Jump to content

Zakładanie pierwszego Malawi 720l


Dawidko

Recommended Posts

Witam wszystkich,to będzie moje pierwsze Malawi .Z 10 lat temu miaLem 70 l, więc jestem zupełnie amator.1 rzecz sprawdziłem wode w kranie ph-7,6-8 , gh mam 18, kh 15 no2 0 i no3 10 więc powinno być w miarę dobrze co sądzicie jeżeli nalewał bym wodę na dolewki bezpośrednio z kranu gdyż nie mam miejsca na dodatkowy zbiornik.Inaczej nie będe mógł mieć tego akwarium.Mieszkam w Danii i tutaj woda jest czysta i zdatna do picia wprost z kranu.Zamierzam kupic taki zestaw

Zestaw akwarium OptiWhite 200/60/60 720L 2x58 watt (5553116509) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/55/53/11/65/5553116509@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@55/53/11/65@@AMEPARAM@@5553116509


Co do filtracji zamierzam mieć 1 duży mechaniczny lub 2 mniejsze oraz jeden biologiczny.reszta pytań póżniej ,DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZI

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie zależy Ci na kasie, to śmiało taki zestaw. Druga opcja, to zakup osobno zbiornika i zmajstrowanie szafki samemu. Płyty na wymiar do tego oklejone dostaniesz w jakimś budowlanym typu casto, leroy. Pamiętaj tylko, że plecy muszą być też z płyty, nie koniecznie całość ale przy 200cm tak 100cm płyty tylnej styķnie. W ten sposób zejdziesz z kosztów, ew co ci zostanie to dołożyć do baniaka i zamów sobie z szyby float i front ow. Taka moja rada, ale Ty wiesz najlepiej czego chcesz. Co do filtracji imho spory kubeł, jaki? (zależy jaki budżet) Jako mechanika głowica aquael turbo 2000 i do tego dwupak pomp cyrkulacyjnych mover po 3400l każda. Tak bym to zorganizował ale może ktoś bardziej doświadczony coś doradzi... Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.Zastanawiam nad tym filtrem

FLUVAL FX-6 FILTR akwarium do 1500L + WKŁADY ! (5574085854) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/55/74/08/58/5574085854@@AMEPARAM@@20@@AMEPARAM@@55/74/08/58@@AMEPARAM@@5574085854

czy nie bedzie on za mocny? i czy drugi filtr bio to są specjalne filtry czy to zwykly filter kubelkowy z ustawieniem bardzo wolnego obiegu,w ogóle się na tym nie znam.I jeszce pytanie co do oświetlenia czy może wybrać świetlówki 4 razy T5?Nie będzie za jasno dla pyszczaków ,ktoś moze posiada te świetlówki?warto w nie inwestować?
Link to comment
Share on other sites

Co do oświetlenia to możesz spróbować samemu zrobić z modułów LED, są coraz bardziej popularne na tym forum, duża część użytkowników to potwierdzi.

Jeśli chodzi zaś o filtr - jeśli, tak jak pisze Paweł, nie zależy Ci na kasie to mógłby być, ale rozsądniejszym rozwiązaniem wg mnie jest sump albo narurowiec.

Życzę powodzonka :)

Link to comment
Share on other sites

,to będzie moje pierwsze Malawi .jestem zupełnie amator.1 rzecz sprawdziłem wode w kranie ph-7,6-8 , gh mam 18, kh 15 no2 0 i no3 10 więc powinno być w miarę dobrze co sądzicie jeżeli nalewał bym wodę na dolewki bezpośrednio z kranu gdyż nie mam miejsca na dodatkowy zbiornik.Inaczej nie będe mógł mieć tego akwarium.Mieszkam w Danii i tutaj woda jest czysta i zdatna do picia wprost z kranu.

Co do filtracji zamierzam mieć 1 duży mechaniczny lub 2 mniejsze oraz jeden biologiczny.reszta pytań póżniej ,DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZIZ racji tego że moje poglądy na zakładanie nowego Malawi nie zawsze są zbieżne z ogólnie panującymi tu trendami to mało doradzam.

Ująłeś mnie jednym - nie zaczynasz od d... strony ale od początku czyli od pomiarów wody i dlatego ci też doradzę.

Mieszkasz w Danii i zapewne tam zarabiasz a zakupy robisz w Polsce - to zdrowa koncepcja i zapewne nie musisz skubać się z obniżaniem kosztu każdego zakupu, więc wybieraj rozwiązania może nie najtańsze ale energooszczędne i trwałe i wysokiej jakości.

Woda

Masz wodę idealną do biotopu Tanganika a nawet zbyt zmineralizowaną dla Malawi ale to nie przeszkoda w założeniu takowej.

Nie musisz więc myśleć o wkładaniu dziesiątek litrów grysu koralowego do kubła by stworzyć bufor dla pH i KH - masz je doskonałe z samej wody. Zapewne będą takie rady bo to już standardowe tu porady.

Filtracja

Moim zdaniem ten Fluval FX6 załatwi całą filtrację tak mechaniczną jak i biologiczną. Po czasie jak zobaczysz czy w twojej aranżacji tła, kamieni, roślin i ryb nie jest potrzebna dodatkowa cyrkulacja wody by zgarniać nieczystości z piasku do wlotu kubła to zdecydujesz o zakupie lub nie cyrkulatora np. Jebao RW8 który jeden na najwyższym biegu może w tych 2m zrobić pralkę. Nie obawiaj się silnych cyrkulacji bo te ryby z reguły to kochają.

Biologia nitryfikacyjna

Obowiązują dwie zasady

1/ W stabilnym biologicznie akwarium jest tylko tyle bakterii na ile pozwala ilość pożywienia dla nich, czyli jest zależna wprost od ilości amoniaku wydychanego przez ryby skrzelami oraz tego jaki zrobią bakterie ( gnilne, fermentacyjne) z sików i gówienek rybich.

2/ Ograniczeniem od dołu jest więc minimalna powierzchnia niezbędna do zasiedlenia tej ilości bakterii a każde dodatkowe m2 są zbędne. Oczywiście nie ma prostego rachunku jedna ryba to x cm2 dla bakterii ale są pewne zalecenia Wielkich w Akwarystyce.

Seachem podaje że 1l Matrixa ma 700m2 powierzchni dla bakterii i to wystarcza dla 400 litrowego baniaka ( 0,5l Matrixa na 200l wody) Przyjmując nawet 20% zakres przerybienia w naszych Malawi to na twoje 700l wody wystarczy 2,5 litra Matrixu a lepiej 2 litry zwykłej lawy wulkaniczne gradacji 2-3cm by nie hamować przepływu wody w kuble.

Nawet to jest o wiele za wiele bo w tych ogromnych gąbkach Fluvala też jest miejsca pod biologię w nadmiarze. Nie zapominając o warstwie natlenionej piasku w podłożu tak z 1cm co daje w twoim przypadku następne 1100m2 powierzchni dla bakterii.

Wniosek - nawet jak dasz 3krotne przerybienie na ten baniak to taka biologia to wytrzyma bez tych dodatkowych dwu kubłów które planujesz.

Filtracja mechaniczna

Przy tej ilości gąbek we Fluvala temat nie istnieje - moim zdaniem oczywiście.


Oczywiście rady by kupić szkiełko tylko z frontem OW a szafkę samemu zrobić z formatek są jak najbardziej słuszne. Możesz też rozważyć koncepcję narurowca z klejeniem rurek i pompą CO ale także wersję z filtrem kasetowym a nawet filtracją hamburską - na pewno najtańszą.


Do tego NO3 =10 mg/l w twojej kranówie też przyjdzie czas.;) po tym jak zobaczymy na ile wylądują azotany z rybami i podmiankami wody.


Nie jestem przeciwny każdej innej koncepcji tak dla twojej ale i innych rozwiązań proponowanych przez kolegów, lecz przedstawiłem tylko swoją.


EDIT

Przepraszam Darku ale nie zdążyłem przed tobą i nie czytałem twojego wpisu pisząc swój rozwlekły post.

Ty to samo ująłeś w jednym zdaniu

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W zupełności zgadzam się z eljotem i deccorativo odnośnie filtracji, ten fluval spokojnie ogarnie taki zbiornik, zakup tylko do niego jakiś porządny cyrkulator i będzie ok ;) Wtrącę jeszcze tylko na temat dolewania prosto z kranu... Mimo wszystko nie ryzykowałbym prosto z kranu, nie wiadomo, czy kiedyś czegoś nie doleją, a przezorny zawsze ubezpieczony ;) wystarczy, że kupisz sobie korpus na media filtracyjne, do tego wkład węglowo-mechaniczny, wąż, szybkozłączki i podłączysz to pod prysznic na czas podmiany wody ;) nie trzeba osobnym zbiorników, odstanej wody, lejesz prosto z kranu, ale z zabezpieczeniem na wypadek ewentualnych świństw chemicznych i mechanicznych, a po wszystkim chowasz wąż z korpusem i po robocie ;)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Wszystkim za rady:)Teraz już mniej więcej wiem czego się trzymać.Jeśli woda jest ok to bede startował z projektem,Zostanę przy tym FLUVAL FX-6.Co do podłoża to bedzie to biały piasek kwarcowy.Realizacja zamówienia to 2 tyg i pewnie kilka dni transport pozostaje czekać:)Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.