Jump to content

Uzupełnienie obsady - ps. socolofi, czy metriaclima callainos?


Recommended Posts

Witam, chciałbym uzupełnić obsadę mojej 240-ki, w której obecnie pływają Ps. Saulosi w ilości 8 szt (na razie 3 pewne samce, jeden prawie w pełni wybarwiony). Wstępnie chciałem dołożyć melanochromis cyaneorhabdos, jednak po zastanowieniu stwierdziłem, że może bardziej podobałoby mi się dorzucić coś w kolorze błękitnym. Czy któryś z wymienionych w tytule gatunków by pasował, jeśli tak, to który byłby bardziej odpowiedni? Poczytałem nieco o nich i opinie na temat agresji i terytorializmu są rozbieżne. Jednak bardziej skłaniałbym się chyba ku socolofi. Proszę o opinie, co o tym sądzicie. Czy jednak nie kombinować w taki sposób i pozostać przy wyborze maingano..

Link to comment
Share on other sites

Socolofi to ryba terytorialna w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jego zachowanie jest takie samo jak saulosi a więc konflikt gwarantowany lepszy byłby mniej terytorialny callainos lub inaczej terytorialny maingano.

Link to comment
Share on other sites

Maingano w jeziorze nie jest rybą terytorialną. Jest to samotnik wędrujący w skałach. W akwarium za swoje uważa nie wybrany rejon ale całe skały. Jeśli zapewnimy mu sporą ilość kryjowek i skał jego wladztwo staje się zbyt rozległe aby je ściśle kontrolował. Saulosi ma więc przy nim spore szansę na rewir choćby u podstawy skałek . Różnica jest dość istotna bo taki sam jak saulosi terytorialista często nie pozwala słabszej rybie zająć jakiegokolwiek terytorium a saulosi bez terytorium jest po prostu ubogim krewnym samego siebie :-D

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. :)

Przy obecnym aranżu, kryjówek mam niewiele, to gdzie było to możliwe, czyli całą lewą stronę zajął mój pierwszy wybarwiony samiec, a jego rewir bynajmniej nie ma 30 cm... Panoszy się po całym zbiorniku. Prawdę mówiąc miałbym ochotę zapoznać go z kimś silniejszym od niego.. ;-)

Do maingano pewnie musiałbym dorzucić trochę skał i kryjówek. Może więc jednak callainos...

Link to comment
Share on other sites

Prawdę mówiąc miałbym ochotę zapoznać go z kimś silniejszym od niego..
No callainos jak podrośnie i spodoba mu się lokum saulosi to mu je zajmie ;) ale pewnie będzie go z niego przeganiał głównie przy tarle.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.