Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
jak zamontować t5 do pokrywy t8? :-?

-- dołączony post:

t5 raczej nie , więcej prądu ;)

Nie zamontujesz świetlówki T5 jeżeli masz oprawę T8. Świetlówki T5 są krótsze, obsługują je stateczniki elektroniczne, mają inną średnicę w akwarystyce jest to ważne gdyż gniazda są wodoszczelne.

Stateczniki elektroniczne oszczędzają 10-15 % energii a świetlówki T5 przy tej samej mocy dają więcej światła.

W twoim przypadku zamontował bym rurę T8 i po problemie, myślę że masz gotową obudowę starego typu ze statecznikiem i starterem, czy dobrze myślę ?

Opublikowano
Zobacz kolego co się stało. Wyżej napisałeś że jasne światło i biały piasek powoduje płochliwość Twoich ryb, co zauważyłeś. Tylko napisałeś tyle. Dlaczego?

Dlaczego nie napisałeś że Twój zbiornik ma tylko 35cm wysokość?Bo to strasznie dużo wyjaśnia. A ty napisałeś ogólne stwierdzenie że jest źle.

W Twoim przypadku jednak było to możliwe ze względu na wysokość i dużą jasność swojego oświetlenia.

Reasumując biały piasek i jasność oświetlenia wcale nie musi wpływać na płochliwość naszych podopiecznych.


Moja wypowiedź była oparta na tym co u mnie w bańce się działo,na dodatek juz kilka razy czytałem że ktoś miał podobny problem.Kwestia imho jest strumienia,który w wypadku powerled i hqi jest bardzo skupiony,powstawały bliki na białym piasku co z pewnością w bardzo dużej mierze u mnie ta plochliwosc powodowało.Ja mam powerledy 3w nad 35 cm, ale myślę że efekt ten sam miałbyś przy 10w nad 50cm baniakiem.

Opublikowano
Kwestia imho jest strumienia,który w wypadku powerled i hqi jest bardzo skupiony,powstawały bliki na białym piasku co z pewnością w bardzo dużej mierze u mnie ta plochliwosc powodowało.Ja mam powerledy 3w nad 35 cm, ale myślę że efekt ten sam miałbyś przy 10w nad 50cm baniakiem.
Problemem nie jest to o czym piszesz ale sama zmiana oświetlenia, ryby na nowo muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków.
Opublikowano
Problemem nie jest to o czym piszesz ale sama zmiana oświetlenia, ryby na nowo muszą się przyzwyczaić do zmienionych warunków.


Kombinowalem wtedy duzo ze swiatlem,a ze mam kilka baniakow i co za tym idzie kilka lamp,to wiem co sie dzialo i mialem porownanie,jezeli chodzi o mnie to zamontujcie sobie nawet xenony,nie chce mi sie dluzej ciagnac tego tematu,powiedzialem co chcialem :)

Opublikowano

No to wynika z tego że jesteś jednym z nielicznych którzy mają problem z płochliwością ryb przy HQI i LED-ach, czyli wyjątek potwierdzający regułę ;)

------------------

Ktoś zdaje się pisał, że niektóre żarniki HQI emitują sporo fal UV i powinny być stosowane w odpowiedniej obudowie z filtrem, może na taki trafiłeś?

-------------

Znalazłem

Dodam coś z własnych badań nad lampami HQI.

Jeśli proponujecie/stosujecie oprawy przemysłowe, to upewnijcie się lepiej czy szyba chroniąca żarnik jest zrobiona ze szkła hartowanego, bo tylko takie szkło pochłania szkodliwe promieniowanie UV generowane przez większość żarników.

Lub stosujcie właśnie np BLV Spalite, które w/g producenta mają filtr UV.


Jestem coraz bliżej odgadnięcia zagadki, dlaczego w 2007/2008 roku miałem tak masakrycznie zestresowane ryby pod oprawą przemysłową (wtedy stosowałem jakiś tragiczny żarnik osrama).


Niestety mało jest żarników z filtrami - a już prawie wogóle nie ma 70W >10kK z filtrami. :([/url]

Opublikowano

Jest eljot coś w tym co znalazłeś. Promieniowanie UV to trzy fale A,B,C wszystkie szkodliwe. Przepuszczalność przez szybę wynosi : UVB 35 % UVA 85% przez szybę hartowaną UVB 10% UVA 70% szyba tylko redukuje promieniowanie. W naszym przypadku szkodliwe fale odbijają się od wody UVB 15% UVA 17%. Żarniki Hqi są bardziej szkodliwe od tradycyjnych świetlówek. Jeżeli chodzi o widzenie ryb to widzą inaczej , mają większy kąt widzenia i mają dodatkowo kąt w pionie 90% a my mamy powieki i nie widzimy co dzieje się nad naszymi głowami.:P

Opublikowano

Temat prawie wyczerpany ale dorzuce jeszcze swoje 3 grosze.

Co do swietlowek T5 i T8 sa to po prostu rozne srednice.

T5 to 5/8 cala, T8 8/8 cala czyli jednocalowe.

Ukladow zaplonowych mozesz uzywac tych samych, niestety oprawek w ktore montuje sie swietlowki juz nie (chociaz widzialem kiedys uniwersalne).

Zasadniczo T5 maja lepsza sprawnosc i wystepuja w wiekszej gamie barw.

Co do barw to swego czasu testowalem wiele swietlowek i co zaobserwowalem:

- ilosc swoatla nie miala zadnego wplywu na zachowanie ryb. Mialem nawet zainstalowane przeszlo 260W swietlowek nad akwarium 240 litrowym.

- kolor juz mial znaczenie. Przy barwach nizszych niz 5000K ryby stawaly sie bardziej nerwowe, po zjechaniu do 3200 siedzialy pochowane.


Pisze tylko i wylacznie jak to wygladalo u mnie. U Ciebie moze byc zupelnie inaczej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.