Skocz do zawartości

Nazwy handlowe czyli suplement nr 1 do „Artykułu o wyborze obsady non-mbuna …”


tom77

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, pozner napisał:

Czyli wniosek jest taki, że wszystkie te Protomelasy z żółtym dołem to imperiale, tak?

Pozner – moim celem było znalezienie Protomelasów  niebieskich z intensywnie żółtą dolną częścią ciała bez grubych warg:

Etap 7

Z naszej listy z etapu 2 (patrz strona http://www.cichlidae.com/species.php?id=2304

Galeria zdjęć Protomelasów na ruchomym pasku w lewej strony  

Rybami które mają żółte podwozie (bez grubych warg) są:

żółte podbrzusze „na bogato”

- Protomelas sp. „spilonotus tanzania” (zdjęcie nr 17 z "paseczka") – nazwy handlowe identyczne z naukową

- Protomelas sp. „steveni imperial” główna odmiana geograficzna Gome (zdjęcie nr 19)  nazwy handlowe m.in.: Protomelas fenestratus steveni eastern i Protomelas fenestratus Gome

żółte podbrzusze „delikatniej”

- Protomelas sp. „steveni black belly” (nr 18) – nazwy handlowe na razie są dla mnie zagadką

żółte podbrzusze „na dosyć bogato”i przechodzące na dół głowy

- Protomelas sp. „steveni imperial” odmiana geograficzna Pombo Rocks (zdjęcia na tej stronie brak, ale jest w Habitacie) - nazwy handlowe m.in.: może Protomelas cf. Virgatus Pombo Reef 

- Protomelas cf. virgatus (szansa na 90% - nie ma tu zdjęcia, ale Ad Konings wymienia tą rybę w treści Habitatu) - nazwy handlowe m.in.: może Protomelas cf. Virgatus Pombo Reef 

 

Ale to już było ……

Protomelas sp. „steveni imperial” w przeciwieństwie do Protomelas sp. „steveni Taiwan” bytuje w wielu miejscach jeziora. W Habitacie Ad Konings zamieścił zdjęcia następujących 8 odmian geograficznych: Gome, Pombo Rocks, Maingano Island (Likoma), Chuanga, Nkhata Bay, Makonde, Thumbi Tanzania i Lupingu (nie wszystkie z nich mają zdjęcia zarówno samca jak i samicy). Myślę, że potencjał komercyjny mają głównie trzy pierwsze warianty.

Gome – dlaczego powyżej napisałem że „główna odmiana geograficzna”?  - bo jej zdjęcie z żółtym podbrzuszem „na bogato” jest „wizytówką” gatunku, jest nawet w BTN

Pombo Reef – z żółtym podbrzuszem „na dosyć bogato” ale za to przechodzącym na dół głowy

Maingano Island (Likoma) – przypomina Protomelas sp. „steveni Taiwan”

 

Zwróć uwagę, że w ofertach handlowych nie ma jednocześnie Protomelas sp. „steveni imperial” (lub jego lingwistycznych mutacji fenestratusowych) i  Protomelas  virgatus.  A lokacje virgatusa to najczęściej …… Gome lub Pombo Reef.

Protomelas cf. virgatus – jedyny fragmencik jaki znalazłem w Habitacie:  

Previously (Konings, 2001) this species was thought to perhaps be identical with P.virgatus (page 286) and referred to P.cf.virgatus pending confirmation has now been re-discovered and found to be different from the widespread „Steveni Imperial”, the latter is now again termed P.sp.”steveni imperial”.

Wspomniane zdjęcie P.virgatus (na stronie 286) nie jest zdjęciem ryby z „żółtym podwoziem”. Bezpośrednio przed fragmentem j.w. była mowa o Protomelas fenestratus.

Edytowane przez tom77
na fioletowo - było "taiwan", chciałem "imperial"
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tom77 napisał:

Pozner – moim celem było znalezienie Protomelasów  niebieskich z intensywnie żółtą dolną częścią ciała bez grubych warg:

I wszystko jasne. Myślę, że nie ważne, jak co się teraz nazywa, za rok może się nazywać inaczej. Cieszmy się widokiem ryb, a czy to jest steveni, czy fenestratus, czy virgatus, to ma drugorzędne znaczenie...przynajmniej dla mnie :) Współczuję Adowi, żyje ze świadomością niedokończonego dzieła i że tego dzieła nigdy nie dokończy. Jego ostatnią myślą będzie pewnie...k...wa, to jednak Metriaclima... :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adowi  chyba nie musimy współczuć, właśnie dzięki pisaniu jest znany i pozyskuje środki na swoje wyprawy nad jezioro. Też bym tak chciał.


Jak ryba nazywa się w handlu, nie miałoby znaczenia, gdybyśmy ją kupowali w sklepie rybnym na osiedlu: „poproszę tą dużą zieloną,…..nie nie tą, tą bardziej z lewej.” :biggrin:

Powody moich dotychczasowych "śledztw" były prozaiczne - miałem w tym własny zakupowy interes.:biggrin:

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tom77 napisał:

Adowi  chyba nie musimy współczuć, właśnie dzięki pisaniu jest znany i pozyskuje środki na swoje wyprawy nad jezioro. Też bym tak chciał.

My to podziwiamy, ale czy On jest spełniony? To był żart z mojej strony. Facet realizuje siebie...super...każdy by tak chciał, ale ten bajzel z terminologią przeżyje jego i pewnie jego...wnuki?

1 godzinę temu, tom77 napisał:

Powody moich dotychczasowych "śledztw" były prozaiczne - miałem w tym własny zakupowy interes.:biggrin:

No to, obawiam się, że nie możesz zasnąć spokojnie. Nikt Ci nie zagwarantuje w 100% odmiany Twojego Protka. Ciesz się, że masz pewność, że to Protomelas :) Wkleiłem te wszystkie linki, żeby pokazać jak duża różnorodność jest wśród Protomelasów. Ile z tych to kundle, to wolę nie dociekać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.