piotriola Opublikowano 21 Sierpnia 2014 #21 Opublikowano 21 Sierpnia 2014 jak zamontować t5 do pokrywy t8? :-? -- dołączony post: t5 raczej nie , więcej prądu Nie zamontujesz świetlówki T5 jeżeli masz oprawę T8. Świetlówki T5 są krótsze, obsługują je stateczniki elektroniczne, mają inną średnicę w akwarystyce jest to ważne gdyż gniazda są wodoszczelne. Stateczniki elektroniczne oszczędzają 10-15 % energii a świetlówki T5 przy tej samej mocy dają więcej światła. W twoim przypadku zamontował bym rurę T8 i po problemie, myślę że masz gotową obudowę starego typu ze statecznikiem i starterem, czy dobrze myślę ?
onestone Opublikowano 21 Sierpnia 2014 #22 Opublikowano 21 Sierpnia 2014 Zobacz kolego co się stało. Wyżej napisałeś że jasne światło i biały piasek powoduje płochliwość Twoich ryb, co zauważyłeś. Tylko napisałeś tyle. Dlaczego? Dlaczego nie napisałeś że Twój zbiornik ma tylko 35cm wysokość?Bo to strasznie dużo wyjaśnia. A ty napisałeś ogólne stwierdzenie że jest źle. W Twoim przypadku jednak było to możliwe ze względu na wysokość i dużą jasność swojego oświetlenia. Reasumując biały piasek i jasność oświetlenia wcale nie musi wpływać na płochliwość naszych podopiecznych. Moja wypowiedź była oparta na tym co u mnie w bańce się działo,na dodatek juz kilka razy czytałem że ktoś miał podobny problem.Kwestia imho jest strumienia,który w wypadku powerled i hqi jest bardzo skupiony,powstawały bliki na białym piasku co z pewnością w bardzo dużej mierze u mnie ta plochliwosc powodowało.Ja mam powerledy 3w nad 35 cm, ale myślę że efekt ten sam miałbyś przy 10w nad 50cm baniakiem.
eljot Opublikowano 21 Sierpnia 2014 #23 Opublikowano 21 Sierpnia 2014 Kwestia imho jest strumienia,który w wypadku powerled i hqi jest bardzo skupiony,powstawały bliki na białym piasku co z pewnością w bardzo dużej mierze u mnie ta plochliwosc powodowało.Ja mam powerledy 3w nad 35 cm, ale myślę że efekt ten sam miałbyś przy 10w nad 50cm baniakiem. Problemem nie jest to o czym piszesz ale sama zmiana oświetlenia, ryby na nowo muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków.
onestone Opublikowano 21 Sierpnia 2014 #24 Opublikowano 21 Sierpnia 2014 Problemem nie jest to o czym piszesz ale sama zmiana oświetlenia, ryby na nowo muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków. Kombinowalem wtedy duzo ze swiatlem,a ze mam kilka baniakow i co za tym idzie kilka lamp,to wiem co sie dzialo i mialem porownanie,jezeli chodzi o mnie to zamontujcie sobie nawet xenony,nie chce mi sie dluzej ciagnac tego tematu,powiedzialem co chcialem
eljot Opublikowano 21 Sierpnia 2014 #25 Opublikowano 21 Sierpnia 2014 No to wynika z tego że jesteś jednym z nielicznych którzy mają problem z płochliwością ryb przy HQI i LED-ach, czyli wyjątek potwierdzający regułę ------------------ Ktoś zdaje się pisał, że niektóre żarniki HQI emitują sporo fal UV i powinny być stosowane w odpowiedniej obudowie z filtrem, może na taki trafiłeś? ------------- Znalazłem Dodam coś z własnych badań nad lampami HQI. Jeśli proponujecie/stosujecie oprawy przemysłowe, to upewnijcie się lepiej czy szyba chroniąca żarnik jest zrobiona ze szkła hartowanego, bo tylko takie szkło pochłania szkodliwe promieniowanie UV generowane przez większość żarników. Lub stosujcie właśnie np BLV Spalite, które w/g producenta mają filtr UV. Jestem coraz bliżej odgadnięcia zagadki, dlaczego w 2007/2008 roku miałem tak masakrycznie zestresowane ryby pod oprawą przemysłową (wtedy stosowałem jakiś tragiczny żarnik osrama). Niestety mało jest żarników z filtrami - a już prawie wogóle nie ma 70W >10kK z filtrami. [/url]
piotriola Opublikowano 22 Sierpnia 2014 #26 Opublikowano 22 Sierpnia 2014 Jest eljot coś w tym co znalazłeś. Promieniowanie UV to trzy fale A,B,C wszystkie szkodliwe. Przepuszczalność przez szybę wynosi : UVB 35 % UVA 85% przez szybę hartowaną UVB 10% UVA 70% szyba tylko redukuje promieniowanie. W naszym przypadku szkodliwe fale odbijają się od wody UVB 15% UVA 17%. Żarniki Hqi są bardziej szkodliwe od tradycyjnych świetlówek. Jeżeli chodzi o widzenie ryb to widzą inaczej , mają większy kąt widzenia i mają dodatkowo kąt w pionie 90% a my mamy powieki i nie widzimy co dzieje się nad naszymi głowami.
kunta Opublikowano 22 Sierpnia 2014 #27 Opublikowano 22 Sierpnia 2014 Temat prawie wyczerpany ale dorzuce jeszcze swoje 3 grosze. Co do swietlowek T5 i T8 sa to po prostu rozne srednice. T5 to 5/8 cala, T8 8/8 cala czyli jednocalowe. Ukladow zaplonowych mozesz uzywac tych samych, niestety oprawek w ktore montuje sie swietlowki juz nie (chociaz widzialem kiedys uniwersalne). Zasadniczo T5 maja lepsza sprawnosc i wystepuja w wiekszej gamie barw. Co do barw to swego czasu testowalem wiele swietlowek i co zaobserwowalem: - ilosc swoatla nie miala zadnego wplywu na zachowanie ryb. Mialem nawet zainstalowane przeszlo 260W swietlowek nad akwarium 240 litrowym. - kolor juz mial znaczenie. Przy barwach nizszych niz 5000K ryby stawaly sie bardziej nerwowe, po zjechaniu do 3200 siedzialy pochowane. Pisze tylko i wylacznie jak to wygladalo u mnie. U Ciebie moze byc zupelnie inaczej.
Konrad-skorpion Opublikowano 23 Sierpnia 2014 #28 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 w kulku slowach i najprosciej, Daj 2 świetlówki (T5 lub T8) w kolorach różowy i lekko niebieski.
dzierlatka21 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Autor #29 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 chyba wyjdzie na moduły led,ale czy można je stosować bez innych świetlówek? a belka oświetleniowa, co o niej sądzicie?
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się