonie i wszystko słychać tak głośno jak na filmie? Muszę odszczekać swoje słowa, że miałem już każdy rodzaj filtracji,  nie używałem jednak K1 , ale z takim szumem bym chyba sobie nie poradził, chyba, że to nagranie tak tylko brzmi w związku z bliską odległością mikrofonu.
    • Zamierzasz kupić dorosłe ryby czy małe podrostki?
    • Możliwości filtracji rozważaj pod wieloma aspektami.  Każda filtracja ma swoje plusy i minusy. Sump jest super do każdego akwarium, moja 240 miała kiedyś też 240 L sumpa, nie widziałem w tamtym rozwiązaniu wielu minusów. Sprawdzało mi się, bo miałem miejsce, ciepłe mieszkanie i był wtedy w miarę tani prąd. Minusem okazała mi się wilgoć, niestety parowanie dumpa w szawce będzie zawsze. Kaseciak, to z kolei w nie za dużym akwarium dla mnie strata miejsca. Obecnie mam takie rozwiązanie u siebie w akwarium, ale ma ono 2500 l. Przy 450 l został bym przy kubełku jako biolog i narurowcu jako mechanik.  
    • Jeżeli robią to gdy zobaczą kogoś w pobliżu akwarium   jest to normalne. Jeżeli masz szansę je podejrzeć w sposób taki by samemu być przez  nie niezauważonym, to powinny zachowywać się już spokojniej.
    • Rozumiem. Przy równych przegrodach, czyli takich samych tych niższych dochodzących do dna, poziom wody w sumpie powinien teoretycznie być maksymalnie na wysokości przelewu dolnej przegrody. Czyli trzeba liczyć, że w razie zatkania przelewu do akwarium przeleje się maksymalnie woda z komory z pompą. Czyli trzeba tak ją wyliczyć, aby pompa miała w miarę luz, ale nie za dużo, teoretycznie im mniej tym lepiej. A szybkość przepływu i tak mogę regulować na zaworach. A jeśli zamontuję oprócz rurki przelewowej komin, to wszystko zależy, jaki to będzie komin, ale też nie musi być za duży. W razie wyłączenia prądu woda zejdzie tyle, ile będzie się przelewała do komina i z komina. Ale jest tam jeszcze rurka odpowietrzająca zanurzona w wodzie. jeśli zostawię ja w połowie komina, to woda zejdzie tyle, aż ona się zapowietrzy i zatrzyma cały układ.  Pompę chyba też mogę spokojnie kupić 4000, 5000l/h. Można ja przecież skręcić na sterowniku, a zawsze lepiej mieć zapas mocy.  A co sądzisz o ewentualnym zastosowaniu grzałki przepływowej pomiędzy pompą, a rurką wlewu? Miałoby to sens, czy raczej grzałka zanurzeniowa w sumpie. Pytam, bo akurat mam grzałkę przelewową i zastanawiałem się czy się ją da wykorzystać  
    • Mam pierwszą wersję. Tego niestety nikt Ci nie podpowie. Musisz to policzyć. Komora pompy musi mieć taką pojemność, żeby w przypadku zatkania spływu, woda którą wypompuje pompa zmieściła się w akwarium, oczywiście jeszcze z pewnym bezpiecznym marginesem. I w drugą stronę tak samo w przypadku braku zasilania, woda która spłynie z akwarium musi się zmieścić do sumpa.
    • No i taka opcję przemyślę. Jednak kubełki też mogą się rozszczelnić. Kaseciak w tym czy nieco większym zbiorniku - będzie zawsze zabierał miejsce a tego bym nie chciał niezależnie od tego czy to będzie teraz 300 a w przyszłości 450 czy 500l. Zawsze mogę jeszcze zmniejszyć sumpa i dac słabszą pompę, tylko czy to ma sens? Ale i tak uważam, że sump będzie o niebo lepszą opcją od kubełka. Więcej mediów to dużo daje.
    • Cześć. Moim zdaniem filtracja z sumpem w tak małym akwarium -450l mija się z celem. Duże straty energii elektrycznej. Bo woda trafiając do sumpa będzie się wychładzała. Nie potrzeba w w takim zbiorniku 100l filtracji. Ale to moje zdanie. Ja mam u siebie filtrację kasetową. Zbiornik 230x70x65 więc trochę większy. Wymiary kasety filtrującej to 25x23. Gąbka przez całą wysokość kasety. Wysokość 55cm. O grubości 5cm + do tego nam Narurowca - 3 korpusy ze sznurkami. I to jest moja cala filtracja zbiornika 1047l. Wodę nam ładną i uważam, że bez Narurowca też by się obeszło. Plusy takiej filtracji - woda nie opuszcza akwarium, zatem nie ma strat ciepła. No i czyszczenie filtra- 5min i po robocie   
    • Dzięki za porady.  Co do rurki przelewowej, to miałem zamiar zbudować coś jak na tym filmie, ale Twoje rozwiązanie wydaje mi się mniej skomplikowane i nawet bezpieczniejsze. Ty masz tą pierwszą czy drugą prostszą wersję rurki? Pytanie mam co do komór. Czy w takim razie skoro komory będą 3 to rozplanować i dołożyć po kilka centymetrów na każdą? Czy skupić się na powiększeniu dwóch pierwszych a ta z pompa wystarczy taka jaka jest? Ewentualnie powiększyć tylko środkową żeby jak najwięcej mediów weszło?  1 komora: wlew z rurki przelewowej na włókninę z gąbkami (mam włókninę tapicerską 300g bo używam jej do narurowców). 2 komora: media, ceramika 3 komora: pompa (myślałem o Aqua Nova 4000 albo 5000) Do przegród pomiędzy komorami nic nie daję.  Komin zrobię.  Chciałbym to wszystko ogarnąć, sumpa i przelewowej już z myślą o tym większym zbiorniku. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.