Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie chcé zakładać nowego wątku.


Czy Tramitichromis intermedius to rzeczywiscie to samo co Otopharynx tetrastigma?


Najśmieszniejsze jest to ze w cenniku TM są oba, więc zgłupiałem. . . W sieci delikatne informacje głoszą ze to niby to samo. Na youtube juz taki pewny nie jestem ale wiadomo sa odmiany barwne..... Proszę o pomoc. Harisimi pewnie bedzie pierwszy :) sam polecił mi Tramitichromis i nagle przypomniałem sobie o wstępnie odrzuconym z przyszłej obsady (raczej tymczasowo) Otopharynx tetrastigma. Umieszczam to na forum, bo moze ktoś kiedys tez bedzie tego szukał.

Opublikowano

od kilku dni ślęczę nad filmikami yt i zdjęciami w necie + opisy i watki na innych forach anglojęzycznych. . . . . . I jeszcże trzecia nazwa.... To która mam zamawiać z TM :) ? Sa obie. Na szczescie Lethrinopsa nie ma :)

Opublikowano

o ile dobrze rozumiem, to wątek ten dotyczy różnych rodzajów Otopharynxa, nie tylko lithobates`a. Jeśli tak, to napiszę kilka zdań na temat O. tetrastigmy. Rybki pływają u mnie od pół roku. Rosną dość wolno, mają teraz ok. 10cm. Są to toniowco-grzebacze. Lubią "dziobać" piasek w poszukiwaniu jedzenia, jak i pływać w toni. Czy ten rodzaj zjada odchody, trudno stwierdzić. Jest to możliwe, gdyż lubią gmerać w "trawce" i w różnych zakamarkach, gdzie najłatwiej znaleźć taki "pokarm". Jest to ryba spokojna, nie szuka zwady z innymi rybami, aczkolwiek jest ruchliwa, pływa po całym akwarium. Jeśli chodzi o agresję wewnątrzgatunkową to na podstawie krótkiej obserwacji (drugi samiec nie zaaklimatyzował się) mogę stwierdzić, że ogranicza się do niezbyt agresywnego przeganiania słabszego samca. Zaobserwowałem, że do tarła wskazany jest, aczkolwiek pewnie nie konieczny, płaski kamień. Samiec "zaprasza" i zagania nad niego samicę, przy czym jego podbrzusze od głowy, wraz z płetwami piersiowymi, dolną częścią płetwy odbytowej i dolną częścią ogonowej robi się czarne. Samice nie są brzydkie. Na płetwach grzbietowej i odbytowej mają akcenty czerwone, a ich srebrzyste ciało ma momentami zielonkawy odcień.

Jeśli źle zrozumiałem intencje piotrioli, to proszę ten post usunąć.

Dodam, że przez pewien czas miałem O. black orange dorsal i w przeciwieństwie do tetrastigmy trzymały się skał, rzadko się od nich oddalając.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Nie. Usunąć nie:) jak już to prosiłbym założyć nowy wątek o O. tetrastigma. Tutaj na forum nie znalazłem nic. Z pewnością ktoś jeszcze ma ten gat. I zechciałby sie podzielić swoimi spostrzezeniami. Dziekuje.

Opublikowano
Nie chcé zakładać nowego wątku.


Czy Tramitichromis intermedius to rzeczywiscie to samo co Otopharynx tetrastigma?



To odrębne gatunki. W aktualizowanym na bieżąco Cichlidae.com można zobaczyć jak te ryby znacząco różnią się od siebie. Francuzi też je rozdzielają. .. optycznie to też inna ryba

Opublikowano

Hari na fotkach nie widzę znacznych różnic, zwłaszcza że te ryby naprawdę ciężko sfotografować (barwa zależy w dużym stopniu od kąta padania światła).

Opublikowano

Piotrola powieliłeś mojego linka, na tej stronce jest również link do strony Malawi Dream z O. tetrastigmą ale już nie ma już "synonimu". Widać z tego. że mamy sporo błędnych informacji w necie niby na niezłych stronkach (dałem się skołować ;)), aż sprawdziłem w ostatnim dziele Adka i są oba gatunki, wyglądają jak na stronce Malawi Dream.

http://www.malawi-dream.info/Tramitichromis_intermedius.htm

http://www.malawi-dream.info/Otopharynx_tetrastigma.htm

Niestety nie da się skopiować fotek z e-booka :(

Tramitochromis rośnie mniejszy bo do 14 cm

"Food.—The feature they share with other members of this genus is the vertical extension of the frontal part of the lower pharyngeal bone. Usually the teeth in the front part are smaller than on the rear edge of the lower pharyngeal bone, but in Tramitichromis it is the opposite. The function of the particular pharyngeal bone is not known. The diet of T. intermedius consists of insect larvae and other soft invertebrates.

Distribution.—Tramitichromis trilineatus is an extremely rare cichlid and has only been seen in the southern part of the lake."


Tetrastigma rośnie do 16 cm

"Food.—This species feeds on invertebrates, such as insect larvae and small crustaceans, which are found in the muddy substrate between water plants.

Distribution.—O. tetrastigma occurs in the southern part of the lake and is known from Lake Malombe as well.


Notatki z książki: Ad Konings. „The Cichlids of Lake Malawi National Park”. Cichlid Press, 2013. iBooks.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.