Skocz do zawartości

Nazwy handlowe czyli suplement nr 1 do „Artykułu o wyborze obsady non-mbuna …”


tom77

Rekomendowane odpowiedzi

galeria-11365.JPG


Rybka wyżej kolegi Jjacka jest całkiem podobna do ryby kolegi Rebelde

http://forum.klub-malawi.pl/attachment.php?attachmentid=5188&d=1414393570

Podałem linka gdyż nie jest mozliwe pokazanie dużego zdjęcia


To że występują one pod dwiema nazwami to nic nie znaczy. W tej chwili sprzedawcy sprzedają Protomelasa Teniolatusa pod dwoma różnymi nazwami.


Wojtek usłyszałeś opowieść w hodowli której byłeś i z Twojego opisu wynika, że jesteś do tego przekonany. Pamiętam jak oceniłeś moją rybę choć była młoda, że to Namalenje. Choć kupilem jako Red Empres. A teraz dowiaduje się, że nie ma takiej ryby. Może za szybko aby spakować do jednego worka te dwie odmiany. Jeżeli coś nie było stwierdzone naukowo i poparte badaniami lub nie wypowiedział się ktoś z Wielkich Malawi czyli Edd Konings czy Stuart Grant nie przyjmowałeś to za pewnik. A tu taka zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jacobfreibergi to też widzę podobieństwo a ryba rebelde to otter point z augustowa tak jak ryba sowy. Ryby z Augustowa to prawie na pewno ryby z Cichlidenstadl . Jednak wieczorem opisze wam odpowiedź Ada . Dochodzi nowy wątek i dopytam go jeszcze bo wyraźnie nie zna rynku europejskiego. Później spróbuje to podsumować.


Sławek wszystko jest ok z twoim Protomelas. Istnieje tylko Protomelas taeniolatus Namalenje, który ma nazwy handlowe Red Empress, Boadzulu Red, Boadzulu/Namalenje . Jest to zgodne z Koningsem, gdyż on wskazuje na istnienie tylko odmiany Namalenje. Muszę więc zmienić opis swojej ryby bo mam wszędzie nazwę handlową. Różnice w wyglądzie wywołane są jakością ryb. Wszelkie dodatki typu super red itp to wskazówka że to chów selektywny. Trudno nie wierzyć Helmutowi bo jest źródłem ryb i nie miał innej misji niż wyjaśnienie zresztą bardzo logiczne i zbieżne z Koningsem.

-- dołączony post:

Na razie jak widzę Edek wyraźnie zainteresował się tematem bo zmienił fotkę Otter Point na swojej stronie ;). Fotka którą wstawił jest z Habitatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba z tego filmiku wcale nie przypomina ryby kolegi Sowy. Nie zauważyłem w ogóle tu żadnej czerwieni na tułowiu.

Kolego Jjacek z pełnym szacunkiem do Twojej osoby powiedziałeś, że ta ryba z filmiku jest podobna do Twojej ryby. Proszę powiedz mi w którym miejscu jest podobna.

Prezentuję Twoje zdjęcie z galerii

1_721A1665.JPG


galeria-11257.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Niedawno kupowałem ryby w Tan-Mal.

Pani Monika (szefowa Tan-Mal) unikała porównywania nazewnictwa handlowego z „adowym”, ale …. drążyłem … i obiecała, że wyjaśni sprawę, ……

„Ostatecznie : Copadichromis mloto IVORY = Copadichromis IVORY UNDU REEF”

Uzyskałem zgodę TAN-MAL na upublicznienie tych słów na Forum

Ponieważ na imię mam Tomasz, do C.Ivory Undu Reef, zamówiłem dodatkowo samca „Copadichromis mloto Ivory F1 8-10cm” (też już pływa). Chciałem domówić jeszcze znajdującego się w ofercie „Copadichromis mloto (trewavasae) Ivory Lupingu 9-11cm” z odłowu, ale otrzeźwiła mnie cena (ale już chciałem ją przełknąć), fakt że znak równości C. trewavasae = C. mloto Ivory nie budzi już raczej wątpliwości, oraz brak gwarancji, że dogadałby się z zamówionym już „Copadichromis mloto Ivory F1 8-10cm”


Tak więc:

Copadichromis trewavasae (nazwa wg Ada Koningsa) =

= Copadichromis mloto IVORY (nazwa handlowa) =

= Copadichromis IVORY UNDU REEF” (nazwa handlowa)

Jest to jeden i ten sam gatunek. Różnice wyglądu samców w jego obrębie są na pewno i tak mniejsze niż np. u M. osobo Magunga (widziałem to kiedyś w moim akwarium, teraz czytam na Forum). Nic to nie przeszkadza, by wszystkie trzy nazwy występowały w aktualnej ofercie TAN-MAL.

Jeżeli się mylę, to:

1/ kupię komórkę z lepszym aparatem

2/ zacznę „odszczekiwać”

3/ podczas tej czynności pstryknę zdjęcie

4/ wstawię je do galerii


Koleżanki i Koledzy - zapraszam do śledztw w ramach tego wątku, czyli niech Non-Mbuna nie ma dla nas tajemnic:)

Tak jak obiecałem - będę aktualizował post nr 1

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawanie jednego gatunku ryb pod wieloma nazwami może się zdarzyć z prostej przyczyny. Cichlidenstadl bierze ryby ze stacji odłowowej w której jest jeden fachowiec i z drugiej stacji odłowowej w której jest drugi fachowiec jeden może stosować nazewnictwo jednego typu a drugi drugiego. Właściciel nie pokumał się a TM bierze ryby pod ich nazewnictwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeszcze raz gratuluję pięknej ryby. Zanim napiszesz swojego posta, wrzucę coś od siebie. Poszperałem trochę i oto efekt.

cyt. tom77;

,,2b/ Protomelas cf. Virgatus Pombo Reef (kupiłem z innego źródła niż rybki nr 1) - raczej nie jest to normalny P. virgatus"

A jak wygląda normalny P. virgatus? P. virgatus Pombo Reef na YT. znalazłem tylko z dopiskiem yeelow chin. Domyślam się, że jest to analogiczna sytuacja jak z P. phenochilus mdoka white lips. Tak to wygląda;

Z drugiej strony tak wygląda P. virgatus gome. Czy jest to to samo co imperial gome?. Czy tak wyglądają samice (fenestratusa) imperiala gome, czyli Twoje? Podobnie wyglądają samice P. virgatus Namalenje.

Tu widać młode w kolorze samic, oraz wybarwiające się samce;

A tak niby wygląda imperial gome;

Który jest prawdziwy?

Jest jeszcze imperial kiofu;

i imperial Chizumulu;

http://www.malawicichlides.fr/topic5804.html

http://aquaforum13acp.forumactif.org/t187-protomelas-imperial-chizumulu

i imperial Taiwan Reef :D ... :icon_e_surprised: , mój Stefan :) 

A tak wygląda podobno virgatus. Czy tak wyglądają Twoje samice? Wydaje mi się, że wygląd samic może być kluczowy.

http://www.hobbykwekers.nl/zoetwater/item/protomelas-virgatus-2

Chociaż niekoniecznie, wszystko zależy od lokacji :)

https://www.ciklid.org/artregister/art.php?ID=583

I na koniec zdjęcie ze strony Ada, które nic nie daje :(

http://www.cichlidae.com/species.php?id=518

Obawiam się, że nie dojdziesz, jaką masz rybę. Po internecie krążą te same zdjęcia i filmy, a ich tytuły oparte są na nazwach handlowych, pod jakimi zostały zakupione te ryby. Tak naprawdę, to ci handlowcy sami pewnie nie bardzo wiedzą co sprzedają. Normalny bajzel.

A może ktoś, mimo moich wątpliwości, wykaże różnicę.

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z chaosu wyłonił się no ten ….. porządek

Czego szukam – Protomelasów z intensywnie żółtą dolną połową ciała ( z żółtym podwoziem)

 

Etap 8

Kupiłem ostatnio:

1/ Protomelas fenestratus steveni eastern  (nazwa handlowa)

czyli nasze E2 (Protomelas sp. „steveni imperial”) – Ad Konings zarówno w 4-ciej, jak i w 5-tej edycji Habitatu stawia znak równości „Steveni Eastern = Protomelas sp. „steveni imperial””

 

2/ rybki które podejrzewam o to, że mogą również być Protomelasami  sp. „steveni imperial”, ukrytymi pod innymi nazwami handlowymi:

2a/ Protomelas fenestratus Gome  (kupiłem z tego samego źródła co rybki nr 1)

2b/ Protomelas cf. Virgatus Pombo Reef (kupiłem z innego źródła niż rybki nr 1) – w tym przypadku spodziewam się ciut mniej  żółtego na podbrzuszu ale za to wchodzącego na dół głowy - może to być Protomelas sp. „steveni imperial” odmiany geograficznej Pombo Rocks  lub Protomelas cf. Virgatus

Konkretnie kupiłem:

Protomelas fenestratus steveni eastern  12 - 15 cm NICE

Protomelas fenestratus steveni eastern    9-11 cm

Protomelas fenestratus steveni eastern    5-6  cm

Protomelas fenestratus Gome  8 - 10 cm      

Protomelas cf. Virgatus POMBO Reef   4 cm

Protomelas fenestratus steveni eastern i Protomelas fenestratus Gome wydają mi się identyczne mimo, że z tego samego źródła - analogia do Copadichromis trewavasae (o czym napisałem wcześniej). Protomelas cf. Virgatus POMBO Reef  trochę się różni (porównuję ryby tej samej wielkości). Protomelas fenestratus steveni eastern  9-11 cm i Protomelas fenestratus Gome  8 - 10 cm pływają w różnych zbiornikach, bo by mi się pomieszały.

 

Najważniejszy będzie etap nr 7

 

Etap 1

Otwórzmy sobie na drugiej połowie ekranu

http://www.cichlidae.com/species.php?id=2304

(dzięki  Pozner za pomoc naukową)

na pasku z lewej strony mamy galerię Protomelasów

 

Etap 2 

Na nasze potrzeby ograniczmy się do rybek mających „żółte podwozie” lub mających w nazwie człony „fenestratus” lub „virgatus” lub w handlu mające w nazwie człon „fenestratus”:

- Protomelas fenestratus (rybka druga w kolejności)

- Protomelas sp. „spilonotus tanzania” (nr 17)

- Protomelas sp. „steveni black belly” (nr 18)

- Protomelas sp. „steveni imperial” (nr 19)

 - Protomelas sp. „steveni Taiwan” (nr 20)

- Protomelas sp. „virgatus luwala” (nr 21)

- Protomelas sp. „virgatus mumbo” (nr 22)

- Protomelas taeniolatus (nr 24)

- Protomelas virgatus (nr 26)

- Protomelas cf. virgatus (nie ma tu zdjęcia, ale Ad Konings wymienia tą rybę w treści Habitatu)

Nie ma już na tej liście rybek z „żółtym podwoziem”, ale z „wydatnymi nawet wywiniętymi ustami”:

- Protomelas ornatus (nr 8)

- Protomelas sp. „hertae” (nr 11)

- Protomelas sp. „mbenji thick-lip” (nr 13)

 

Etap 3 

Sięgnijmy do 5-tej edycji Habitatu Ada Koningsa – cytat najpierw nazwa handlowa, potem naukowa:

Steveni Eastern = Protomelas sp. „steveni imperial”

Steveni Thick Bar = Protomelas fenestratus

Steveni Tiger = Protomelas sp. „steveni imperial”

Warto też zauważyć , że „naukowe” Protomelas fenestratus i Protomelas virgatus nie mają intensywnie żółtych podbrzuszy.

 

Etap 4 

Zapoznajmy się z fragmentem oferty popularnego u nas dostawcy Cichlidenstadl:

Protomelas fenestratus green face Nkanda

(……)

Protomelas fenestratus fire blue Lupingu

Protomelas fenestratus Gome

Protomelas fenestratus steveni eastern

Protomelas fenestratus Taiwan / Taiwan Reef

Protomelas fenestratus Tiger Likoma

(…...)

Protomelas spilonotus Tanzania

….. można odnieść wrażenie, że prawie wszystko co się rusza nazywane jest „fenestratusem”.

 

Etap 5

Myślę, że odpowiedź znajdziemy z „Cichlids from Lake Malawi” Andreasa Spreinata:

 „speinatowy Protomelas ferestratus”  na żółte podbrzusze i jest zupełnie inny niż adowa ryba o tej samej nazwie – na 90% to Protomelas sp. „steveni imperial” – Ad Konins kiedyś twierdził, że P.sp.„steveni imperial” jest wariantem geograficznym P.fenestratus. Aktualnie są to dwa różne gatunki.

„spreinatowy Protomelas „Fenestratus Taiwan”’ to na 100% Protomelas sp. „steveni Taiwan” odmiana geograficzna z czerwową płetwą odbytową Taiwanee lub Higga Reef– Konings już w BTN podaje nazwę handlową „Fenestratus Taiwan”

„spreinatowy Protomelas „Fenestratus Ngkuyo”” to na 100% Protomelas sp. „steveni Taiwan” z żółtą płetwą odbytową Ngkuyo Reef

No i oczywiście

„spreinatowy Protomelas „Spilonotus Tanzania” to adowy Protomelas sp. „spilonotus tanzania”

 

Etap 6

Spójrzmy na stronę http://www.ems-vechte-aquaristik.de/html/utakas_-_nicht_mbunas.html  gdzie występuje nazwa handlowa

Protomelas virgatus ”Pombo Reef” http://www.ems-vechte-aquaristik.de/html/protomelas_virgatus_-pombo_reef-.html  żółte podbrzusze ale żółty przechodzi na dół głowy. Myślę, że jest to albo adowy Protomelas cf. Virgatus albo Protomelas sp. „steveni imperial” w odmianie geograficznej Pombo Rocks (na zdjęciu z Habitacie żółty przechodzi na dół głowy)

Protomelas Virgatus “Gome”  (brak zdjęć) – może to być Protomelas sp. „steveni imperial” w głównej odmianie geograficznej Gome.

 

Etap 7

Z naszej listy z etapu 2 (patrz strona http://www.cichlidae.com/species.php?id=2304

Rybami które mają żółte podwozie (bez grubych warg) są:

żółte podbrzusze „na bogato”

- Protomelas sp. „spilonotus tanzania” (zdjęcie nr 17) nazwy handlowe identyczne z naukową

- Protomelas sp. „steveni imperial” główna odmiana geograficzna Gome (zdjęcie nr 19) nazwy handlowe m.in.: Protomelas fenestratus steveni eastern i Protomelas fenestratus Gome

żółte podbrzusze „delikatniej”

- Protomelas sp. „steveni black belly” (nr 18) nazwy handlowe na razie są dla mnie zagadką

żółte podbrzusze „na dosyć bogato”i przechodzące na dół głowy

- Protomelas sp. „steveni imperial” odmiana geograficzna Pombo Rocks (zdjęcia na tej stronie brak, ale jest w Habitacie) - nazwy handlowe m.in.: Protomelas cf. Virgatus Pombo Reef (pierwsze 50%)

- Protomelas cf. virgatus (na 90% - nie ma tu zdjęcia, ale Ad Konings wymienia tą rybę w treści Habitatu) - nazwy handlowe m.in.: Protomelas cf. Virgatus Pombo Reef (drugie 50%)

Edytowane przez tom77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek jest taki, że wszystkie te Protomelasy z żółtym dołem to imperiale, tak?

Czyli co, virgatus nie istnieje? A jeśli istnieje, to jak wygląda? To zdjęcie Ada niewiele pokazuje. Czy jest opis? Niestety, nie mam dostępu do Habitatu, mogę korzystać tylko z netu :(

A są jeszcze

P. virgatus namalenje

https://es-es.facebook.com/permalink.php?story_fbid=565299343621690&id=313259755492318

A tu P. taeniolatus Namalenje. Czy to jest to samo?

P. imperial Chizumulu, na filmach jako taeniolatus :) inaczej imperial tiger

http://aquaforum13acp.forumactif.org/t187-protomelas-imperial-chizumulu

http://www.malawicichlides.fr/topic5804.html

http://www.cichlids.com/pictures/pic/Protomelas_Taeniolatus_Chizumulu_Is_Imperial_Tiger.html

Czy tt to samo?

A tu masz film z P. fenestratus Pombo Rock. 

Chyba że to jest według Ciebie Gome?

I P. fenestratus Nkanda (yellow belly)

i P. fenestratus tiger Nkanda

Obawiam się, że to nie jest takie proste i uporządkowane. Bez względu na nazwy handlowe, te ryby się od siebie różnią.

Na tej stronie poniżej masz rożne odmiany właśnie virgatusa, min. ten od Ada.

https://www.ciklid.org/artregister/art.php?ID=583

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki. Tak zrobię. Te gąbki mają naprawdę duże oczka, a jest ich razem ponad 18 litrów, więc trzeba czasu żeby się "zaszczepiły".
    • Bardzo ładny i klimatyczny zbiornik, gratulacje👍 Zmętnienie ustąpi gdy biologia zacznie w pełni funkcjonować, a na to potrzeba czasu. Ważne aby teraz nie kombinować nic z tymi gąbkami i nie grzebać w nich, one muszą nabrać  "szlamu". Dopiero wtedy ujrzysz efekt w postaci kryształowej wody.
    • Witam wszystkich klubowiczów i użytkowników. Przyszedł czas na oficjalne przywitanie i prezentację mojego skromnego wycinka Malawi. Ale zanim opis zbiornika, chciałbym wyrazić wielkie uznanie i podziękowanie za ogrom wiedzy, jaką można czerpać z zasobów forum klubowego. Bez cennych rad i wskazówek droga do realizacji wymarzonego celu byłaby zdecydowanie bardziej skomplikowana. A teraz do meritum: 1.     Zbiornik:  szkło 12 mm o wymiarach 200x50x60, posadowione na szafce o wysokości 40 cm, całość wraz z pokrywą aluminiową wykonane przez firmę Myciok. 2.     Oświetlenie: 2 świetlówki led, jedna white druga power glo, sterowane dwoma sterownikami sinkor led wifi control z funkcją świt/zmierzch. 3.     Filtracja: dwa moduły wykonane przez TerrArt, wypełnione kawałkami gąbki 10 ppi, napędzane dwoma pompami DCP3500. 4.     Wystrój: moduły filtracyjne przyklejone do tylnej szyby, piasek z marketu, skałki – część wykonanych przeze mnie, reszta to kupne firmy ATG. 5.    Obsada: Aulonocara baenschi Benga – 5 szt., Copadichromis Kadango red fin – 6 szt., Labidochromis caeruleus yellow – 5 szt., Placidochromis phenochilus Mdoka white lips – 6 szt., Protomelas taeniolatus Boadzulu red – 6 szt. Obsada, myślę, że docelowo trzeba będzie zmniejszyć ilość lub zrezygnuję z jednego gatunku. Akwarium zalane 02 lutego br., ryby wpuszczane partiami - 9 marca i 20 kwietnia. Parametry na chwilę obecną, NH4, NO2 i PO4 nie wykrywalne, NO3 – na poziomie 5 (wszystko mierzone testami kropelkowymi jbl). Jedyne co mnie niepokoi, to zmętnienie wody (patrząc z boku zbiornika). Pocieszam się, że to w sumie świeży zbiornik, ale zamówiłem testy na krzemiany, bo tu może być przyczyna (karmienie 2 razy dziennie nieduże porcje, podmiana 20% co tydzień przez filtr węglowy). Z akwarystycznym pozdrowieniem😊
    • @jaras dostałem kiedyś od @Mróza samca Livingstonii niespełna 15-to centymetrowego. U niego pływał sam wśród mbuny i u mnie również sam wśród non mbuny i był już pięknie wybarwiony. Z tego co kojarzę to Mrozu mówił, że u niego przy wielkości 10-12cm już było widać, że to samiec. Być może u Venustusa trwa to dłużej, ale jednak to bardzo podobne gatunki.  
    • Nie zamierzam kupić tych ryb w cenie 103zł szt☝️ za 97zł też nie kupię 😉 Myślałem bardziej o cenię - do 60zł szt.
    • Na moje oko. Numer 2 może być samcem. Nie zgodzę się z Bartkiem, że 11-12cm . Już wiadomo jaka będzie płeć, może w stadzie 10szt tak. Ale w tak małym - nie. Ja mam 9szt. 15-17cm i tak nie wiem do końca, które są jakiej płci 
    • Czasu na żywice włożenie niema ,twoje akwarium jest młode dopiero nie ma co pchać wszystkiego na raz . Test możesz kupić NO3 , NO2 ,PO4 na razie ci te starczą 
    • Kiedy według Ciebie jest czas na włożenie żywicy i Phosguard, jest jakiś określony czas, czy to zależy od poziomu azotanów? Do fosforanów też polecasz test Salifert czy tylko do NO3?
    • Kup z tej firmy sobie test Salifert. Woda zawsze po wpuszczeniu ryb musi się ustabilizować ,mogłeś etapami wpuszczać ryby po 10 sztuk co tydzień ,wtedy nie takich dużych wahań  w akwarium . Na razie na typ etapie nie jest potrzebne żywicę 
    • Dzień dobry wszystkim. Jestem niedoświadczonym, świeżym malawistom. Potrzebuję porady od specjalistów. Posiadam zbiornik 200x60x60. Zalany 24 marca, start na wodzie amoniakalnej. Filtracja narurowa, 3 wkłady mechaniczne, 4 biologiczne oraz 3 przeznaczone na Purolite A520D, oraz Phosguard. Podczas startu żywica oraz Phosguard nie były włożone do korpusów. Tydzień temu wpuściłem 30 młodych ryb, obsada będzie non mbuna. Obecnie woda jest lekko mleczna, PO4 - 0,35, NO3 - 6, PH - 8, NH3 - 0, NO2 - 0, testy Zoolek. Mam pytanie, czy mogę już włożyć żywicę i Phosguard, czy jeszcze się wstrzymać.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.