Skocz do zawartości

Zakładanie pierwszego Malawi 720l


Dawidko

Rekomendowane odpowiedzi

@deccorativo niestety muszę Cię zmartwić. Każde kolejne akwarium ruszało praktycznie od nowości , na nowym sprzęcie i skałach. Obecne akwarium jest po solniczce i wszystko zostało właśnie wysterylizowane, kamulce osobiście przytargane z kamieniołomu niedaleko domu a złoże filtracyjne kupione w sklepie i to bynajmniej nie akwarystycznym by czasem jakaś bakteria nitryfikacyjna mi do domu nie przyemigrowała :)

I po trzech tygodniach mam tez sam efekt co kolega ze swoimi fiolkami.

A po kiego grzyba się spieszyć? Dwa dni w jedną stronę czy drugą? A po co mi to?

Pośpiech jest wskazany przyłapaniu pcheł.

A chemia? Ja tam wolę bez niej i nikt mnie do niej nie przekona jeśli przypadek nie jest uzasadniony, a start zbiornika nie jest wcale uzasadnieniem dla wlewania magicznych buteleczek do akwarium. Tym bardziej do akwarium z tak prostymi w hodowli rybami jak pyszczaki. Nigdy nie stosowałem cudownych soli preparujących wodę do Malawi, nigdy nie dolewałem bakterii czy wódy, czy VSV, a nie chwaląc się miałem i dzikusy i ryby z hodowli, bez problemu je rozmnażając i widząc jak pięknie się wybarwiają czego jest kilka przykładów w galerii. W 'naszym" biotopie naprawdę nie trzeba wiele tego włożyć do akwarium, poza cierpliwością i odrobiną wiedzy.

Ale co kto lubi, każdy ma taki cyrk jaki lubi :)

I przepraszam za OT.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,bakterie dojechały i pływają już w akwarium.To teraz pozostało czekać.Jak sądzicie ile dni to teraz może potrwać?


Właśnie - jakoś nikt się nie kwapi odpowiedzieć.

W zasadzie mógłbym się podpisać pod cała wypowiedzią danielj bo to że wlałeś bakterie nitryfikacyjne Prodibio wcale nie znaczy że proces dojrzewania ruszy w zawrotnym pędzie.

Więc i ja nie powiem ile to teraz może potrwać bo nie wiem. Wiem że zrobiłeś wszystko by go przyśpieszyć.

Biologia ma swoje prawa i gdy my uważamy że już wszystko wiemy po wielu róznych startach to kolejny może okazać się wcale nie taki przewidywalny. Ja chciałem podkreślić iż mam duży respekt przed pewnikami w sprawach biologii akwarystycznej.

Za radą kolegi - nie ma co się śpieszyć szybciej czy póżniej dojdziesz do celu.

Staram się pomagać wszystkim którzy przyjmą moją pomoc bez względu czy nasikał do baniaka czy wlał WA czy też nic nie zrobił i czeka aż samo dojrzeje.


Maleńkie OT danielj ja nie mam żadnego zmartwienia bo nie ja promuję błyskawiczny i najdroższy falstart biologii w Malawi. Nie wiem w jakiej dzielnicy Jaworzna mieszkasz ale zerknąłem w twoje wodociągi. Są super bo podają aktualne wyniki pomiarów kranówy i nawet w podziale na dzielnice.

To ty możesz mieć zmartwienie jak mieszkasz w Sródmieściu Jaworzna bo tam NO3 ponad 22 mg/l ale są dzielnice gdzie jest 2 mg/l NO3.- wyniki miesięczne i uśrednione .

http://www.mpwik.jaworzno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=169&Itemid=103

Wstawiam jako przykład super pracy wodociągów i od czego powinno się zaczynać przygodę z Malawi.


Jeśli uznasz ( a każdy może inaczej) że 20mg/l NO3 to progowa wartość szkodliwości azotanów dla ryb z Malawi - to sam rozumiesz.

Jeśli chcesz pogadać pisz na pw by nie zaśmiecać tematu Dawida ;) chętnie podyskutuję a na pewno skorzystam z twojego ogromnego doświadczenia bo buduję 3 biotop. Po Malawi i Tanganice teraz morski.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze krótki OT :) Mieszkam w Niedzieliskach to mała wioska między Osiedlem, a Podłężem, ale wodę mam z Długoszyna więc jest idealna :)

Co do akwa Dawidko.

Właśnie dlatego promuję "naturalne" metody dojrzewania, bo z przyspieszaczami nigdy nic nie wiadomo. Natura zawsze sobie poradzi natomiast jej "poprawianie" nie zawsze nam wychodzi. Jeśliby chodziło np. o przygotowanie akwarium na wystawę wtedy rozumiem, ale w domu? Szkoda uzależniać się od magicznych dodatków na samym początku.

A jeśli mogę w czymś pomóc, zapraszam na priv :)

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak widać na moim przykładzie prawdopodobnie przedawkowanie WA to wszystko przedłużyło,ale człowiek uczy się na błędach.Prosiłbym bym także trochę wyrozumiałości w końcu ja jestem początkujący i to jest dział forum przeznaczony dla takich osób jak ja.

Mam jeszcze pytanie odnośnie procesu denitryfikacyjnego,kupiłem biopolimery TMBT,ale jak wiadomo powinien być mały przepływ do tego procesu,ja mam tylko Fluval fx 6 więc przepływ tam jest dośc spory.Jeżeli NO3 dalej by mi nie spadało jak już będą ryby może mógłbym zainwestować w ten denitrator https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-twin-effect-bio-denitrator-filtr-denitryfikacyjny-do-redukcji-azotanow-p-3796.html co o nim sądzicie ?miał juz może ktoś ten model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam jeszcze pytanie odnośnie procesu denitryfikacyjnego,kupiłem biopolimery TMBT,ale jak wiadomo powinien być mały przepływ do tego procesu,ja mam tylko Fluval fx 6 więc przepływ tam jest dośc spory.


Dawid nie bierz do siebie kontrowersji w dyskusji. Raczej koleżeństwo malawistyczne jest wyrozumiałe i nikt nie ma pretensji do ciebie. Wszyscy wiemy dlaczego ci się start ślimaczy i koniec tematu - ty rób swoje.


Co do TMBT to nie jest złoże stricte denitryfikacyjne oparte na procesie niskotlenowym a na pewno kolonia bakterii tlenowych a dla TMBT raczej bardzo wysoko tlenowych więc ten FX6 to akurat. Gdzieś mi wpadło w oko info że minimalny przepływ przez to złoże to 1500l/h ale nie jestem pewien tego. Być może z powodu słabego natlenienia słabo działa w mniejszych kubłach. Od razu w Malawi wkładamy dawkę 3 mlTMBT/l wody w systemie, bo dokładka rusza po miesiącu dopiero. Silnie też natleniamy wodę ruchem tafli a nawet i bąbelkami.

Najlepiej moim zdaniem zna ten biopolimer kolega Patryk1009 i z naszych dyskusji wynika iż najlepiej jak jest w reaktorze zraszanym gdzie TMBT w ogóle jest poza wodą tylko leje się na nie wodny prysznic -tu masz fabryczny reaktor do tego złoża. Producent polimeru najlepiej przetestował metody aplikacji w akwariach.

http://erybka.pl/product-pol-9324-Tropic-Marin-Bio-actif-Reaktor-5000.html


czasami nie kupuj bo cena z kosmosu.

Ponieważ TMBT rusza miesiąc to już możesz wsypać luzem w największy przepływ FXa i tak ruszy jak już dawno będą pływały u ciebie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawidko, jeśli chcesz już bardzo deni, to idź do supermarketu budowlanego, kup z 50m węża 8-10mm zwiń go ładnie w wiaderku, wyprowadź końce na zewnątrz, na jednym końcu załóż zaworek precyzyjny a na bypassie z fluvala podłącz drugi koniec.

Resztę czyli regulację tego ustrojstwa znajdziesz na forum :) I masz tanio i dobry denitryfikator :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam nie miałem czasu żeby coś napisac.Rybki 15 szt Demasoni 4 cm pływają już od niedzieli i 11 M.żebra chilumba maison reef 2 cm.Pożniej wszystko opiszę w dziale przedstaw się.Mam pytanie wiem ze to nie ten dział ale czy z tymi rybami można mieć Cynotilapia Afra Cobwe ?właściciel hodowli mówił że tak ale wolę się upewnić zanim kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema w ubiegłą sobotę No2 w akwie spadło do 0.025 więc zrobiłem 20 % podmianke.We Fluvala FX do dolnego koszyka wsadziłem 250 ml PURIGENU i 1000 ml biopolimerów TMBT a reszte koszy mam wypełnione matrixem. Zadzoniłem do hodowli i zamówiłem 15 szt. Demasoni.Po lekturze forum wiedziałem zeby nie zamawiać całej obsady od razu,gdyż biologia jest jeszcze nie stabilna.W niedziele rano podjarka była niesamowita cieszyłem się bardziej niz mój 2,5 letni synek.Podróż 140 km zajęła nam niecałe 2 godziny.Jechałem wolno ponieważ ostatnio dostąłem mandat za przekroczenie o 25 km predkośc i dostałem na polskie 2000 zł do zapłaty więc to bardzo zabolało.Z zewnątrz budynek wyglądał jak gospodarstwo jakiegoś rolnika,ale w środku full wypas jak to w Danii w zwyczaju.Mam mieszane uczucia co do tego hodowcy.Akwariów było 100 może 200 nie liczyłem ale naprawdę sporo .Chodziło się dosłownie tunelami z akwariów,wszystko z automatyzowane.Od słowa do słowa przeszliśmy do zakupów.Zaskoczyło mnie to że ten hodowca ,widać było że jest naprawdę miłośnikiem pyszczaków,nie wiedział że Demasoni są wyłącznie roślinożerne.Mówił mi że to Mbuna i mogą być z każda rybą.Niestety nie miał msobo magungi ale zaproponował afre cobwe.Jestem początkujący ale tyle to wiedziałem ze dietą nie bedę pasować z demasonami więc troszke wszytko co mówił traktowałem z przymróżeniem oka.Zapytałem się go co im daje do jedzenia?Pokarm im dawał i reszcie jeden ten sam,co mnie zdziwiło gdyż dieta znacząco sie różni od gatunków mięsożernych.Zachwalał ten swój pokarm że wogóle nie śmierdzi rybami.Powiem wam że Demasoni jak i inne ryby były w świetnej kondycji i pięknie wybarwione, podpływały do szyb jak tylko człowiek obok przechodził.Tak samo zdziwił mnie że nie wiedział że p.acei ngara to ngara a itungi to itungi.Powiedział że ngara po czasie jak się wybarwi może mieć żółte ogony?Nie wiem czy chciał na mnie tylko zarobić ale dał mi spory rabat jednego maisona w gratisie i sprzedał mi tanio ze swojego akwarium dużą cryptocoryne a tutaj w Danii cięzko ją dostać.Sam podkreślał ze nie robi tego dla pieniędzy ze to jego hobby a siano ma z innych interesów.Rybki sprowadza głównie z Niemiec i sam łowi kilka razy w roku lata do Malawi.pokazywał mi zdjęcia gdzie tam mieszka i łódz.Po zakupach przeszlismy do jego częsci mieszkalnej,gdzie w ścianie salonie miał 3000 litrów zbiornik z non mbuną ,Obok były dzrzwi i weszliśmy do pomieszczenia okrągłego o średnicy 6 m,Wszytkie sciany i sufit ze skał i całośc w akwariach,po środku krzesła i stolik i tam się gośc z rodzinką relaksuje:)na tej stronce w galerii jest zdjęcie tego pomieszczenia ,szczęka opadała:)http://www.rosendal-cichlide-center.dk/260709593Odsprzedał mi tego jego pokarmu i pokarmu na wybarwienie które daje raz na tydzień.Teraz nie wiem czy na dłuższą mete Demasonom to nie zaszkodzi i nie będzie BLOAT,co sądzicie?Teraz powiem jak się rybki mają wiadomo to są spostrzeżenie amatora .Więc ryby mają się super pływaja na całej wysokości akwa pewnie dzięki tłu bo często siadaja w tle na skałkach.zapomniałem od góry dać siatke i teraz mam dwa samce za tłem ,Podzieliły sobie baniak z tyłu na poł i od czasu do czasu na granicy się skubną.Nie dam rady ich wyłowic bo wzmocnienia wzdłużne to uniemożliwiają.Może same wypłyną jak jżz to zrobiły 2 samice.Sprawdzam codziennie no2 i tak po dwóch dniach miałem no2 0.05/0.1 .na trzeci dzień no2 0.05 wczoraj 0.025/0.05 wiec juz powinno byc ok.Maisony mają tylko 1,5 2 cm,więc sprzedał mi je za grosze,jutro mam zamiar kupić albo luwale albo ngare,a na msobo będe czekać az sie pojawi.,Demonki w 4 dni zniszczyły cryptocoryne,juz prawie nie ma liści a była na pół akwa,a Anubiasów,wogóle nie ruszają.W statku zadomowiły się 4 demonki,2 samce i 2 samice,nie w puszczają tam nawet małych maisonów.póżniej spróbuje zrobić jakieś fotki pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.