Skocz do zawartości

Nowe Szkiełko.... [800L]


Misyo

Rekomendowane odpowiedzi

Cholera, coś jest nie tak... Po nocy znalazłem 4 martwe ryby... Pozostałe wyglądają na zdrowe, reagują na karmienie itd.. ale coś jest nie halo... Czekam do 11stej i jade na miasto za testami...


Dolałem właśnie dodatków do wody ale szczerze mówiąc byłem tak pewny parametrów wody, że nawet nie kupowałem testów poza Ph.... Ogólnie to jeszcze nie panikuje ALE CHOLERA CO JEST!


Test na pH - około 7.5 - na pewno mniej jak 8.0 - może 7.6....

Wydaje mi się, że mam za dużą dolewkę ustawioną i tu może być problem. Wychodzi ze jest pół litra na 3min43sek czyli 8,75L na godzinę i 210L na dobę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego o wszystkim było nawet o otworkach i szczelinkach tylko jakoś startu biologii nie zauważam.

9 września zalałeś baniak a 25 września wpuściłeś ryby - tyle tylko napisałeś.

Uważasz że stała podmianka 210l na dobę zastąpi biologię? A jak w kranówie jest chloramina ?

Zamiast wydziwiać nad pH pędem po test na HN4 i NO2 ale JBLa a nie jakieś badziewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deccorativo - 16 dni na dojrzenie akwarium wydawało się optymalne, tym bardziej że wspomagałem się dobrymi dodatkami... Fakt jest nie zaprzeczalny, że byłem tak pewny siebie, że odpuściłem kupno testów..

Co do 210L - przecież napisałem, że jest to dużo za dużo.. ciężko ustawić tymi plastikowymi zaworkami coś sensownego ale optymalnie wydaje się 50L/dobę...


Zaraz jade po testy - obym znalazł...

-- dołączony post:

Jest jeszcze jedna teoria.. w piątek wieczorem wsadziłem nowe moduły z Rockzolid - może cholera coś na nich było....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deccorativo - 16 dni na dojrzenie akwarium wydawało się optymalne, tym bardziej że wspomagałem się dobrymi dodatkami.


A ostatnio także przestrzegałem bardzo doświadczonego kolegę przed pewnikami w stosunku do biologii. Obaj doszliśmy do podobnych stwierdzeń.

A skąd ta pewność co do 16 dni na optymalną biologię tym bardziej że nie widzę ani uzdatniacza ani bakterii nitryfikacyjnych ani nawet że nasikałeś do baniaka. A co to za wspaniałe dodatki co zastępują wszystko. Jeśli z tymi dodatkami ale bez startu to IMHO minimum miesiąc na to by biologia ruszyła a czy zamknięta to bez testów nie wiadomo nadal.

Rutyna wobec biologii akwarystycznej jest równie zgubna jak brak doświadczenia. Obym był złym prorokiem;)

Nie wiem gdzie dziś kupisz testy ale szukaj oprócz nich Seachem Prime lub lepiej Kordon AmQuel ale także kolegów z Gorzowa Wkpl lub okolic co cię poratują piaskiem z baniaka i chociaż 2-3 litry złoża z dojrzałego baniaka.

No chyba że nie płukałeś wcale tych modułów i faktycznie coś na nich było.

Dopóki nie zmierzysz testami wody to se możemy gdybać.

W miarę swojej wiedzy będę jednak ci pomagał by ratować ryby.


Moim zdaniem to 210l/24h nie zabiło ryb ale fakt o wiele za dużo gdyby był chlor lub chloramina w kranówie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opisałem połowy tego co robiłem.. później się poprawie :)


Co do testów - dostałem tylko 3 i wygląda to tak:

- kH - SERA - 12

- NH3 - SERA - 0mg (żółty kolor, 0,5mg to zielony a ten był wybitnie żółty)

- NH4 - na podstawie pomiaru pH i NH4 - poniżej 0,01mg/l

- NO3 - test zooloeku - 0


ph sprawdzałem rano - 7,5


Co do samego startu, woda została nalana do akwa, gąbki filtracyjne zostały potraktowane gelem Microbe-Lift Gel Filter a do wody dodałem Microbe-lift Special Blend i Microbe-Lift Bacterial Aquarium Balancer . Po tygodniu do akwa trafiły neonki plus pokarm dla nich. Po tygodniu od dodania bakterii poszła kolejna porcja zgodnie z instrukcją.. Przy tej ilości piasku i gąbek oraz jakości dodawanych bakterii - 16 dni wydawało się bardziej niż wystarczające.. Oczywiście w teorii bo teraz widać, że coś poszło nie tak...


Zakręciłem dolewkę i czekam na rozwój sytuacji. Jeżeli to wina biologii to to co dzisiaj zostało dolane (2/3 pojemnika żelu w gąbki oraz pozostałe dodatki) powinno pomóc... będę pisać co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.