Jump to content

Przejście na osmozę


spiochu

Recommended Posts

Chcę przejść ze zwykłej wody na wodę RO/DI bo mnie okrzemki wykończą i nie ustąpią ;) Poziom w kranie mam powyżej skali JBL, woda praktycznie czarna.

W akwa mam pH ok 7,7 wg testu JBL. Z wodą osmotyczną będę celować w pH 7,8-8 za pomocą soli polecanych przez deccorativo (Seachem Malawi/Victoria Buffer i Azoo African Cichlids Minera Salt)

Na początek chcę "wyssać" wszystkie krzemiany za pomocą absorbera. Tylko nie wiem co potem. Podmienić większą ilość wody? Czy pozostać przy miesięcznych odmianach 10-15% (właśnie na nie przeszedłem ze względu na blok z Purolite oraz zastosowanie NGBC). Jak z uzupełnieniem wody? Przy stosowaniu soli producent zaleca uzupełnianie czystą wodą RO/DI ale tu będzie woda "mieszana".

Czy ktoś przechodził podobny proces? Jak się do niego najlepiej zabrać Waszym zdaniem?


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Pewnie pomagają ale co z tego, skoro każda podmiana to niekontrolowana dawka nowego SiO2? Pewnie wymiana absorbera będzie kosztowo podobna do obsługi osmozy ale tu przynajmniej mam kontrolę nad tym co wprowadzam do zbiornika. Poza tym mając osmozę mogę pomyśleć o krewetkarium ;)

Z tego co pamiętam JBL był najmniej polecany, za to polecano Sera Silicate Clear oraz Aqua Connect Silicarbon. Ten drugi jest bardzo drobny i dopiero podwójna skarpeta żony zatrzymała jego wydostawanie się. I bardzo długo musiałem go płukać bo woda leciała brązowa. Teraz idzie do mnie Sera którą chcę podpiąć do osmozy i zobaczę jak ona wygląda.


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Jeśli woda ma żółtawy kolor ("herbatkowy") to zrób sobie adsorber na Purolite A520E, pozbędziesz się go.

Co do okrzemek i osmozy to nie ma co ukrywać, że inspiracją jest deccorativo i jego temat "woda RO/DI do walki z okrzemkami" czy jakoś tak.

Jedyne tylko czego nie wiem to jak zabrać się najlepiej za wymianę wody i przejście na osmozę. Nikt nie ma doświadczenia?


Wysłane z telefonu

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Śpiochu, a co ty masz dyskowce? nie ma co przeginać z wodą RO/DI dla pyszczaków, to nie apteka a ryby które sobie i z takimi glonami poradzą, moim zdaniem to przerost formy nad treścią i zbędny wydatek. Zauważ, że jedno ci do akwa wleci, a druga połowa wody w kanał:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.