Jump to content

dwa pytania - jednak trzy


smile84

Recommended Posts

naszło mnie :


1. proszę o podanie trzech gatunków mbuny najbardziej zróżnicowanej pod względem kolorystycznym a najbardziej zblizonym pod względem żywieniowym i tym zeby wytrzymały z sobą w 240l :wink:


2. czy posiadając duży zbiornik (ok 240 cm) jest możliwe trzymanie gatunków mbuny i non-mbuny razem bez szkody dla zadnej z tych grup?

czy ktos stosuje takie praktyki, czy są one niedopuszczalne?

czy w naturze zyja one obok czy w innych partiach jeziora ?


3. czy duzo osob posiada w swoim malawi zbrojnika niebieskiego ?

Link to comment
Share on other sites

1 trudne pytanie więc nie odpowiem - lepiej moze by było 2 gatunki ?

kiedyś miałem Hongi i Sauloski

2. nie - mbuna jest bardziej zywiołowa od mbuny i nonmbuna będzie zterroryzowana w tak małym akwarium

3. ja nie mam ale z tego co czytam wiele osób ma.

Link to comment
Share on other sites

Z pierwszym i drugim punktem nie do końca się zgodze.


1. Hongi i Saulosi to nie za bardzo odpowiednie gatunki dla siebie. Z moich krótkich obserwacji wynika, że Hongi jest zbyt agresywny. W akwarium często dochodziło do bójek. Wiadomo, zależy to także od charakteru samej ryby lecz IMO hongi i saulosi nie jest najlepszym pomysłem.


2. Tak. Na serwisie klub malawi są dwa artykuły na ten temat. W skrócie jeśli połączymy odpowiednie gatunki bardzo prawdopodobne, że będą żyły ze sobą w zgodzie choć hodowla non-mbuna i mbuna w jednym zbiorniku jest trudna choćby z racjji diety.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko zapytam czy trzymałeś je w tych 112 litrach? Bo jak tak to ocena bardzo nie-obiektywna...


Druga sprawa która była omawiana na forum to, że agresja bardziej ujawnia się przy dorosłych może 2-4 letnich osobnikach. Twoje hongi poza tym, że chyba były trzymane wraz z saulosi w 112 nie wiem czy osiągnęły pełne wymiary i były na tyle długo aby ta prawdziwa hierarchia się ustawiła. Co prawda mój saulosi też dawał rade hongi ale to naprawde silne rybsko i podejrzewam że w końcu by uległ..


Nie będe się kłócił bo ryba rybie nie równa ale hongi i saulosi to nie najlepszy pomysł chyba.

Link to comment
Share on other sites

bo powoli odbiegamy od tematu :)

bardzo prosze o propozycje :)

dzieki czester - za pomoc - poszukam tych artykułów


1 trudne pytanie więc nie odpowiem - lepiej moze by było 2 gatunki ?

kiedyś miałem Hongi i Sauloski

2. nie - mbuna jest bardziej zywiołowa od mbuny i nonmbuna będzie zterroryzowana w tak małym akwarium

3. ja nie mam ale z tego co czytam wiele osób ma.hmm... 240cm to male akwa ?

Link to comment
Share on other sites

Mówiłem tutaj do MaRcInAs. Jeśli chciałbyś non-mbune z mbuną zachęcam jeszcze raz do przeczytania tych artykółów i przejżenia moich tematów bo także chciałem coś takiego założyć. Skończyło się jednak na rdzawych i saulosi i w sumie nie żałuje..


Poczytaj to: http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=1212

Miałem podobny problem także parę rzeczy z tego się dowiesz;)

Link to comment
Share on other sites


hmm... 240cm to male akwa ?Jeżeli rozpatrujemy obsadę z nonmbuny to małe a jak piszesz o połączeniu z mbuna to bardzo małe - to jest odpowiednik jak byś się pytał o mbunową obsadę do 112 litrów.

Link to comment
Share on other sites

wracając do tematy to:

1. saulosi, red-redy lub red-blue i rudzielce lub socolofi.

2. jest dopuszczalne trzymanie nonmbyny i mbuny razem ale wtmaga to spełnienia paru warunków [więcej w artiklach na serwisie] imho w takim akwa za bardzo nie ma pola manewru na zbyt duże kombinacje i bym się na to niezdecydował lub co najwyżej spróbował z jednym gatunkiem w małym haremie łagodnej mbuny + jednym gatunkiem łagodnej, małej i roslinożernej nonmbuny ale i tak byłby to swego rodzaju eksperyment.

3. kiedyś miałem i stwierdziłem ze zbrojniki w malawi mijają się z celem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.