Skocz do zawartości

Projekt roślinnego miksu Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

A mi się to podoba. Jedynie ta kępa Hygrophili po lewej stronie w/g mnie nie pasuje. Dimidiochromisy i tetrastigmy żyją wśród traw, więc wystrój jak najbardziej pasuje. Dimidiochromisy tam polują na ryby/narybek dla którego właśnie roślinność, nie kamienie, są schronieniem.

Dimidiochromis compressiceps Metangula - YouTube


Brakuje mi tylko dwóch rzeczy: kamieni (kilku dużych) i tła.

Trzymam kciuki za rośliny, że się utrzymają. Niejeden z nas wie jakie to trudne, i nie chodzi mi o to, że pysie coś z nimi zrobią. Ja już się poddałem, resztki Vallisneri jeszcze wegetują :(

Jeśli i u Ciebie Vallisneria się nie utrzyma, czego Ci nie życzę, to tu masz ciekawą alternatywę

AZZO SAGITTARIA L (20cm) - Roślina sztuczna (5156012732) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/51/56/01/27/5156012732@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@51/56/01/27@@AMEPARAM@@5156012732

;)
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strigatus, tetrastigma mułek/piasek i rośliny, zebroides piach i skały, spinolotus tanzania toń nad głazami, tramitichromis płytkie zatoczki z pojedynczymi roślinkami, nitidus muł i piach ... no nie dogodzisz ;).


Jednak pamiętajcie, że akwarium to akwarium. Ryby potrzebujące roślin do życia najczęściej je spożywają no i nie ma szans aby np Astatotilapia czy Protomelas similis z tymi roślinami uchować. Poprawka, szanse istnieją ale są to duże koszty. Trzeba je po prostu dosadzać, ostro świecić i nawozić, żeby szybko rosły.


Dla mnie jednak obecność roślin zabiera urodę samym rybom. Przykładowo piękny Tramitichromis nad łachą piasku gdzie widać może pojedynczą roślinkę ale z dala od niego, to jednak coś innego niż pysk tej ryby widoczny w morzu roślin ;). Poza tym ich utrzymanie jest problematyczne a ja nie lubię skupiać się przy Malawi na czymś innym niż na rybach ;).


Dajmy więc olobolo szanse na zabawę z roślinami, jak mu się znudzą to je zlikwiduje, jak się nie znudzą to będzie starszym botanikiem naszego klubu ;). Korzenie też były nacenzurowane a później nawet modne ;). Nigdy nie zapomnę jakim szałem był śnieżnobiały piasek a ja wtedy miałem żółty i byłem cienias ... no a dzisiaj jestem cienias bo biały już niemodny ;) ... o modzie na łupki już nie wspomnę ... no nie nadążysz :lol::mrgreen:;).


Jedno jest pewne rybom u olobolo będzie dobrze jeśli będą miały dobre parametry wody i odpowiednią karmę. Wystrój jest rzeczą drugorzędną i w głównej mierze dotkniętą subiektywnymi odczuciami. Brak podciągania parametrów wody pod rośliny ( kwaszenie. dwutlenek itp ) w sposób szkodzący pyszczakom jest wystarczającym warunkiem żeby rośliny były w akwarium. To czy się otrzymają pokaże czas. Myślę, że ja mam rośliny w Malawi na zawsze za sobą ale olobolo nie zdążył mieć ich za sobą więc niech ma przed sobą i walczy :D.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, krewerkarium fajne! A gdzie Malawi :-)? A tak seryjnie tojuż pisałem Adrianowi nie mój klimat, ale ważne żeby jemu się podobało. Jeżeli chodzi o compressicepsa to faktycznie żyje i poluje wśród zieleni, jednak z tego co pamiętam lubi likwidować zielone. Osobiście wyraziłem Adrianowi moją wizję na zielone Malawi. Myślę że każdy musi przejść zielone s Malawi żeby na koniec w kambolach skończyć :-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja tu mam napisać ? Napiszę jak większość, bo też uważam jak większość, że za dużo roślin to już jakoś nie Malawi, ale może jak piszesz - to jakiś stereotyp, który trzeba obalić. Jedno wiem - nie udzielam się w Twoich tematach za dużo (albo wcale), bo po co mam pisać coś, co nic nie wniesie :) ale ciesze się, że jest na tym forum taka osoba jak Ty. To tak jak kiedyś była reklama chyba Intela, wszyscy ubrani stali obok siebie w srebrnych skafandrach i jeden gość do góry nogami w różowym :)

Życzę powodzenia, będę nadal śledzić postępy/modyfikacje. Co do rybek - to nie chciałeś ich hodować od maluchów? Strigatus 9-11cm w połączeniu z tymi mniejszymi - może być ciekawie. Ja bynajmniej lubię od maluchów chować rybki :)

A i jeszcze jedno - jeśli chodzi o kolor zielony - zawsze możesz go mieć wkładając duża ilość kamieni i wyhodować zielone glony. Jest zielenina - jest ! ;)

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy musi przejść zielone s Malawi żeby na koniec w kambolach skończyć :-)

Podzielam zdanie stana.

Ja tam wolę kamienie i dlatego wybrałem Malawi, więc dla mnie jak na razie to "szału ni ma".

Twój baniak, Twój wystrój. Jeszcze nie znalazł się taki co wszystkim dogodził:)

Powodzenia:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pogo

Chciałbym też zobaczyć kontrast skalnego malawi z filtrem aquaponicznym

Chodzi Ci o to, żeby był skalniak + filtr aquaponiczny, tak?


@suricade

Dałeś jakieś podłoże dla roślin?

Z tyłu, tam gdzie Vallisneria ma zarosnąć tył akwarium, jest żwir 4-8mm:

]Naturalny żwirek,żwir kwarcowy podłoże 4-8mm 25 kg

Naturalny żwirek,żwir kwarcowy podłoże 4-8mm 25 kg (5215021514) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/52/15/02/15/5215021514@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@52/15/02/15@@AMEPARAM@@5215021514


+pałeczki nawozowe jedno opakowanie na ten pas z tyłu:

AZOO FERTI-STICK 30szt PAŁECZKI NAWOZOWE DO AKWA

AZOO FERTI-STICK 30szt PAŁECZKI NAWOZOWE DO AKWA (5499937173) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/54/99/93/71/5499937173@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@54/99/93/71@@AMEPARAM@@5499937173



piotriola - dzięki za miłe słowa :)


@harisimi

Ciekawa jest też filtracja i nawet jeśli nie podoła na pewno czegoś nas nauczy.

Zaczynam mieć obawy co do pojemności keramzytu... Niby tego dużo jest, ale jednak poziom wody w filtrze jest niższy niż całkowita pojemność kermazytu. Oczywiście mogę poziom wody jeszcze zwiększyć... Na razie zobaczymy.


Oczywiście rosliny i to czasem w ogromnych ilościach w Malawi występują i prawdą jest, że część ryb nawet w obsadzie olobolo ma do czynienia z roślinami na codzień.

Przykład obsady olobolo wskazuje, że musiałby tworzyć skrajnie inny substrat od mulisto - roślinnego poprzez piaszczysty aż do skalnego.

I o tym pamiętajmy. Musiałem upchnąć kilka habitatów do jednego akwarium

Te rośliny są przede wszystkim dla ryb, nie dla oglądającego.


a rośliny z czasem się wytnie

nie dam się tak łatwo :)


@eljot

Hmm z opisu całości przygotowań spodziewałem się jakiegoś zaskoczenia

Rozwiniesz? :) Czego się spodziewałeś?


@AndrzejWałb

Dzięki, widzę że wiesz o co chodzi. To na prawdę nie jest takie proste: Przekonać kobietę, że zamiast akwarium 112l ma się zgodzić na 1120l w wynajmowanym mieszkaniu, w pokoju pokoju 19m2, wypełnione kamieniami, bez roślin :) To akwarium pasuje tam jak słoń do ...


@kado

myślę, że przede wszystkim brakuje mu "charakteru Malawii"

Wiem, ale wiesz dlaczego? Bo "wszyscy" mają skalniaki. Gdyby "wszyscy" mieli takie, jak ja to ja bym zrobił skalniak z roślinami. Lubię mieć inne. Obsadę tez mam inną (dzięki Prezesowi).


@pozner

Jedynie ta kępa Hygrophili po lewej stronie w/g mnie nie pasuje

Ta wysoka, czy ta niska? Czyli nasze lewo, czy lewo z perspektywy akwarium?


Dimidiochromisy i tetrastigmy żyją wśród traw, więc wystrój jak najbardziej pasuje. Dimidiochromisy tam polują na ryby/narybek dla którego właśnie roślinność, nie kamienie, są schronieniem.

I tym się kierowałem, za namową Prezesa - została umieszczona Vallisneria z tyłu.

Mam jeszcze 25... mogę jedne skały zabrać i dać Vallisnerie - a te skały zabrane przerzucic na drugą kupkę. + usunięcie dużych Anubiasów


Brakuje mi tylko dwóch rzeczy: kamieni (kilku dużych) i tła.

Nie dałem kamieni dużych, bo nie mam takich ryb, dla których byłyby habitatem. Za schronienia robią rośliny. Tło będzie. Dzisiaj przyjeżdża i jakoś to tymczasowo zamontuję, aż Vallisneria nie zarośnie szyby.


Dzięki pozner za świetny filmik. Są rośliny w Malawi ?:)


@harisimi

Strigatus, tetrastigma mułek/piasek i rośliny, zebroides piach i skały, spinolotus tanzania toń nad głazami, tramitichromis płytkie zatoczki z pojedynczymi roślinkami, nitidus muł i piach ... no nie dogodzisz .


No prawie mi się udało to wszystko wepchnąć - tylko roślin za dożo. Generalnie to bym te anubiasy wywalił. Szkoda, że mam tak mało czasu na aranżację. Jakby sama Vallisneria została...


będzie starszym botanikiem naszego klubu

hehe, tylko że ja się w ogóle nie znam na roślinach:)

Jednak wolę ryby:)


Korzenie też były nacenzurowane a później nawet modne . Nigdy nie zapomnę jakim szałem był śnieżnobiały piasek a ja wtedy miałem żółty i byłem cienias ... no a dzisiaj jestem cienias bo biały już niemodny ... o modzie na łupki już nie wspomnę ... no nie nadążysz .

Dokładnie. Prezes mądrze prawi. Oczywiście, to co ja zrobiłem, to przesada. Te Anubiasy są za duże. Ale pamiętajcie też, że ja mam jedno akwarium. Wy, co niektórzy, macie nawet kilka. Tu sobie wrzucicie to, tu tamto. Ja chciałem Anubiasy, bo mi się podobają, ale teraz jednak wolałbym aby moje akwarium było podobne do tego filmiku poznera.

Przeanalizuję go.


Jedno jest pewne rybom u olobolo będzie dobrze jeśli będą miały dobre parametry wody i odpowiednią karmę. Wystrój jest rzeczą drugorzędną i w głównej mierze dotkniętą subiektywnymi odczuciami.

Dokładnie


@stan

Osobiście wyraziłem Adrianowi moją wizję na zielone Malawi.

Za późno. Miałem już zamówione Anubiasy:) cześć czekała już w małym akwarium.

To Twoja wina :) hehehe A tak na serio, to Twoja wizja bardzo mi się podoba i jest podobna do tej, nad którą myślę i opisałem wyżej.


Myślę że każdy musi przejść zielone s Malawi żeby na koniec w kambolach skończyć

Za dużo rozmów z Prezesem :)


@SmyQ

wszyscy ubrani stali obok siebie w srebrnych skafandrach i jeden gość do góry nogami w różowym

Dokładnie :) Inne akwarium, inna obsada :)

Gdyby nie Prezes, to wszystkie ryby miałbym inne, jakich nie ma tu nikt. Tak lubię :)


Co do rybek - to nie chciałeś ich hodować od maluchów?

Niektórych się nie da. Ja i tak chciałem duże, bo nie wiem ile będę wynajmował to mieszkanie i nie lubię czekać.


wyhodować zielone glony
podobają mi się czarne krasnorosty.

Nie wiem czy sterylizator UV 55W pozwoli na jakiekolwiek glony. Zresztą tu będzie takie ssanie na azot, że glony się nie załapią:)


@onestone

Bedziesz nawozil ?

tylko, jeśli będzie taka potrzeba


Dozujesz co2?

Tak:) ale tylko w formie wydalanego przez pyszczaki :)


Jaki sens ma stosowanie hydroponiki przy roślinach akwariowych,przeciez to BEZSENS! Hydroponika bedzie stanowiła konkurencje dla roślin akwariowych,które padną raz dwa.

Twoje obawy nie są pozbawione sensu, ale ja się w ogóle nie martwię.

W razie czego ograniczę rośliny w akwarium.

Idę do domu rozmyślać na losem Anubiasów.

Jeszcze raz dziękuję za liczne opinie. Przyznam, że zdziwiłem się, że tak dobre oceny dostałem. Nie myślałem tez, że będziecie oceniać. Zdziwiłem się, ale dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Po co Ci aż 4 komory w sumpie? 3 w zupełności wystarczą, 1 - gąbki, 2 - ceramika, K1 etc... 3 - pompa. Gąbki w pierwszej komorze wstaw odwrotnie niż na rysunku czyli od dołu 10ppi na nią 20ppi i na wierzch włóknina, 30ppi wylatuje bo będzie Ci się to szybko zapychać. W takiej konfiguracji jak napisałem filtracja mechaniczna odbywa się na włókninie i ją wymieniasz raz lub dwa razy w tygodniu. Gąbek nie musisz wtedy długo ruszać i gdy zbierze się w nich szlam będziesz miał dodatkowe medium biologiczne. Włóknina tylko poliestrowa, inne pylą https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499 Możesz oczywiście użyć JBL Symec (kto bogatemu zabroni) czy innych wat akwarystycznych, ale te tapicerskie wychodzą o niebo taniej i co najważniejsze sprawdzają się. Pod gąbki i media w 2 komorze koniecznie daj kratki rastrowe, są dostępne z dystansami lub bez, wtedy możesz do niej przymocować trytytkami kawałki rurek PVC. Chodzi o to żeby pod mediami zostawić przestrzeń dla swobodnego przepływu. Jak słusznie zauważył @darianus gąbka z przegrody wylatuje. I żadnych łączonych narurowców i dwóch pomp w sumpie, znudziła Ci się sucha podłoga w mieszkaniu? Teraz odnośnie budowy rurki przelewowej, nic nie wspomniałeś co to ma być, mam tylko nadzieję, że to będzie działać na zasadzie syfonu (jest tego sporo na necie). Niezależnie jaki rodzaj wybierzesz to i tak sugeruję zbudować komin. U mnie to działa, skleiłem ze spienionego PCV "pudełko" otwarte od góry z grzebieniem na dwóch krawędziach i umocowałem w rogu akwarium. Rura przelewowa ssie wodę z tego pudełka/komina i w przypadku braku prądu, do sumpa zrzuci Ci tylko to co ponad krawędzią grzebienia plus pojemność komina. Komina nie musisz robić do samego dna akwarium. Przelew zbudowałem taki jak na poniższym filmie. Zmieniłem tylko wymiary rur, dostosowując je do własnych potrzeb. Z tego co pamiętam to rura ssąca i dalej ta co wpada do sumpa to 25mm, a ta najszersza to 75mm. Wszystko bez problemu do kupienia na Allegro. Takie zwiększenie wymiarów dało mi dużo większy przepływ niż pokazany na filmie. Dokładnie jaki, nie wiem nie mierzyłem. W każdym razie pompa Jebao DCP-6500 pracuje na 70% to chyba nieźle. Działa to u mnie już 3 lata, bez przerwy i nie raz zdarzały się wyłączenia prądu. Mogę potwierdzić, że jest to bezpieczne tylko trzeba wszystko dobrze policzyć i wykonać z głową. Poniżej do obejrzenia mój film z testów. Wykorzystałem tam pompę DCP - 2500 bo akurat taką miałem pod ręką. Powodzenia  (film ma 1.3 GB i może się dość długo ładować, ale cierpliwość cnotą akwarysty☝️🤣) 20220814_184535.mp4    
    • No właśnie dlatego to wszystko tak nakreśliłem, choć i tak jest trochę po łebkach, żeby wyeliminować wszystkie błędy. Niekoniecznie musi to być 45. Trochę się kierowałem tym, żeby ta gąbka zbierała przed pompa ostatnie syfki. Ale może jej tam nie być albo jakaś większą gradacja. Nie pomyślałem, że kubełki działają pod sporym ciśnieniem to przepchać wodę przez 45 nie problem. Tu jest inaczej
    • Nie znam się na sumpach ale zaciekawiła mnie ta gąbka ppi 45 włożona pionowo między przegrody. Nie obawiasz się zbyt dużych oporów przepływu?
    • Mam tylko test6 6 in 1 niestety Kh 120 mg/L pH 7.8 Twardość 500 mg/L Chlor 0 - 0,5 NO3 - poniżej 25 NO2 - 0   
    • Zrób test wody i podaj tu go do tematu 
    • Witam, Mam akwarium (240L) z 10 młodymi Saulosi od około miesiąca. Od 2 dni zauważyłem większą aktywność ryb. Pływają ławicą wzdłuż frontowej ściany akwarium lub w górę i dół obok grzałki (znajduje się na bocznej ściance).  Dwa dni temu nic nie robiłem specjalnego z akwarium, pokarm też bez zmian (jedzą normalnie i są wiecznie głodne). Rybki są młode, dopiero dwa samce się przebarwiają.  Czy powinienem się martwić ? czego to może być oznaka ? 
    • Witam. Jestem nowy na forum i serdecznie wszystkich pozdrawiam. Przeglądałem sieć i natrafiłem na ten temat, a że jest u mnie bardzo świeży i w niedalekiej przyszłości szykują się u mnie zmiany, postanowiłem tutaj poszukać pomocy. Aktualnie mam zbiornik 300L brutto (klasyk 120x50x50) w wersji ogólnej. Czyli roślinki, skalary i kilka drobniejszych gatunków. Ale tak jak napisałem powyżej, szykują się u mnie zmiany i w wersji słodkowodnej poważnie rozważam opcje Malawi i w nieco większym rozmiarze 450L. Wtedy akwarium już będzie z kominem, ale w chwili obecnej nie ma i niżej wyjaśniam jaki jest plan co do aktualnego zbiornika. Chciałbym przerobić filtrację. Teraz mam dwa kubełki: Ultramax2000 z dwoma prefiltrami narurowymi i Ultra 900 z prefiltrem HW-603. Sprawdzają się super, ale biorąc pod uwagę plany, chciałbym pójść w stronę sumpa. Zdobyłem dodatkowy zbiornik 160L brutto, który włożę do szafki pod akwarium (mam stelaż z zabudową, więc jest wolna przestrzeń przez całą długość akwarium). Rozmiary 100x40x40. Pomyślałem, że zbiornik jest wystarczająco duży, że mogę sobie wydzielić ze 40L na "akwarium" a resztę poprzedzielać przegrodami na sumpa. Jeśli to zrobię to zostanie mi na sumpa mniej więcej 75x40x40 czyli jakies 120L brutto. Najchętniej bym zostawił moje narurowce, ale nie spotkałem się z hybrydą narurowca z sumpem, więc pójdą pewnie do likwidacji. Będzie to konieczne z jeszcze jednego powodu. Akwarium nie ma komina ani zewnętrznego ani wewnętrznego. Będę budował rurkę przelewową i tak wyprowadzę wodę z akwarium. Przy zostawionych narurowcach musiałbym zastosować dwie pompy w sumpie: na wlocie żeby pociągnąć wodę czy to przez narurowca, czy bez niego i na wylocie. Ale czy to się sprawdzi? Można na rurce wlotowej w akwarium na odpowiednim poziomie zrobić otwory, które zapowietrzą układ gdyby pompa na wylocie się wyłączyła lub obie. Ale czy układ dwóch pomp się sprawdzi? Są ze sterownikami i można ustawić na wlocie i na wylocie osobne przepływy. W budowie sumpa chciałbym się wzorować na poprawionym na niebiesko projekcie z postu #23. Tylko nie robiłbym osobnej wąskiej przegrody na wlot, tylko łącznie 4 komory po około 16cm oddzielone podwójnymi przegrodami dwoma 2cm i jedną ostatnią 3cm z gąbką(przepływ najpierw dół, potem góra). Sporo informacji, mam nadzieję w miarę wyczerpujących, ale czy wszystko co ważne zapisałem - nie wiem.  Bardzo Was proszę o pomoc i  pchnięcie w odpowiednim kierunku. Wiem, że sporo kombinacji i być może złego myślenia, ale gdzie mam szukać pomocy jak nie tutaj... pozdrawiam  
    • Hej Demasoni bym sobie odpuścił, ponieważ to nie jest łatwy gatunek. Ja bym Ci zaproponował Metriaclime ....... MC przysłowiowe "ciapki" Gdzie samiec jest niepowtarzalny a samiczki akceptowalne  
    • Po kilku latach chyba 5 czy 6 przeżedziła mi się obsada i z 8-10 sztuk każdego gatunku z jakim startowałem zostało: 1+0 msobo, 1+2 acei + 3x mlodzież, 0+1 yellow, 0+2 chizumulae chizumulu, potem doszły jeszcze saulosi, których teraz jest 1+1 + 3x mlodzież. Czy dużym hardcorem byłoby dołożenie jakiegoś niebieskiego gatunku, np. demasoni? Akwa 160x40x50. Nie wiem ile dokladnie żyją pyszczaki, ale msobo, yellow i chizumulu będą u mnie pływały do końca, natomiast nie zamierzam uzupełniać już tych gatunków. Docelowo na kolejne lata miałyby być: acei, saulosi i właśnie coś nowego niebieskiego? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.