Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie chcé zakładać nowego wątku.


Czy Tramitichromis intermedius to rzeczywiscie to samo co Otopharynx tetrastigma?


Najśmieszniejsze jest to ze w cenniku TM są oba, więc zgłupiałem. . . W sieci delikatne informacje głoszą ze to niby to samo. Na youtube juz taki pewny nie jestem ale wiadomo sa odmiany barwne..... Proszę o pomoc. Harisimi pewnie bedzie pierwszy :) sam polecił mi Tramitichromis i nagle przypomniałem sobie o wstępnie odrzuconym z przyszłej obsady (raczej tymczasowo) Otopharynx tetrastigma. Umieszczam to na forum, bo moze ktoś kiedys tez bedzie tego szukał.

Opublikowano

od kilku dni ślęczę nad filmikami yt i zdjęciami w necie + opisy i watki na innych forach anglojęzycznych. . . . . . I jeszcże trzecia nazwa.... To która mam zamawiać z TM :) ? Sa obie. Na szczescie Lethrinopsa nie ma :)

Opublikowano

o ile dobrze rozumiem, to wątek ten dotyczy różnych rodzajów Otopharynxa, nie tylko lithobates`a. Jeśli tak, to napiszę kilka zdań na temat O. tetrastigmy. Rybki pływają u mnie od pół roku. Rosną dość wolno, mają teraz ok. 10cm. Są to toniowco-grzebacze. Lubią "dziobać" piasek w poszukiwaniu jedzenia, jak i pływać w toni. Czy ten rodzaj zjada odchody, trudno stwierdzić. Jest to możliwe, gdyż lubią gmerać w "trawce" i w różnych zakamarkach, gdzie najłatwiej znaleźć taki "pokarm". Jest to ryba spokojna, nie szuka zwady z innymi rybami, aczkolwiek jest ruchliwa, pływa po całym akwarium. Jeśli chodzi o agresję wewnątrzgatunkową to na podstawie krótkiej obserwacji (drugi samiec nie zaaklimatyzował się) mogę stwierdzić, że ogranicza się do niezbyt agresywnego przeganiania słabszego samca. Zaobserwowałem, że do tarła wskazany jest, aczkolwiek pewnie nie konieczny, płaski kamień. Samiec "zaprasza" i zagania nad niego samicę, przy czym jego podbrzusze od głowy, wraz z płetwami piersiowymi, dolną częścią płetwy odbytowej i dolną częścią ogonowej robi się czarne. Samice nie są brzydkie. Na płetwach grzbietowej i odbytowej mają akcenty czerwone, a ich srebrzyste ciało ma momentami zielonkawy odcień.

Jeśli źle zrozumiałem intencje piotrioli, to proszę ten post usunąć.

Dodam, że przez pewien czas miałem O. black orange dorsal i w przeciwieństwie do tetrastigmy trzymały się skał, rzadko się od nich oddalając.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Nie. Usunąć nie:) jak już to prosiłbym założyć nowy wątek o O. tetrastigma. Tutaj na forum nie znalazłem nic. Z pewnością ktoś jeszcze ma ten gat. I zechciałby sie podzielić swoimi spostrzezeniami. Dziekuje.

Opublikowano
Nie chcé zakładać nowego wątku.


Czy Tramitichromis intermedius to rzeczywiscie to samo co Otopharynx tetrastigma?



To odrębne gatunki. W aktualizowanym na bieżąco Cichlidae.com można zobaczyć jak te ryby znacząco różnią się od siebie. Francuzi też je rozdzielają. .. optycznie to też inna ryba

Opublikowano

Hari na fotkach nie widzę znacznych różnic, zwłaszcza że te ryby naprawdę ciężko sfotografować (barwa zależy w dużym stopniu od kąta padania światła).

Opublikowano

Piotrola powieliłeś mojego linka, na tej stronce jest również link do strony Malawi Dream z O. tetrastigmą ale już nie ma już "synonimu". Widać z tego. że mamy sporo błędnych informacji w necie niby na niezłych stronkach (dałem się skołować ;)), aż sprawdziłem w ostatnim dziele Adka i są oba gatunki, wyglądają jak na stronce Malawi Dream.

http://www.malawi-dream.info/Tramitichromis_intermedius.htm

http://www.malawi-dream.info/Otopharynx_tetrastigma.htm

Niestety nie da się skopiować fotek z e-booka :(

Tramitochromis rośnie mniejszy bo do 14 cm

"Food.—The feature they share with other members of this genus is the vertical extension of the frontal part of the lower pharyngeal bone. Usually the teeth in the front part are smaller than on the rear edge of the lower pharyngeal bone, but in Tramitichromis it is the opposite. The function of the particular pharyngeal bone is not known. The diet of T. intermedius consists of insect larvae and other soft invertebrates.

Distribution.—Tramitichromis trilineatus is an extremely rare cichlid and has only been seen in the southern part of the lake."


Tetrastigma rośnie do 16 cm

"Food.—This species feeds on invertebrates, such as insect larvae and small crustaceans, which are found in the muddy substrate between water plants.

Distribution.—O. tetrastigma occurs in the southern part of the lake and is known from Lake Malombe as well.


Notatki z książki: Ad Konings. „The Cichlids of Lake Malawi National Park”. Cichlid Press, 2013. iBooks.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.