Jump to content

Przebudowa filtra narurowego


Recommended Posts

Witam ponownie,


Kiedyś temat filtracji poruszałem, poza tym mam świadomość, że temat jest wałkowany ciągle ale potrzebuję waszej konkretnej opinii.


Mianowicie po kolejnej przebudowie filtra narurowego zasilanego pompą Omnigena, a wywołaną zbyt małym moim zdaniem przepływem wody, zdecydowałem się na:

-Połączenie korpusów i pompy za pomocą klejonego PCV

-Połączenie dwóch korpusów równolegle (obok siebie) jako filtracji mechanicznej przed pompą,

-Podłączyłem też "obejście" korpusu za pompą (zdaje się że nazywa się to bypas) w którym to korpusie mam biobale jako wkład biologiczny którego nie ruszam wcale. Całość jest na rurach 1/2" korpusy 10" / 1/2".


Cały problem polega na tym, że po około 2-3 dniach od wymiany waty w prefiltrach pompa zaczyna chodzić głośno gdyż zbiera się w nich powietrze. Jak potrząsnę korpusami to powietrze leci dalej i na kolejny dzień, dwa mam spokój ale potem muszę wyczyścić już prefiltry (wyrzucić watę i włożyć nową) bo pompa chodzi ciągle głośno.


Nadmienię że korpusy "przednie" działające jako prefiltry są założone odwrotnie ze względu na to że chciałem żeby woda szła od dołu do góry (nie używałem wkładów gotowych).


Zastanawiam się czy wystarczy odwrócenie korpusów czy też potrzebne jest "coś" jeszcze? Załączam "szkice" filtracji "od góry" i w miarę możliwości przestrzenne. Filtr biologiczny jest wyżej niż pompa i mechaniki bo tak wymusza mi przestrzeń w szafce a nie chcę się przebijać do drugiej szafki żeby umieszczać pompę czy coś. Czy coś w moim planie filtracji jest nie tak? Gdzie tkwi błąd? Proszę pomóżcie bo chciałbym przebudować filtr tak żeby działał dobrze i wydajnie ale chciałbym też żeby to była ostatnia przebudowa.


Chciałbym tez zamienić w mechanikach watę na gabke ale nie wiem jakiej grubości (tez nie pogardzę radą) :P

post-15189-14695721820259_thumb.jpg

post-15189-14695721820939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Skąd pomysł (nie tylko Twój), żeby pompę stawiać po filtrach mechanicznych? Czy pompa którą stosujesz jest pompą ssąco-tłoczącą?

Powietrze w filtrach nie jest znikąd. Sprawdź szczelność węża ssącego na całej jego długości. Może woda pobierana z akwarium zabiera powietrze z pompki napowietrzającej, czy w jakichś inny sposób.

Co do gąbki jako wkład narurowca to wszystko zależy od tego jak często chcesz czyścić filtry mechaniczne. Gęsta gąbka szybko się zapcha i znowu nie będziesz zadowolony z przepływu wody.:rolleyes:

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Właczając filtry odwrotnie zmniejszasz radykalnie powierzchnię filtracyjną a ponadto utrudniasz wydostanie sie powietrza z korpusu.


Aby poprawić parametry przepływu należy zwiększyć średnicę szkieletu na który nawijasz watę.


PS

powietrze najprawdopodobniej pojawia sie w wyniku kawitacji po niewielkim nawet zabrudzeniu prefiltra i ograniczeniu tym samym przepływu

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Skąd pomysł (nie tylko Twój), żeby pompę stawiać po filtrach mechanicznych?


Tak robi praktycznie każdy ponieważ pompa CO szybko by sie zatarła wpadającym brudem z akwarium ( łącznie z piachem). Dlatego daje się mechaniki przed pompą i może cię to zdziwi ale w niczym to nie przeszkadza.

Wracając do tematu to powietrze które się zbiera jest często efektem tzw. kawitacji lub gdzieś jest mikro nieszczelność. Jeżeli chodzi o same filtry mechaniczne to warto zastanowić sie nad filtrem z gąbki lub owatą. O wiele lepiej przepływa przez nie woda nie tracąc na jakości filtracji wody.

Link to comment
Share on other sites

Nadmienię że korpusy "przednie" działające jako prefiltry są założone odwrotnie ze względu na to że chciałem żeby woda szła od dołu do góry (nie używałem wkładów gotowych).


Kolego obawiam się że tu jest popełniony błąd, odwrócenie przepływu zupełnie nic tu nie daje. Woda nie będzie sama szła od dołu do góry, jeśli nie sprowadzimy jej do dołu np rurką. Domyślam się że u Ciebie tak nie jest. Założony w ten sposób korpus daje jedynie to, że woda zamiast od zewnątrz wkładu do wewnątrz przepływa odwrotnie od wewnątrz na zewnątrz. To z kolei może powodować szybkie zapychanie się wkładu, bo powierzchnia filtracyjna wewnątrz jest generalnie mniejsza niż na zewnątrz. Załóż korpusy zgodnie z przepływem, przy mechanikach nie ma potrzeby zmieniać kierunku przepływu. Możesz oczywiście zastosować gąbkę zamiast waty ale nie kupuj też zbyt gęstej gąbki.

Link to comment
Share on other sites

Buduję instalacje przemysłowe od 20 lat i nie widziałem pompy tłoczącej przed którą wbudowane by były elementy ograniczające przepływ.

Bardzo wątpię w to aby pompa łopatkowa z wirnikiem magnetycznym mogła się zatrzeć. Sam podłączyłem pompę przed filtrami i nic się złego nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

Daj pompę przed filtrami zapewniając swobodny napływ wody na pompę i będzie po kłopocie.

Kolego ciekawa rada, powiedz miałeś do czynienia z takim sposobem filtracji w akwarium? Gdybym miał zrobione tak jak radzisz koledze, to nie wiem ile razy bym już pompę zmieniał. Ostatnio u mnie samiec Chailosi upodobał sobie rewir koło zasysu, jak zaczął kopać to przy podmianie okazało się że mam ok 1/4 korpusu piachu. Gdyby pompa była pierwsza to już by nadawała się tylko do utylizacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.