lufa555 Opublikowano 12 Grudnia 2015 #151 Opublikowano 12 Grudnia 2015 Nie lepiej zrobić to na zasadzie hydroponiki? Donica o jakiejś tam długości i szerokości ponawiercana od spodu a nad deszczownica. Pod TMBT gruba gąbka żeby się szybko nie zapchała. Tanie to i pewnie skuteczne.
deccorativo Opublikowano 12 Grudnia 2015 Autor #152 Opublikowano 12 Grudnia 2015 Nie lepiej zrobić to na zasadzie hydroponiki? Donica o jakiejś tam długości i szerokości ponawiercana od spodu a nad deszczownica. Pod TMBT gruba gąbka żeby się szybko nie zapchała. Tanie to i pewnie skuteczne. Na pewno najlepiej - bo to będzie dokładnie tak jak zaleca producent tego biopolimeru TMBT. Jest ktoś na forum albo Wojtek albo któryś z Krzysiów który tak ma zrobione ze zraszaniem TMBT w swojej Tanganice. Może nie jest to na zasadzie hydroponiki ale raczej na zasadzie złoża zraszanego i nawet gąbka jest zbędna. To złoże nie kruszy się i nie gluci więc po co gąbka. Niestety fabryczne rozwiązanie nie wiedzieć czemu jest pierońsko drogie http://erybka.pl/product-pol-9324-Tropic-Marin-Bio-actif-Reaktor-5000.html Natomiast jak to działa "na ludziach" masz tu Tropic Marin Bio Actif Reactor 5000 - YouTube Wystarczy rura kanalizacyjna fi110 i sitko od natrysku z łazienki. Nie lubię jak mi coś ciurka:D lubię ciszę
Krzysiek_ci Opublikowano 12 Grudnia 2015 #153 Opublikowano 12 Grudnia 2015 No bez kitu, cena kosmiczna ;/ jak dobrze pamietam jeszcze niedawno mieli za 2 tys. Co mnie dziwi bo jak patrzylem po Niemieckich sklepach w internecie to ten reaktor nie przekrwcza 200€ Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2
wojtekr Opublikowano 13 Grudnia 2015 #154 Opublikowano 13 Grudnia 2015 Jest ktoś na forum albo Wojtek albo któryś z Krzysiów który tak ma zrobione ze zraszaniem TMBT w swojej Tanganice. Tak, ja mam takie złoże zraszane z rury PCV fi 160. Stoi to w sumpie pompka od góry podaje wodę przez dwa sitka, żeby w miarę równomiernie sie po średnicy rozchodziła. Na dole też sitko i wata. i nawet gąbka jest zbędna. To złoże nie kruszy się i nie gluci więc po co gąbka. No niestety, tak dobrze nie ma. Może i nie gluci, ale paprochów puszcza co nie miara. Jest to jedna z głównych wad tego złoża moim zdaniem, dlatego watę zastosowałem. Z resztą producent pisze, żeby co najmniej raz w miesiącu to złoże wywalić z filtra i przepłukać (wtedy to dopiero paprochów wylatuje).
Patryk1009 Opublikowano 13 Grudnia 2015 #155 Opublikowano 13 Grudnia 2015 No niestety, tak dobrze nie ma. Może i nie gluci, ale paprochów puszcza co nie miara. Jest to jedna z głównych wad tego złoża moim zdaniem, dlatego watę zastosowałem. Z resztą producent pisze, żeby co najmniej raz w miesiącu to złoże wywalić z filtra i przepłukać (wtedy to dopiero paprochów wylatuje). Dokładnie złoże zostawia po sobie rudy pył coś jakby rdza w tej formie raczej nie ulega on już rozkładowi. Zresztą dokładnie to samo zostawia po sobie NGBC po dłuższej pracy w zbiorniku jego tak zwane glucenie występuje tylko w początkowej fazie stosowania z czasem złoże przestaje glucić a pozostawia po sobie ten właśnie rudy pył.
Gość grabiec Opublikowano 6 Stycznia 2016 #156 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Przeczytalem ten dosyc dlugi wątek i zastanawiam sie czy nie wsadzic tego TMBT do swojego kubła? Wygląda ze same korzysci, jak dojdzie do tego rzadsza podmiana to same plusy. Czy po tym dluższym okresie uzytkownicy nadal potwierdzaja ze warto to dolozyc?
Konrad-skorpion Opublikowano 6 Stycznia 2016 #157 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Nie zaszkodzi. Zawsze absorbuje azotany ale dopiero jak wystartuje. Około 2 miesięcy trzeba czekać.
MatiK Opublikowano 6 Stycznia 2016 #158 Opublikowano 6 Stycznia 2016 jak dojdzie do tego rzadsza podmiana to same plusy. Polecałbym jednak robić podmiany tak jak do tej pory, nie zmieniamy wody tylko i wyłącznie ze względu na wysokie NO3... Ja używam TMBT i mimo bardzo niskich wyników testów, i tak podmieniam wodę, ale mniej. Około 2 miesięcy trzeba czekać. Nie przesadzaj, u mnie trwało to około 3 tygodni.
Konrad-skorpion Opublikowano 6 Stycznia 2016 #159 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Nie przesadzaj, u mnie trwało to około 3 tygodni. To tylko się cieszyć, że tak szybko Może i 2 miesiące to nie ale na pewno z 6 tyg u mnie wystartowało. Może miałem za mało tlenu czy za słaby przepływ. Nie wiem. Podmiany robię raz w miesiącu około 35% wody jak NO3 skoczy na - 20-30
Mortis Opublikowano 6 Stycznia 2016 #160 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Ja nie pamiętam kiedy u mnie ruszył ale w maju go wsadziłem i działa. Według pomiaru testem Selifrta NO3 na stałym poziomie 10 ppi. Podmiany robię w ostatnią niedzielę miesiąca od października ale jakieś 30 l i świeżej wody z 10 l. Latem częściej dolewałem bo szybciej parowała.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się