Jump to content

Otopharynx tetrastigma - słów kilka na temat gatunku


Olobolo

Recommended Posts

Nie chcé zakładać nowego wątku.


Czy Tramitichromis intermedius to rzeczywiscie to samo co Otopharynx tetrastigma?


Najśmieszniejsze jest to ze w cenniku TM są oba, więc zgłupiałem. . . W sieci delikatne informacje głoszą ze to niby to samo. Na youtube juz taki pewny nie jestem ale wiadomo sa odmiany barwne..... Proszę o pomoc. Harisimi pewnie bedzie pierwszy :) sam polecił mi Tramitichromis i nagle przypomniałem sobie o wstępnie odrzuconym z przyszłej obsady (raczej tymczasowo) Otopharynx tetrastigma. Umieszczam to na forum, bo moze ktoś kiedys tez bedzie tego szukał.

Link to comment
Share on other sites

od kilku dni ślęczę nad filmikami yt i zdjęciami w necie + opisy i watki na innych forach anglojęzycznych. . . . . . I jeszcże trzecia nazwa.... To która mam zamawiać z TM :) ? Sa obie. Na szczescie Lethrinopsa nie ma :)

Link to comment
Share on other sites

o ile dobrze rozumiem, to wątek ten dotyczy różnych rodzajów Otopharynxa, nie tylko lithobates`a. Jeśli tak, to napiszę kilka zdań na temat O. tetrastigmy. Rybki pływają u mnie od pół roku. Rosną dość wolno, mają teraz ok. 10cm. Są to toniowco-grzebacze. Lubią "dziobać" piasek w poszukiwaniu jedzenia, jak i pływać w toni. Czy ten rodzaj zjada odchody, trudno stwierdzić. Jest to możliwe, gdyż lubią gmerać w "trawce" i w różnych zakamarkach, gdzie najłatwiej znaleźć taki "pokarm". Jest to ryba spokojna, nie szuka zwady z innymi rybami, aczkolwiek jest ruchliwa, pływa po całym akwarium. Jeśli chodzi o agresję wewnątrzgatunkową to na podstawie krótkiej obserwacji (drugi samiec nie zaaklimatyzował się) mogę stwierdzić, że ogranicza się do niezbyt agresywnego przeganiania słabszego samca. Zaobserwowałem, że do tarła wskazany jest, aczkolwiek pewnie nie konieczny, płaski kamień. Samiec "zaprasza" i zagania nad niego samicę, przy czym jego podbrzusze od głowy, wraz z płetwami piersiowymi, dolną częścią płetwy odbytowej i dolną częścią ogonowej robi się czarne. Samice nie są brzydkie. Na płetwach grzbietowej i odbytowej mają akcenty czerwone, a ich srebrzyste ciało ma momentami zielonkawy odcień.

Jeśli źle zrozumiałem intencje piotrioli, to proszę ten post usunąć.

Dodam, że przez pewien czas miałem O. black orange dorsal i w przeciwieństwie do tetrastigmy trzymały się skał, rzadko się od nich oddalając.

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Nie. Usunąć nie:) jak już to prosiłbym założyć nowy wątek o O. tetrastigma. Tutaj na forum nie znalazłem nic. Z pewnością ktoś jeszcze ma ten gat. I zechciałby sie podzielić swoimi spostrzezeniami. Dziekuje.

Link to comment
Share on other sites

Nie chcé zakładać nowego wątku.


Czy Tramitichromis intermedius to rzeczywiscie to samo co Otopharynx tetrastigma?To odrębne gatunki. W aktualizowanym na bieżąco Cichlidae.com można zobaczyć jak te ryby znacząco różnią się od siebie. Francuzi też je rozdzielają. .. optycznie to też inna ryba

Link to comment
Share on other sites

Przeglądałem internet i znalazłem sporo dyskusji na ten temat na zagranicznych forach. Wynika z nich, że w sprzedaży jest sporo tzw. fałszywych T.intermedius, które w rzeczywistości są O. tetrastigmą ewentualnie są hybrydami. Tak wyglądają sfotografowane przez Ada prawdziwe T. intermedius, http://www.malawi-dream.info/Tramitichromis_intermedius.htm

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Piotrola powieliłeś mojego linka, na tej stronce jest również link do strony Malawi Dream z O. tetrastigmą ale już nie ma już "synonimu". Widać z tego. że mamy sporo błędnych informacji w necie niby na niezłych stronkach (dałem się skołować ;)), aż sprawdziłem w ostatnim dziele Adka i są oba gatunki, wyglądają jak na stronce Malawi Dream.

http://www.malawi-dream.info/Tramitichromis_intermedius.htm

http://www.malawi-dream.info/Otopharynx_tetrastigma.htm

Niestety nie da się skopiować fotek z e-booka :(

Tramitochromis rośnie mniejszy bo do 14 cm

"Food.—The feature they share with other members of this genus is the vertical extension of the frontal part of the lower pharyngeal bone. Usually the teeth in the front part are smaller than on the rear edge of the lower pharyngeal bone, but in Tramitichromis it is the opposite. The function of the particular pharyngeal bone is not known. The diet of T. intermedius consists of insect larvae and other soft invertebrates.

Distribution.—Tramitichromis trilineatus is an extremely rare cichlid and has only been seen in the southern part of the lake."


Tetrastigma rośnie do 16 cm

"Food.—This species feeds on invertebrates, such as insect larvae and small crustaceans, which are found in the muddy substrate between water plants.

Distribution.—O. tetrastigma occurs in the southern part of the lake and is known from Lake Malombe as well.


Notatki z książki: Ad Konings. „The Cichlids of Lake Malawi National Park”. Cichlid Press, 2013. iBooks.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.