Skocz do zawartości

Wzrost NO2 nagły


lisartur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem i nie wiem z czego

W sobotę robiłem podmianę wody w akwarium 160l około 40% testy NO2 wykazywały około 0,05 przed podmianą więc postanowiłem podmienić wodę

Wpadłem też na pomysł że dawno nie ruszałem piasku na dnie więc w między troszkę go wymieszałem.

Dzisiaj coś mnie podkusiło i zrobiłem test NO2 i pokazał mi 0,3 byłem w szoku nie wiem co robić od soboty do dzisiaj nic nie robiłem

Zapomniałem wyczyścić filtr wewnętrzny który nie był myty od dwóch tygodni

Czy przyczyną wzrostu NO2 był nie umyty filtr czy wymieszanie piasku bo poza tym od soboty do dzisiaj nic nie robiłem.

Jak zobaczyłem takie NO2 to podmieniłem 50% wody ale co dalej

Co mam teraz zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewypłukana gąbka mogła mieć tylko wpływ na wzrost NO3. Jeżeli zauważyłeś skoki NO2 znaczy, że biologia kuleje. Może prądu nie miałeś w nocy i nawet nie wiesz. W tym wypadku część bakterii mogła zginąć. Zaopatrzyłbym się w prodibio biodigest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem i nie wiem z czego

W sobotę robiłem podmianę wody w akwarium 160l około 40% testy NO2 wykazywały około 0,05 przed podmianą więc postanowiłem podmienić wodę

Wpadłem też na pomysł że dawno nie ruszałem piasku na dnie więc w między troszkę go wymieszałem.

Dzisiaj coś mnie podkusiło i zrobiłem test NO2 i pokazał mi 0,3 byłem w szoku nie wiem co robić od soboty do dzisiaj nic nie robiłem

Zapomniałem wyczyścić filtr wewnętrzny który nie był myty od dwóch tygodni

Czy przyczyną wzrostu NO2 był nie umyty filtr czy wymieszanie piasku bo poza tym od soboty do dzisiaj nic nie robiłem.

Jak zobaczyłem takie NO2 to podmieniłem 50% wody ale co dalej

Co mam teraz zrobić?



Teraz podaj czy masz gąbkę-prefiltr na kuble i kiedy go czyściłeś ostatnio.

Na pewno wyczyść filtr wewnętrzny jak jeszcze tego nie zrobiłeś.

Podaj czy do podmianki używasz kranówy z uzdatniaczem lub po filtrze węglowym czy też wolisz ryzyko i bez tego

Ile masz ryb i jak dużo ceramiki w kuble.

Jakie jest NO3 aktualnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prodibio biodigets w domu jedną ampułkę czy ją w takim razie dolać do akwarium?

Filtr zewnętrzny czyściłem 1 września

Na rurce mam prefiltr czyściłem też w sobotę

Do podmiany używam kranówki bez uzdatniacza

Filtr unimax 250 wypełniony ceramiką i grysem koralowym

Ryba mam 12 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prodibio wlej od razu.

Ciekawe jakie jest NO3.

Nie masz przerybienia ani raczej zapchanego gówienkami kubła, ale zajrzałbym tam na twoim miejscu, a nóż zebrało się sporo syfu tam na dnie kubła.

Jeśli tam w kuble nie będzie grubo syfu to pozostaje chlor/chloramina/ClO2 w kranówie a to że zrobiłeś następne 50% podmianki - to duży ryzyk-fizyk. Mogło już nie być albo było jeszcze więcej.

Z moich obserwacji przy nie czyszczonych gąbkach lub/i syfie w kuble pierwsze puszcza w biologii NO2 właśnie tak 0,2 mg/l .

Z czasem jak się nie reaguje wzrasta NO3 tak że nawet wielkie co kilka dni podmianki nie wiele pomagają.

Na razie bez paniki to nie jest jeszcze tragedia ale trzeba zdjagnozować przyczynę.

IMHO nie warto ryzykować z podmianką bez zabezpieczenia się przed chlorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 było na poziomie około 30-35

Nie panikuj ja przez 3 miesiące miałem tak ok 0,2 NO2 ale wiedziałem z czego bo gąbki w kaseciaku nie płukane 3 miechy były.

to jak w kuble nie znajdziesz syfu - stawiam na chlor w kranówie.

Za radą Marka zakup dodatkowe 2-3 ampułki Prodibio albo nowość Seachem Stability - może się okazać nawet lepszy czyli szybszy i skuteczniejszy od Prodibio.

Czas pokaże.

Pomyśl o tym jak zabezpieczyć się na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.