Skocz do zawartości

Zakładanie pierwszego Malawi 720l


Dawidko

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra koledzy słuchajcie w nocy z niedzieli na poniedziałek zrobiłem drugą podmiankę 50% tak jak mi doradził Deccorativo i zrobiłem test na no2 i było pomiędzy 0,05/0,1.Więcej bakterii nie dawałem bo nie miałem ,a te co tutaj są w sklepie to nie wiedzałem czy czasami nie są z pożywką,Kolega jutro z Polski mi przywiezie 5 opakowań JBL FILTER START 15 000 000 BAKTERII w razie "W".Przez te kilka dni robiłem testy tylko na to NO2 i ciągle bez zmian 0,05/0,1.Jak jutro przyjadą bakterie dolewać czy już nie?Aha i mam dwa małe ANUBIASY bo żonka narzekała że nie ma nic zielonego ,kilka dni wystarczyło i pojawiły się na nich zielone glony.

ps.Dziś mija równe 3 tyg. od zalania baniaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 17 dniach miałbyś ten sam efekt, bez bakterii cudów, wianków i ze szklanką sików. A tak zrobiłeś doktorat z chemii i na końcu dowiedziałeś się, że wodę masz lepszą w wodociągu niż w akwarium :)



Mam większy respekt przed takimi pewnikami jakie wygłaszasz. Biologia to jak pieczenie chleba - zawsze może wyjść zakalec a przy pierwszym wypieku trudno o zaczyn - potem trudno nie mieć zaczynu bo po każdym wypieku pozostaje na następny.

Podejrzewam z dużą dozą pewności że prawdziwy i jedyny twój start nowego baniaka odbył się z 40 lat temu i już nie pamiętasz jak to było. Wszystkie następne jakie robiłeś to przeszczep gotowej biologii tylko do namnożenia się ilości bakterii a to nie to samo co full-nówka baniak i wszystkie graty łącznie z wkładami w filtrach.


Jak ktoś ma choć jeden baniak i sporo różnych gratów to bardzo trudno stworzyć warunki " sterylnie nowego baniaka" jak mają nowicjusze z zakupami prosto ze sklepu. My zawsze a to w wężach , albo już kiedyś użytych kamieniach, grysie, gąbkach zawsze przywleczemy uśpione gotowe do przebudzenia w ciągu nastu godzin bakterie nitryfikacyjne. Mam takie w proszku ale żywe tylko uśpione firmy Azoo o gwarantowanej trwałości 3 lata. Właśnie minął im termin trwałości i poszły do śmieci ale kilka razy nawet zupełnie nie dawno startowały wspaniale mimo 3 lat.

Moim zdaniem oznacza to iż takie węże , kamienie, grys raz wyjęte z dojrzałego baniaka są stale zaszczepione biologią - więc rusza niemal natychmiast. Wtedy mamy tak jak opisujesz - czy cokolwiek dasz czy nic nie dasz a nasikasz do baniaka to biologia w kilka dni rusza i nawet w 12 dni gotowa na przyjęcie ryb.


Jak taki jesteś kozak to ustaw wszystko wlej wodę a do niej butelkę wody utlenionej rusz filtry poczekaj godzinę wylej wodę i nalej nowej kranówy. Teraz dopiero masz biologicznie nowy baniak, a wszystko pozbawione bakterii nitryfikacyjnych.

Nasikaj jak polecasz i nic nie dawaj - zobaczymy kiedy będzie gotowa biologia - gwarantuje ci miesiąc czekania a może i dłużej. Nie piszę tego z uszczypliwości ale tak właśnie miał Dawidko na starcie - wszystko sterylne łącznie z jego duńską wodą filtrowaną , ozonowaną i co tam jeszcze z nią robią by można było ją pić prosto z kranu.


Wracając do startu Dawidka.

ruszył 27.08 na Nitrivec i 2 x za dużej dawce WA . Zamiast 3ml wlał 6 ml co zapewne dało NH4 tak ok 3 mg/l - nie wiem czy to częściowo nie zabiło bakterii np. zabiło tylko Nitrobacter więc NO2 stoi. Wiem że prawidłowa dawka NH4 1 mg/l tego nie zrobi.

Od razu mu pisałem by natychmiast podmienił 50% wody ale on czekał aż mu z tej giga dawki amoniaku bakterie zrobią NO2 i teraz dopiero podmienia.

Dawidko zamiast tych 5 szt JBL Starterów niech ci kolega przywiezie 2 ampułki Prodibio Biodigest za 10zł bo Niemcy ci nie napiszą czy ten starter jest z pożywką czy bez a ty pożywkę wylewasz wiadrami i tak.

Od samego początku pisałem startuj na Prodibio lub Stability.

Bio startery zazwyczaj mają w sobie pożywkę.


Zrób wszystkie testy wody jakie posiadasz i podaj wyniki bo się już gubię co robiłeś i kiedy.


Niby czytasz, rozumiesz i zgadzasz się z podpowiedziami ale i tak robisz po swojemu.


Podaj na PW adres to ci wyślę 2 ampułki Prodibio bo z tym twoim startem będą dalej się z nas nabijali koledzy ;) a za chwilę i twoja żonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z Polski już wyjechał ,więc lipa.Patrzyłem tutaj na duńskich sklepach intenetowych i nie mają Prodibio Biodigest ani Stability.TESTY zaraz zrobię i podam wyniki.

-- dołączony post:

PH - 7,7

NO2 - 0.05/0,1

NO3-pomiędzy 10 a 15 ale bliżej 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid ty kupuj w Polsce bo oferta pełna i ceny nie duńskie - tak sądzę. akwarystyczny24 wysyła do Europy. Koszt wysyłki niemal jak za krajowy więc po co przepłacać i kupisz co trzeba a nie to co tam mają.

Prodibio Biodigest 2 ampułki ci wysłałem więc we wtorek powinieneś otrzymać.

Nie wiadomo ile jest NH4 czy jeszcze coś pozostało czy cały przerobiony.

Po wlaniu 2 ampułek ruszy do końca szybko.

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubias sadzimy raczej z korzeniami w wodzie a nie w piasku - wyciągnij i przyciśnij kamieniem korzenie na kupie kamieni albo gustownie przytwierdz do tego tła w szczelinie będzie wyglądało naturalnie. Sam się złapie podłoża. Glony chyba zielenice więc mają małe szanse w walce z okrzemkami - same przegrają i znikną chyba że w Danii kranówa bez krzemianów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie staram się kupować wszystko w Polsce.W porównaniu do Danii Polska to Ameryka:)

Wszystko można dostać.Akurat kumpel był w Polsce to mi kupił te jbl biostarter.Zostawię je sobie, przy czyszczeniu filtra się nie zmarnują.Jak już bedą ryby co ile szyscić filtr Fluva fx6?Przypominam że on robi i za mechanika i za biologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na tym zdjęciu żadnych sinic nie widzę. Weź poprawkę, że masz świeży zbiornik i różne dziwne rzeczy się będą pojawiać, czy to na szybach, czy to na dekoracjach wewnątrz zbiornika.

Nic nie ruszaj, nie wyrzucaj tylko uzbrój się w cierpliwość i użyj - zaaplikuj węgiel (sobie na wstrzymanie).

Niemniej jednak anubiasa wykop z piasku i go przymocuj np. gumką recepturką do dekoracji wewnątrz akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deccorativo jeszcze raz WIELKIE dzięki za pomoc:)

A co do glonów to może jak już rybki bedą to je zjedzą,planuję mieć roślinożerną Mbune.Rośliny przytwierdze tak jak mi doradziliście pozdrawiam i czekam na bakterie:)

Aktualnie akwarium wygląda tak ,jeszcze kilka skałek dojedzie w poniedziałek.Może kiedyś zdecyduję się na prawdziwe kamienie.

post-16340-14695724122174_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.