Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,


czy oprocz Ps. Acei jest jakis mbuna, ktory plywa relatywnie bardziej w toni w porownaniu do pozostalych gatunkow?


co do Acei, na ile prawdziwa jest uwaga, ze jak zadne inne zapelnia "gore" akwarium / czy faktycznie tak bedzie, czy ich zachowanie tylko nieznacznie sie rozni?


pytam pod takim katem - warto decydowac sie na nie z tego wzgledu, jesli np. inne bardziej mi sie podobaja i wolalbym je w obsadzie (np. socolofi)


dziekuje za pomoc

k


Koledzy, bardzo prosze zerknijcie i w miare mozliwosci pomozcie w decyzji.


Czy Ps. Acei faktycznie znacznie bardziej niz inne mbuna plywa w gornej czesci akwarium? Czy to raczej tylko niewielkie roznice w zachowaniu?


Czy dotyczy to w rownym stopniu wszystkich odmian kolorystycznych (Itungi, Ngara, Msuli)?


Czy jest jeszcze jakis inny, podobny pod tym wzgledem gatunek mbuna?


Z gory wielkie dzieki

Opublikowano
Czy Ps. Acei faktycznie znacznie bardziej niz inne mbuna plywa w gornej czesci akwarium? Czy to raczej tylko niewielkie roznice w zachowaniu?
Różnica w porównaniu z melanochromisami będzie znaczna ale już metriaclimy w mniejszym stopniu trzymają się skał (głównie robią to samce jak mają możliwość objęcia rewiru). Popularny redzik nie jest uwiązany do skał i zarówno samce jak i samice pływają po całym akwa.
  • Dziękuję 1
Opublikowano

W toni pływają wszystkie gatunki. Zarówno te ze skał jak i te preferujące dno. Czasami ryby dzielą się i przykładowo taki Mbuna jak Cynotilapia zebroides są terytorialne i przebywają przy dnie w przypadku samca a w toni w przypadku samic. Różnice są jednak znaczące bo o ile o acei może napisać, że czasem pogrzebie w dnie to o samcu socolofi należy napisać, że samiec przebywa poza rewirem , gdy nie może w rewierze albo gdy płynie jeść. Jest to bardzo istotne przy komponowania obsad. Nadmierna ilość terytorialnych i trzymajacych sie dna gatunków powoduje, ze cześć terytorialnych samców nie uzyska odpowiedniego rewiru i nie pokaże nawet połowy swojej urody. Większość mbuna to ryby żyjące na i w skałch ale cześć z nich zasiedli strefę przejściową na styku skał i piasku a inne wręcz biotop piaszczysty. Nie można więc rozumować, że pyszczaki będą pływały jak żołnierze każdy gatunek w swoim poziomie. Ryby mieszają się w różnych poziomach zbiornika ale np 3 terytorialne trzymające się dna samce np socolofi ,saulosi, zebroides to o wiele większy problem z utrzymaniem równowagi z pięknymi samcami niż np połączenie yellow, zebroides i perllmuta, gdzie tylko jeden gatunek jest terytorialny. Jeśli bałeś się źe biorąc socolofi zamiast acei będziesz miał ryby tylko przy dnie to oczywiście nie ale jeśli masz same terytorialne gatunki to o wiele lepiej aby były to acei. Trzeba zauważyć że w przypadku socolofi samice też potrafią zajmować rewir. Napisz plany obsadowe lub posiadaną obsadę to odniosę się do konkretów. Napisz tez jakie masz szkło.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Dziekuje bardzo za odpowiedzi!


Co do Twoich pytan, to na razie pewne jest tylko szklo :) 150x50x50


Kierunek w którym ide:

- na 99% tylko mbuna (przez chwile rozwazalem non/mix)

- 5 gatunkow w niewielkich haremach (wiem ze powinienem raczej 4, ale te 5 to jakiś kompromis pomiędzy tym co powinienem a tym co bym chciał :)


1. msobo

2. maingano

3. red-red

te 3 w miare pewne


4. socolofi lub acei (lub callainos); najbardziej podoba mi się socolofi

5. no i tutaj to już w ogole kalejdoskop poki co :) - pulpican, paralleus, dialeptos, l. mbamba, e. chewere.... tudzież otwarty umysl na inne propozycje :)


doświadczonym bym się na pewno nie nazwal, ale mam 2-3 letnie doświadczenie z mbuna, tyle ze sprzed 10 lat i trochę zardzewialo. swoja droga ciekawe jak sporo zmienilo się przez ten czas w dostepnosci wiedzy, gatunkow, ale i np. zalecanej ilości ryb etc.


za wszelkie opinie będę wdzięczny, w końcu to wybor na lata!

Opublikowano

Jeśli ten 5ty gatunek nie będzie terytorialny to 4 tym może być socolofi i callainos. Jeszcze lepszą opcją może być Cynotilapia axelrodii. Kolorystycznie zbieżna z twoimi niebieskimi pragnieniami ale samice lepsze bo trzymające się dalej dna i nieterytorialne. Jak wybierzesz 4ty to pogadamy o tym ostatnim ☺

Opublikowano

Msobo, maingano, e. red-red, socolofi - wszystko to co lubię.

Mocne ryby i świetne kolory.

Ja bym już nie dokładał 5go gatunku - tu będzie już na co popatrzeć i będzie się działo.

Mam akwarium 150x60x50 gdzie pływa 15 M.e. red-red i jest widowiskowo.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Faktycznie 4 gatunki byłyby lepsze. Jednak Ty tu rzadzisz ☺. Dla mnie mbunarium bez ryby w pionowe paski to mbunarium stracone ☺. Oczywiście wybrałbym ryby w pionowe pasy które nie są terytorialistami . Z tych które wymieniłeś najlepsze wydają się Labidochromis sp. Mbamba ale jeszcze lepsze ze względu na bardziej roślinną dietę. Elongatus ale mphanga.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

fakt, sam się zastanawiałem nad brakiem tych pionowych paskow :) jedyna watpliwosc to tylko to, ze samice z reguly nie sa w tych gatunkach rownie ladne...


najprawdopodobniej zostanie zatem taka wlasnie obsada:

msobo, maingano, red-red, socolofi, e. mphanga


zanim finalnie przyklepie decyzje, chciałbym Cie/Was jeszcze poprosić o kilka szybkich rad :)


1. czy oprócz demasoni sa jakies pionowo-paskowe gatunki, których samice sa porównywalnie ladne do samcow? (zakładam demasoni odpada ze względu na poziom agresji w malej grupie i diete stricte roslinna?)


2. pulpicana odrzuciles, bo jest za terytorialny do tej obsady? czy gdyby wymienić socolofi na acei, to pulpican już moglby być?


3. e. mphanga vs. e. chewere - roznice glownie wizualne, czy również inne (np. dieta / terytorializm)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.