Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
jak zamontować t5 do pokrywy t8? :-?

-- dołączony post:

t5 raczej nie , więcej prądu ;)

Nie zamontujesz świetlówki T5 jeżeli masz oprawę T8. Świetlówki T5 są krótsze, obsługują je stateczniki elektroniczne, mają inną średnicę w akwarystyce jest to ważne gdyż gniazda są wodoszczelne.

Stateczniki elektroniczne oszczędzają 10-15 % energii a świetlówki T5 przy tej samej mocy dają więcej światła.

W twoim przypadku zamontował bym rurę T8 i po problemie, myślę że masz gotową obudowę starego typu ze statecznikiem i starterem, czy dobrze myślę ?

Opublikowano
Zobacz kolego co się stało. Wyżej napisałeś że jasne światło i biały piasek powoduje płochliwość Twoich ryb, co zauważyłeś. Tylko napisałeś tyle. Dlaczego?

Dlaczego nie napisałeś że Twój zbiornik ma tylko 35cm wysokość?Bo to strasznie dużo wyjaśnia. A ty napisałeś ogólne stwierdzenie że jest źle.

W Twoim przypadku jednak było to możliwe ze względu na wysokość i dużą jasność swojego oświetlenia.

Reasumując biały piasek i jasność oświetlenia wcale nie musi wpływać na płochliwość naszych podopiecznych.


Moja wypowiedź była oparta na tym co u mnie w bańce się działo,na dodatek juz kilka razy czytałem że ktoś miał podobny problem.Kwestia imho jest strumienia,który w wypadku powerled i hqi jest bardzo skupiony,powstawały bliki na białym piasku co z pewnością w bardzo dużej mierze u mnie ta plochliwosc powodowało.Ja mam powerledy 3w nad 35 cm, ale myślę że efekt ten sam miałbyś przy 10w nad 50cm baniakiem.

Opublikowano
Kwestia imho jest strumienia,który w wypadku powerled i hqi jest bardzo skupiony,powstawały bliki na białym piasku co z pewnością w bardzo dużej mierze u mnie ta plochliwosc powodowało.Ja mam powerledy 3w nad 35 cm, ale myślę że efekt ten sam miałbyś przy 10w nad 50cm baniakiem.
Problemem nie jest to o czym piszesz ale sama zmiana oświetlenia, ryby na nowo muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków.
Opublikowano
Problemem nie jest to o czym piszesz ale sama zmiana oświetlenia, ryby na nowo muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków.


Kombinowalem wtedy duzo ze swiatlem,a ze mam kilka baniakow i co za tym idzie kilka lamp,to wiem co sie dzialo i mialem porownanie,jezeli chodzi o mnie to zamontujcie sobie nawet xenony,nie chce mi sie dluzej ciagnac tego tematu,powiedzialem co chcialem :)

Opublikowano

No to wynika z tego że jesteś jednym z nielicznych którzy mają problem z płochliwością ryb przy HQI i LED-ach, czyli wyjątek potwierdzający regułę ;)

------------------

Ktoś zdaje się pisał, że niektóre żarniki HQI emitują sporo fal UV i powinny być stosowane w odpowiedniej obudowie z filtrem, może na taki trafiłeś?

-------------

Znalazłem

Dodam coś z własnych badań nad lampami HQI.

Jeśli proponujecie/stosujecie oprawy przemysłowe, to upewnijcie się lepiej czy szyba chroniąca żarnik jest zrobiona ze szkła hartowanego, bo tylko takie szkło pochłania szkodliwe promieniowanie UV generowane przez większość żarników.

Lub stosujcie właśnie np BLV Spalite, które w/g producenta mają filtr UV.


Jestem coraz bliżej odgadnięcia zagadki, dlaczego w 2007/2008 roku miałem tak masakrycznie zestresowane ryby pod oprawą przemysłową (wtedy stosowałem jakiś tragiczny żarnik osrama).


Niestety mało jest żarników z filtrami - a już prawie wogóle nie ma 70W >10kK z filtrami. :([/url]

Opublikowano

Jest eljot coś w tym co znalazłeś. Promieniowanie UV to trzy fale A,B,C wszystkie szkodliwe. Przepuszczalność przez szybę wynosi : UVB 35 % UVA 85% przez szybę hartowaną UVB 10% UVA 70% szyba tylko redukuje promieniowanie. W naszym przypadku szkodliwe fale odbijają się od wody UVB 15% UVA 17%. Żarniki Hqi są bardziej szkodliwe od tradycyjnych świetlówek. Jeżeli chodzi o widzenie ryb to widzą inaczej , mają większy kąt widzenia i mają dodatkowo kąt w pionie 90% a my mamy powieki i nie widzimy co dzieje się nad naszymi głowami.:P

Opublikowano

Temat prawie wyczerpany ale dorzuce jeszcze swoje 3 grosze.

Co do swietlowek T5 i T8 sa to po prostu rozne srednice.

T5 to 5/8 cala, T8 8/8 cala czyli jednocalowe.

Ukladow zaplonowych mozesz uzywac tych samych, niestety oprawek w ktore montuje sie swietlowki juz nie (chociaz widzialem kiedys uniwersalne).

Zasadniczo T5 maja lepsza sprawnosc i wystepuja w wiekszej gamie barw.

Co do barw to swego czasu testowalem wiele swietlowek i co zaobserwowalem:

- ilosc swoatla nie miala zadnego wplywu na zachowanie ryb. Mialem nawet zainstalowane przeszlo 260W swietlowek nad akwarium 240 litrowym.

- kolor juz mial znaczenie. Przy barwach nizszych niz 5000K ryby stawaly sie bardziej nerwowe, po zjechaniu do 3200 siedzialy pochowane.


Pisze tylko i wylacznie jak to wygladalo u mnie. U Ciebie moze byc zupelnie inaczej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.