Jump to content

Start 240l wątpliwości


mikon

Recommended Posts

Startuję akwarium 240l:

120x40x50

Piasek, kamienie (głównie dark stone), bez roślin.

Filtr kubełkowy JBLe901 zasypany na dole JBL Micromec, potem zeolit, potem gąbka

Filtr wewnętrzny Eheim Pic-up 2010

Oczywiście grzałka i oświetlenie, ale to chyba bez większego znaczenia.

Testy JBL kropelkowe poza testami twardości Azoo


Akwarium zalałem 4 dni temu wodą z kranu, dodałem od razu Sera Aquatan, po godzinie Sera Bio Nitrivec, następnie około 80ml moczu.

Parametry po starcie:

NH4 <0,05

NO2 <0,01

NO3 10-20


2 dzień:

NH4 <0,05

No2 0,05

NO3 5-10

PH 7,8

KH 8,0

GH 14


Dodałem AZOO AFRICAN CICHLIDS MINERAL SALT 50g (ilość zalecana na 200l wody przy wodzie twardej)

Drugiego-trzeciego dnia pojawiły się na powierzchni wody glony/pierwotniaki, poprzestawiałem trochę wypływ wody i prawie zniknęły.


4 dzień:

NH4 <0,05-0,1

No2 0,05

NO3 5-10

PH 7,8

KH 8,5

GH 17


Temperatura 25 stopni.

Czuję, że mogłem popełnić kilka błędów, przekopałem mocno forum, FAQ itd, ale nadal mam wątpliwości.


- Zeolit w kuble. Absorbuje NH4, może spowolnić start, wciągnąć amoniak i nie zostawić niczego dla bakterii? Wyciągnąć go i podmienić na coś innego, czy nie kombinować i zostawić?

- Sera Bio Nitrivec: czy wystarczy do startu? Dokupić coś jeszcze

- GH: czy nie jest za wysokie i czy niepotrzebnie nie podbiłem go jeszcze solą?


Dzięki z góry za pomoc

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Minęło trochę czasu i sytuacja jest już zupełnie inna. NO2 śmignęło w górę jakiś czas temu, teraz NO3 idzie w górę. Niby wszystko ok, ale nie do końca.

Wygląda to tak:


Dzień 8: NO2 0,1 NO3 10

Dzień 9: NO2 0,1-0,2 NO3 10

Dzień 10: NO2 0,2 NO3 10

Dzień 12: NO2 0,4 NO3 10

Dzień 13: NO2 1 NO3 10

Dzień 14: NO2 1 NO3 20

Dzień 15: NO2 1 NO3 40

Dzień 16: NO2 1 NO3 40-80


Oczywiście podaję tu NO2=1,0, ale tak na prawdę nie wiem ile go jest, zapewne sporo więcej, test jest do 1. Sądzę, że jest go więcej, bo NO3 rośnie, a NO2 nie spada, więc zapewne cały czas jedzie z tego NO2>1. No i nie wiem czy to już nie jest przegięcie, po pierwsze będzie to pewnie trwało długo, po drugie jak NO2 zostanie w całości przerobione na NO3, to mi się skala na NO3 skończy.


Myślałem o tym żeby podmienić część wody żeby całość rozcieńczyć trochę i żeby to się działo na niższych stężeniach. Czy to dobry pomysł?


A i jeszcze jedno: dziś, czyli 16 dnia rano dolałem 7-8 litrów wody do akwarium, bo sporo wyparowało.

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie że przedobrzyłeś nitrivec i inne bzdury a było wrzucić tylko kawalek mięcha i tyle...odpalić filtry i czekać


...i tu Wojtas ma rację .Przyspieszyłeś cykl który i tak już trwa 16 dni .Mija się to wszystko z celem jak dla mnie. Zrób normalnie podmianę z 1/3 wody , zrób testy i znów za 2-3 dni zrób podmiankę . Aż zbijesz do właściwych parametrów.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.