Skocz do zawartości

Otopharynx tetrastigma - słów kilka na temat gatunku


Olobolo

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie

Otopharynx to grupa do której wędrują wszystkie nowo odkryte ryby, dlatego to najbardziej pokręcony ,,worek" Pewnie niebawem będzie rewolucja w nazewnictwie ,Konings wyda książkę i znowu będą zmiany. Oliver nie uzna kilku nazw i tak w kółko.



Z czegoś trzeba żyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę kontynuować dyskusję, bo nadal nie wiem, która to któa ryba :)

T. intermedius (stwierdzony przez autora filmiku):


koleś twierdzi, że to najpiękniejsza afrykańska pielęgnica. Rzeczywiście jego samce powalają :)





a tutaj O. tetrastigma (ale jak widać ludzie dają też mu T. intermedius :) - :

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame] - fajna muzyka :) pasuje do African Malawi :)

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame] – czyż nie jest piękny ?

[ame]

[/ame]


Zgodnie z tym, co podesłał eljot:


http://www.malawi-dream.info/Tramiti...ntermedius.htm

http://www.malawi-dream.info/Otopharynx_tetrastigma.htm


Jestem raczej zdania, że wszystkie filmiki, które tu wkleiłem to O.tetrastigma.... :)



No to co to za ryba ?? :)

Oba gatunki są w TM. Który wybrać?


Jak w końcu wygląda T. intermedius.... Bo zdjęcia z Malawi-dream są raczej ubogie.

Jedno jest pewne – chcę ta rybę z filmików :) Jak dla mnie może się nazywać nawet olobolo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ryby na filmikach to tetrastigma. Ta ryba różni się i to mocno od T.intermediatus , zarówno w książce jak i na Malawi dream . Zarowno jsztaltem jak i kolorem. Zdarzało mi się pewne niespodzianki ale nigdy ryby z TM o innych nazwach nie były tym samym gatunkiem. Dlatego tetrastigma z TM to na pewno ryba z filmików a intermediatus to inna ryba.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufffff...... No to bynajmniej to się wyjaśniło :)


Jak ktoś ma zdjęcia i filmy prawdziwego T. intermediatus, to bardzo proszę :)

Ja się naszukałem i oprócz tych z Malawi Dream wszystkie pseudo T. intermediatus to O. tetrastigma.... Ale galimatias :) Ale doszliśmy w końcu jak wygląda O. tetrastigma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia są zbieżne z tymi które opisał pozner w poście 4. No może z jednym wyjątkiem, u mojego samca nie czernieje podbrzusze a jedynie ciemnieją płatwy i traci kropki. Ryby są w podobnym wieku, więc jeszcze młode i do pełni wybarwienia jeszcze trochę brakuje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zakupiłem Tetrastigmy 4 sztuki ok 5cm miesiąc temu.

Moje pierwsze spostrzeżenia to moim zdaniem przy tej wielkości na 99% można rozpoznać płeć. 3 szt mają po kilka atrap jajowych i się wciąż ganiają (chyba, że to nie jest jeszcze wyznacznikiem). Jeśli tak to niestety u mnie już widać 3+1.

Zauważyłem, że to niezłe pasibrzuchy gdzie nie dość, że wsuwają mix granulek i krewetki to jeszcze zżerają non stop glony z tła:) Muszę coś zmienić bo większość czasu z wielkim bebechem pływają... Póki co trzymam je z Placidochromis Mdoka white Lips i Lethrinops Albus Kande Island.

Pytanie do kolegi Pozner:

Wiem, że masz już większe ryby i zauważyłeś u siebie też harem 3+1 to napisz proszę jak samica się trzyma? Nie męczą jej za bardzo?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy sztuki. Do tej pory myślałem, że mam 1+2, ale ostatnio zauważyłem, że jedna z samic zaczyna zmieniać się w samca. Samiec do tej pory adorował obydwie "samice", ale bez powodzenia. Jest to zastanawiające, gdyż już na tym etapie rozwoju, moim zdaniem, powinno dojść do tarła. W tym wypadku nie jestem pewien czy ta trzecia ryba to samica.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.