Skocz do zawartości

Budowa SUMP-a pod akwarium słodkowodne


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

chciałbym się z Wami podzielić projektem SUMP-a który zrobiłem czytając wiele postów z tego forum. Jako ze SUMP ma działać dla 450l zbiornika słodkowodnego, nie jest on jakoś mega rozbudowany pod względem technologicznym :).

Chciałby jednak uzyskać Wasza opinie, wkrótce jade do szklarza zamawiać materiał do klejenia przegród więc Wasza opinia mile widziana.

Jest to też mój pierwszy projekt 3D więc proszę o wyrozumiałość :)

 

image.thumb.png.01f7cca46b734bbf81dc4e48c03f7f51.png

Cały SUMP ma 126l. 

Opis komór od lewej:

1. Spływ i rewizja - nie wymaga komentarza

2. komora na 3 skarpety 200 um lub większe jeśli sa, żeby zbierać największy syf, przewidywana wymiana raz na tydzień. 

3. komora na gąbki i watę - ostateczna filtracja mechaniczna

4. Bio - nie wiem jeszcze co tu włożyć, ale zapewne różna ceramika

5. Powrót 

 

Pierwsze 3 przegrody to przelewy od góry aby woda dociskała media a nie podnosiła. Ostatcznia przegroda (dól, góra, dół) to pułapka na babelki, podobno lepsza niż góra, dół, góra. 

 

Z góry dziękuje za Wasze komentarze i opinie. 

P.S. Jeśli pojawia się pytania dlaczego sump a nie inna filtracja, dlatego że traktuje to jako challenge, i chciałbym coś zrobić własnymi rękami. Myślałem też o narurowcu, ale finalnie padło na SUMP-a. A nóż może kedyś będę miał morszczaka to doświadczenie się przyda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumpa nigdy nie zrobiłem, ale długo studiowałem tą zabawkę i może się mylę ale czy komora z wodą/wlotem z akwarium taka mała powinna być? To ta komora gdzie napisałeś, że nie wymaga komentarza. Jest tak wąska, że po co w sumie jest? Akurat jako jedyna mnie zastanawia bo reszta wydaje się być ok. 

Wkład z komory 3 dałbym do 4. 

W komorze nr 2 można dać różnej gradacji gąbki, chyba taniej i wygodniej do czyszczenia. 

A do 3 może ruchome media jak Kaldness k1 ? W sumpie podobno świetnie działa. 

A jaka szerokość sumpa? Jaka będzie rzeczywista pojemność? 

Jak zabraknie prądu etc to czy woda z rur itp zmieści się w nim?

Jak coś źle napisałem to sorry, ale to tylko moje teoretyczne wywody:)

Edytowane przez Pikczer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2023 o 08:26, rolend napisał(a):

Jest to też mój pierwszy projekt 3D więc proszę o wyrozumiałość :)

 

image.thumb.png.01f7cca46b734bbf81dc4e48c03f7f51.png

Może zrobiłeś to zbyt profesjonalnie i tym zniechęciłeś kolegów ;)

Nie znam się na budowie sumpow, ale wydaje mi się, że zbytnio go komplikujesz. Dużo akwariow w twoim rozmiarze napędza z powodzeniem kaseciak, który jest prosty jak budowa cepa. Pewnie wyrzuciłbym połowę szyb, podzielił sumpa na komórę śmieciową z wata filtracyjna i gąbkami, druga z ceramika albo ruchomym k1, komorę pompy może zrobił na tyle szeroka by ewentualnie wcisnąć tam pojemnik z zywica napędzany jakaś tania pompka. Szczeliny między szybami zrobilbym na 4-5cm by wcisnąć tam gąbki. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej masz mojego sumpa, najprostszy z możliwych. Mały, bo tylko 63 litry (60x30x35h) ale obrabia akwarium 576L i daje rade. Wszystko jest tak policzone, że nic się nie przeleje w przypadku braku prądu czy zapchania zrzutu. Zrobiłem go eksperymentalnie, chciałem spróbować tego typu filtracji, bo nigdy nie miałem. Od ponad pół roku działa bez zarzutu. Moim zdaniem przegrody dół/góra wystarczą, niepotrzebnie dajesz przed komorą pompy mijankę dół/góra/dół. Tak jak napisał @Nath_147 do Malawi w zupełności wystarczą trzy komory, niepotrzebna jest Ci ta pierwsza komora śmieciowa. U mnie w pierwszej komorze są (od dołu) gąbka 20ppi potem 30ppi (obie grubości 5cm) i na tym włóknina. Łatwiej i szybciej jest wymienić co tydzień pas włókniny niż czyścić gąbki. Gąbki i ceramika leżą na ruszcie z kratki rastrowej położonym na rurkach pvc 25mm, przegrody od dołu mają prześwit 3cm także od dołu jest swobodny przepływ. Oznaczam kolegę @Falcowski ostatnio rzadko bywa na forum, ale jak już zawita to na pewno pomoże i podpowie co zmienić.

image.thumb.jpeg.f1ac8b3841564b3e4d43d98682a5372c.jpeg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bartek_De napisał(a):

Poniżej masz mojego sumpa, najprostszy z możliwych. Mały, bo tylko 63 litry (60x30x35h) ale obrabia akwarium 576L i daje rade. Wszystko jest tak policzone, że nic się nie przeleje w przypadku braku prądu czy zapchania zrzutu. Zrobiłem go eksperymentalnie, chciałem spróbować tego typu filtracji, bo nigdy nie miałem. Od ponad pół roku działa bez zarzutu. Moim zdaniem przegrody dół/góra wystarczą, niepotrzebnie dajesz przed komorą pompy mijankę dół/góra/dół. Tak jak napisał @Nath_147 do Malawi w zupełności wystarczą trzy komory, niepotrzebna jest Ci ta pierwsza komora śmieciowa. U mnie w pierwszej komorze są (od dołu) gąbka 20ppi potem 30ppi (obie grubości 5cm) i na tym włóknina. Łatwiej i szybciej jest wymienić co tydzień pas włókniny niż czyścić gąbki. Gąbki i ceramika leżą na ruszcie z kratki rastrowej położonym na rurkach pvc 25mm, przegrody od dołu mają prześwit 3cm także od dołu jest swobodny przepływ. Oznaczam kolegę @Falcowski ostatnio rzadko bywa na forum, ale jak już zawita to na pewno pomoże i podpowie co zmienić.

image.thumb.jpeg.f1ac8b3841564b3e4d43d98682a5372c.jpeg

Jeśli można wiedzieć miałeś już kominy w akwarium? Jakaś dziura w bocznej szybie? Czy przez jakieś naczynia przelewowe to wszystko jest  podłączone? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Pikczer napisał(a):

Jeśli można wiedzieć miałeś już kominy w akwarium? Jakaś dziura w bocznej szybie? Czy przez jakieś naczynia przelewowe to wszystko jest  podłączone? 

Mam otwór w dnie, ale to wlot do narurowca, który w tej chwili robi tylko mechanikę. Myślałem o pudełku przelewowym, ale one są głośne więc zrobiłem sobie przelew z rurek pvc według pewnego projektu z YouTube, jak znajdę to go tu wkleję. Przelew pobiera wodę z komina, który nazywam ślepym, ponieważ od góry jest grzebień i nie ma z niego odpływu. Jest to zrobione po to, że w przypadku braku prądu woda zejdzie tylko z komina plus jakiś 1cm spiętrzenia nad grzebieniem czyli jak dobrze pamietam około 20 litrów. 

20220813_202723.thumb.jpg.cc572e5453f25c4b7f379a0e692a915a.jpg

Według tego projektu to zrobiłem. Jedynie zwiększyłem średnice rur i kształtek aby uzyskać większy przepływ. Działa świetnie👍 Jak znajdę czas to postaram się to opisać w oddzielnym temacie, aby tu koledze nie śmiecić. Mam jakieś zdjęcia z budowy, nawet film z pierwszego uruchomienia.

 

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek_De Świetnie to wygląda. Muszę chyba spróbować:) Widziałem już kiedyś podobne projekty , ale nie wiedziałem jak w praktyce działają. Skoro wszystko jest ok to chyba nie pozostaje nic innego jak spróbować. Można wiedzieć jaką masz pompę do tego? 

W ogóle super by było jakbyś opisał cały projekt tu na forum:) Miło by było podejrzeć sprawdzone rozwiązania:)

 

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.