Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Stasiu co Ty bredzisz? czego oznaką jest niby zakwit pierwotniaków w dojrzałym już akwarium jak nie zachwiania równowagi biologicznej? To delikatny ekosystem, bakterie rozkładają się wszędzie, jak ktoś ma mechanika z gąbką w środku i wypłucze gąbkę pod kranówą, to moment jest woda mętna. Uważasz, że co to niby jest jak nie zachwianie równowagi bio?

Mnie się nigdy nie zdarzył zakwit w dojrzałym akwa a zdarzało mi się podmienić i całą wodę.

Wystarczy, że dzień przed podmianą sznurków, spuszczę 10L wody do wiadra i włożę do niego sznurki na noc, po założeniu takich moczonych sznurków na drugi dzień, nie ma najmniejszych problemów z mętną wodą...

To ty wcześniej wkładów nie płukałeś nawet pod bieżącą wodą? Ja u siebie zauważam pyłki jak źle wypłuczę wkład i robię to pod kranówką.

Gdzieś nawet Seba pisał, że przy narurowcu miał co jakiś czas zmętnienia wody, problem się skończył jak założył kaseciaka... przypadek?

Dokładnie tak uważam ;)

Wkłady mechaniczne zawsze czyściłem i czyszczę pod kranówą i nigdy nie miałem zmętnienia (chyba że źle to zrobiłem). Robię to co tydzień, jeśli ktoś robi to bardzo rzadko to możliwe że zachwieje biologią. W moim przypadku przez tydzień niewiele tych bakterii się tam rozwinie.

Gość pemergency
Opublikowano
Mnie się nigdy nie zdarzył zakwit w dojrzałym akwa a zdarzało mi się podmienić i całą wodę.


To ty wcześniej wkładów nie płukałeś nawet pod bieżącą wodą? Ja u siebie zauważam pyłki jak źle wypłuczę wkład i robię to pod kranówką.


Dokładnie tak uważam ;)

Wkłady mechaniczne zawsze czyściłem i czyszczę pod kranówą i nigdy nie miałem zmętnienia (chyba że źle to zrobiłem). Robię to co tydzień, jeśli ktoś robi to bardzo rzadko to możliwe że zachwieje biologią. W moim przypadku przez tydzień niewiele tych bakterii się tam rozwinie.



To ja już nic z tego nie rozumiem... wkładów nie płucze, rozmawiałem ze Zbyszkiem (crav) i powiedział wyraźnie, że również tego nie robi bo nie ma takie potrzeby...

Opublikowano

Przykładowo co się stanie jak postawisz dwa biologi po 4l ceramiki każdy i jeden po jakimś czasie zabierzesz? nie zachwiejesz biologi? Bakterie rozłożą się równomiernie, czyli przykładowo na 2l w jednym kuble i 2l litrach w drugim, a nie 4l w jednym i 0l w drugim. Taką samą funkcję spełnia gęsta gąbka mechanika, twierdzicie, że nie osiadają się na niej bakterie? Co się stanie jak część z nich zabierzecie?? :



Pemer, w przypadku dwóch filtrów zewnętrznych masz rację, natomiast nie możesz porównywać powierzchni do osiadania bakterii na gąbce z powierzchnią dostępną na ceramice w filtrze zewnętrznym. Ilość bakterii na gąbce jest dużo mniejsza więc dokładne umycie gąbki nic złego nie robi. Nigdy nie miałem nawet najmniejszego skoku parametrów przy wymianie gąbki na nową, więc o czymś to świadczy. Gdyby gąbka była tak samo dobra jak kubeł to nie trzeba byłoby stosować dwóch filtrów.

Opublikowano
Zawsze myślałem, że klarowna woda (nie piszę tu o drobinkach w wodzie, a o braku zmętnienia) to przede wszystkim stabilna biologia... teraz chcesz mi powiedzieć, że tak nie jest?


Klarowność wody nie ma nic wspólnego z biologią. Ona odpowiada za rozkładzwiązków amonowych którymi nie żywią się pierwotniaki ( jakże często odpowiedzialne za mleczną wodę ).

Sznurki jak i watę akwarystyczną należy zawsze wypłukać, ponieważ może woda się przybrudzić mechanicznie choć nie zawsze jest to regułą.

Jeżeli chodzi o wkłady biologiczne to fakt, że na gąbce osiedlają się bakterie nitryfikacyjne ale ich ilość nie jest kluczowa w akwarium. Nie wiem czy nie więcej ich nie będzie w samej wodzie czy piachu ;-). Ceramika to już inna para ,,gumiaków" tutaj jak masz ceramiki na tzw. styk wywalając 50% może się okazać , że zachwiejesz biologią. Ale to jest nie porównywalna sytuacja do czyszczenia gąbek , a na pewno już nie wymiany wkładów sznurkowych.

Opublikowano
To ja już nic z tego nie rozumiem... wkładów nie płucze, rozmawiałem ze Zbyszkiem (crav) i powiedział wyraźnie, że również tego nie robi bo nie ma takie potrzeby...

To wszystko zależy jakiej firmy masz wkłady. Kiedyś aarset zamieścił fotkę ile piany wylatuje z czystego wkładu pod ciśnieniem z pompy.

Opublikowano
Nie chciałbym was krytykować Panowie,ale dość mocno odbiegamy od tematu.Wcześniej była akcja jod w soli a teraz na wokandę wszedł temat "woda kryształ".;)


Główny zainteresowany już chyba dawno stracił wątek :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.