Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Różnica jest wyraźna przy grubym szkle, przy cienkim to bardziej sugestia i widok całości. Gdyby były to szyby wmontowane w okno łatwo byłoby się pomylić .

__________



Grube to ile? Tam było 10mm. Na prawdę nie widziałem różnicy. I myliłem się które to ow.

Różnica w cenie jest kolosalna. Nawet jak bym widział różnicę to nie wiem czy warto. Najpierw chciałem ow bo naczytałem sie samych ochów i achów. Organoleptycznie okazało sie ze nie warto. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczę na skaly i anubiasa:)

Albo na filtr narurowy:)

Opublikowano

Dla mnie różnica warta ceny jest zauważalna właśnie przy szybach pow. 10 cm :).

-------------

Choć kostki OW klejone przezroczystym silikonem wyglądają super (nie chodzi mi o przejrzystość szkła :))

Opublikowano

Optiwhite ponoć rysuje się znacznie łatwiej od float... Tak słyszałem tu i tam. Oczywiscie nie sprawdzalem. To tylko słowa.

Opublikowano

Nie mogę tego wykluczyć, ale w mojej ocenie szyby były czyste.

Dzisiaj jadę kupić pompę grundfos alpha2 25-60. Nie wiem po co ona ma przyłącza 6/4" .... Zamiast np 1". Filtrów narurowych na razie nie kupuję.

Kupie zestaw na szybko żeby podpiąć tak jak ten filtr kubełkowy aby przetestować głośność. Na wysyłkę z Allegro nie będę czekał do poniedziałku bo nie wytrzymam :) znalazłem tez używany zestaw akwarium szafka i pokrywa Alu 150x50x60.

Postanowiłem ze na początek przygody z Malawi należy ograniczyć fundusze na nią przeznaczone. W razie porażki mniejszy ból. I tak parę stówek bedzie mnie kosztowała lawa a drugie parę rosliny.

Jak przygoda sie uda i złapie bakcyla, to wtedy pomyśle co dalej. Moze warto bedzie wtedy pooglądać porządne optiwhite. A razie zestaw sartowy po najmniejszej lini oporu

-- dołączony post:

Powoli zaczynam się dołować . . . Miałem kupić pompę alfa2 .... Ale sprzedawca stwierdził ze to za mocna pompa i wystarczy mi cyrkulator wody wilo star z nova.......... Tłumaczyłem mu ze ludzie używają alfa2......

Zalałem odpaliłem no i.... Nie jest zle. Jeszcze sie odpowietrza ale juz jest znacznie cichsza od hydora. Niestety cos za cos. Pompa pobiera max 7VA. przepływ jest raczej hyrlawy..woda sobie płynie ale słabo ... Jutro idę wymienić na alfa2 .... Powoli męczę sie:). Tylko błagam, proszę się ze mnie nie śmiać:)


Czy jest różnica w mocy pompy alfa2 40 i 60? Czy te pompy różnią sie tylko możliwością podnoszenia słupa wody?

Opublikowano

Pora zakończyć ten wątek.

Pompa Grundfos alpha2 kupiona i przetestowana. Przepływ dobry, głośność bardzo dobra, tylko wiadro za małe i najprawdopodobniej kawitacja mi kłopoty sprawia:) No i jeszcze sprzedawca sprzedał mi wersję, która strasznie syfi wodę, a prosiłem do wody pitnej. Do wymiany.


Pora kończyć ten wątek, bo kwestia filtra jest praktycznie zamknięta. Postaram się założyć nowy, w którym opiszę cały proces powstawania roślinnego akwarium Malawi, moje boje i dylematy.


Za wszystkie rady dziękuję. Szkoda, że nie na wszystkie nurtujące mnie pytania znalazłem odpowiedź. Niestety większość będę musiał sprawdzić samemu, protestować.

Bardzo proszę administrację o zamknięcie wątku.

Opublikowano

Jak się zapewne przekonałeś, nie zawsze możliwe jest znalezienie prostej i jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. Na forum można wprawdzie znaleźć bardzo pomocne informacje zawierające katalog sprawdzonych rozwiązań i propozycji utartych schematów postępowania, niemniej jednak sama wiedza teoretyczna może się okazać niewystarczająca bo za tą wiedzą musi pójść również umiejętność jej wyselekcjonowania pod kątem własnych oczekiwań i preferencji, a następnie wdrożenia tych rozwiązań na własnym podwórku ;-)


Czytając Twoje wypowiedzi - na pewno nie można Ci odmówić zapału i zaangażowania w zgłębianie tematu akwarium m.in. w kontekście filtracji, bo czytając Twoje wypowiedzi odnosi się wrażenie, że aktualnie żyjesz "na maxa" tym tematem ;-) Znacznie gorzej natomiast jest u Ciebie z cierpliwością, co w kontekście akwarystyki nie jest zbyt dobrą cechą, bo jak zapewne wiesz cierpliwość jest cnotą akwarysty ;-) , ale tutaj można nad sobą pracować ;-)


Wprawdzie z Twoich wypowiedzi wynika, że prawdopodobnie pójdziesz w kierunku pompy, ale jeśli jednak byś zmienił zdanie i powrócił do rozważań w sprawie kubełków, to możesz rozważyć Fluvala np. 406, który oprócz tego, że dobrze cyrkuluje wodę jest bardzo cichym, wręcz niesłyszalnym kubełkiem.


pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.