Skocz do zawartości

Wkłady biologiczne do filtrów


grzegorz77

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mogłabym poprosić dobrych ludzi o pomoc w zidentyfikowaniu wkładów? :) Jest to mój pierwszy filtr zewnętrzny i dopiero zaczynam przygodę z malawi i nie do końca wiem co jest potrzebne a co nie. Bardzo proszę o napisanie co jest czym, czy jest potrzebne i w jakiej kolejności powinnam włożyć to do filtra? Czy to ma jakieś znaczenie? No i co powinnam wymieniać a czego nie? Filtr kupiłam używany, była tam jeszcze na którymś wkładzie położona taka cienka warstwa czegoś w rodzaju sztywnej waty. Wyrzuciłam to bo było strasznie "zapyziałe". Dla ułatwienia opisu ponumerowałam elementy i zrobiłam zdj. modelu filtra.

Z góry dziękuję za pomoc.

post-17154-1469572870347_thumb.jpg

post-17154-14695728711596_thumb.jpg

post-17154-14695728717162_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje wkłady to :

- nr 2 Eheim SubstratPro (biologiczny)

- nr 3 Eheim Biomech (biologiczno - mechaniczny)

- nr 1 (mechaniczny)

- nr 4 gąbka

- i wata akwarystyczna której brakuje.

Kolejność od dołu to :

1,3, 2 wata a na samej górze gąbka.


To jest bardzo dobry filtr wg mojej opinii. Jeżeli chodzi o zmianę wkładów to zostawiłbym gąbkę, kupił watę akwarystyczną, w dwa kosze dałbym albo grys koralowy a w jeden seachem matrix ( jest drogi). Możesz dać też we wszystkie trzy tanią ceramikę lub lawę wulkaniczną. Tak naprawdę cokolwiek tam dasz będzie OK. Jak kupisz nowe wkłady to startujesz odnowa. I ja tak bym zrobił chociaż można też do startu wykorzystać np. 2 gdyż masz już tam bakterię. Ale to już musisz przemyśleć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..to ,że w 3 i 2 jest biologia nie ulega wątpliwości. Ale nawet gdyby je wymienić na coś innego to i tak biologia w miarę szybko ruszy z gąbki która jest bardzo dobrym medium na bakterie . Nie ma potrzeby pośpiechu w szybkim starcie ( chyba ,że koleżanka tak chce) a trzeba wziąć pod uwagę ,że nie wiemy co tak naprawdę siedzie w tych mediach...Ja osobiście wolałbym jednak startować bez ryzyka ,że coś przywlekę ze starymi wkładami..Chyba ,że koleżanka zna sprzedającego i jest pewna tego co ma.

...chociaż start z ze starej gąbki niesie te same zagrożenia. Ale to musisz już sama przemyśleć czy wymieniasz czy start od zera.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewo fajnie że do nas dołączyłaś:D

Jeśli mogę coś doradzić to w zasadzie Andrzej wszystko nakreślił.


Moim zdaniem każdy młodzianek:D a także młodzianka:D :D powinni jak wszyscy przejść szkołę dojrzewania baniaczka czyli startu biologii.

Ty prawdopodobnie masz możliwość pominięcia tej 2-4 tygodniowej procedury bez ryb z czekaniem aż dojrzeje nitryfikacja.

Decydujące jest czy poprzedni właściciel tak wypucował i odkaził ten kubeł ze złożami czy dostałaś go brudny i sama ty tak go wypucowałaś.:D


Ze zdjęć wynika że ktoś nad tą zawartością kubła mocno popracował i czy odkaził decyduje o wartości tych złóż.


Także widać że gąbka jest tak stara że utraciła sprężystość a oba cenne złoża są wyrażnie ruszone zębem czasu czyli na pewno nie mają takiej powierzchni i porowatości jak nowe.


Nie piszesz nic o filtrach wewnętrznych więc przyjmuję że ten w twoich 200l jest i biologiem i mechanikiem. Nie wiemy też jaką masz kranówę bo nie wpisałaś w swój profil miejscowości co by nas od razu skierowało do twoich wodociągów.

Przydały by się parametry wody kranowej te podstawowe czyli pH ( testami kropelkowymi JBLa) i NO3 bo od tego zależy jak będzie skonfigurowane twoje ustrojstwo do nalewania wody ( chyba nie myśłisz nosić wiaderkami co tydzień 8x po10l :( czyli 40l out i 40l in.


Ja doradzam więc wywalić wszystko i zakupić nowe chyba że masz i filtr wewnętrzny i falownik tylko nie zapodałaś - wtedy można inaczej rozdzielić role tego kubła a tak to kup:

tą matę z waty , nową gąbkę oraz 1 litr lawy wulkanicznej 2-3cm gradacja i dać jako nowe złoże biologii. Start od nowa na wodę amoniakalną. Wolny koszyk zagospodarujemy jak baniak dojrzeje a rybki zajmą się produkcją NO3 i PO4. Damy radę- będzie dobrze:D

Na ten twój 200l wystarczyłoby i 0,5l lawy wulkanicznej albo tych zwykłych rurek ceramicznych więc i tak masz 100% nadwyżkę chyba że zdecydujesz się na zakup 0,5l Matrixa ale to zbędnie wysoki koszt się robi.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle się naczytałam na waszym forum przed założeniem akwarium a i tak chyba wszystko od początku robię źle :(


Mam dodatkowo filtr wewnętrzny też eheima 2010, oba pracują. Jestem z Konstancina-Jeziorny pod Warszawą, zaraz to uzupełnie :)


No więc tak:

Filtr zakupiłam od gościa który do sprzedaży wypłukał tylko wszystko w wodzie, którą spuszczał ze swojego akwarium, twierdził, że żadnych chorób nigdy tam nie miał. Później to wszystko stało jakiś czas.

Pewien hodowca pielęgnic doradził mi żebym wszystko póki co zostawiła tak jak jest a później dopiero jak chcę wymieniała po kolei media bo i tak jak to stało to bakterie i choroby i tak wymarły.

No więc zalałam akwarium, odpaliłam filtry, dolałam uzdatniacz i biostarter i tak poczekałam 2 tygodnie, zmierzyłam parametry, było ok i wpuściłam rybki. Pływają one tam już ponad 3 tygodnie i żadnej nic nie jest, parametry dalej w normie (mierzyłam paskowymi JBL, nie są dokładne ale rażące nieprawidłowości wykażą).

Ale przy wczorajszej podmianie wody przypomniało mi się o tej starej wacie którą tam zostawiłam i postanowiłam to rozmontować, wyjąć ją i zapytać ekspertów :)


Co do podmian, to spuszczam wodę wężykiem, ale dolewam już wiadrami :D Jak można inaczej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podmian, to spuszczam wodę wężykiem, ale dolewam już wiadrami Jak można inaczej?


http://forum.klub-malawi.pl/ustrojstwo-nalewania-kranowy-zestawy-t27211p4.html można właśnie tak nalewać. Rzuć okiem na post nr 1 i 31. W zasadzie to są tak samo działające ustrojstwa a różnią się tylko szczegółami . Ale zasada jest taka sama.

-- dołączony post:

Pewien hodowca pielęgnic doradził mi żebym wszystko póki co zostawiła tak jak jest a później dopiero jak chcę wymieniała po kolei media bo i tak jak to stało to bakterie i choroby i tak wymarły.


..to teraz wszystko wiemy. Ja bym właśnie teraz je systematycznie wymieniał bo tak jak już Ci Henryk zwrócił uwagę są one prawdopodobnie trochę wyeksploatowane pomijając to ,że nie wiemy co w nich siedzi oprócz biologii. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę ( wkłady nowe do przemyślenia) to rób to etapami. Nie wymieniaj wszystkiego naraz bo rozchwiejesz biologię.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz Ewcia wiemy co i jak.:D

To wszystko od tygodni hula a rybcie pływają:D a my tu z Andrzejem cuda na kiju wymyślamy.:D


Twój przykład potwierdza że nawet takie wyschnięte złoże w kuble nie ginie i biologia ci ruszyła od razu bo gdyby było inaczej to już byś miała problemy z rybami i złe parametry wody.


Ponieważ twoje wodociągi to na prawdę aż 5 stacji uzdatniania wody a to uznał burmistrz ze nic nie poda do wiadomości mieszkańców co piją ze stacji

SUW Grapa

SUW Warecka

SUW Nowe Wierzbno

SUW Borowina

SUW Opacz


Zostaje ci kupić teczkę JBLa oraz zbudować ustrojstwo do nalewania wody

dokładnie ten a nie inny z wierzchu podobny


https://www.clarias.pl/jbl-combi-set-test-plus-nh4-zestaw-5-testow-akwarystycznych-w-walizce-p-688.html


i od razu w tej samej przesyłce

https://www.clarias.pl/uzupelnienie-jbl-gh-test-na-twardosc-ogolna-p-625.html

https://www.clarias.pl/uzupelnienie-jbl-test-ph-7-4-9-0-p-1562.html


albo podjechać na Grochów w Warszawie

przeczytaj też ten temat i w zależności od wyników pomiarów wody tymi testami zbuduj swoje


http://forum.klub-malawi.pl/ustrojstwo-nalewania-kranowy-zestawy-t27211.html


powodzenia:D

sorki Andrzej pisaliśmy razem

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL Symec 100g - Wata filtracyjna URSYNÓW W-WA (6140012195) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img17.allegroimg.pl/photos/400x300/61/40/01/21/6140012195@@AMEPARAM@@17@@AMEPARAM@@61/40/01/21@@AMEPARAM@@6140012195

.....zamiast waty którą miałaś możesz kupić opakowanie takiej jak w linku lub ciut większe opakowania. Ta wata w tym filtrze razem z gąbką zatrzymują już w górnej części filtra mechaniczne, organiczne zanieczyszczenia. Podejrzewam ,że można dokupić oryginalną w kształcie przekroju kubełka( miałaś taką). W każdym bądź razie tę z linku możesz płukać w wodzie z akwa podczas wymian bo nie ma potrzeby za każdym razem wymieniać ( chyba ,że jest już tak brudna ,że traci swoje właściwości albo jest już tak wymiętoszona ,że przepuszcza wszystko).

Warto na zasysie założyć jakąś gąbkę ( tzw. prefiltr) który będzie Ci zatrzymywał wstępnie zanieczyszczenia co będzie skutkować tym ,że będziesz rzadziej zaglądać do kubełka.
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta gąbka na zasysie nie zmniejszy przepływu wody? Mam to zamontować w akwarium na końcu rurki która zasysa? Tam jest zamontowany ten koszyczek żeby rybek nie wciągać :) Mam to jakoś domontować czy zamiast tego koszyczka? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.