Skocz do zawartości

Ilosc piasku w stosunku do wysokosci akwaruim.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,


Ogolnie przez przypadek i sugestji Yaro otwieram watek piasku .


Mianowicie :


Jaki poziom piasku powinien byc w danym akwarium przy danej obsadzie .


Mysle ze mozna tu uwzglednic minimum 500mm wysokosci a maximum 650mm. I w granicach realizmu mowimy tu o zbiornikach dluzszych niz 1000mm.


A wiec wymnieniemy plusy i minusy plus opis obsady danego zbiornika.


(Jezeli to zly dzial , prosze przenisc, bo nie znalazlem nic pokrewnego )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO to jak wysoko sypać piasek nie jest zależne od wysokości akwarium, stawiając akwarium i myśląc o jego wysokości stawiał bym na jak najwyższe (możliwe do obsługi) ale nie po to aby było więcej piasku, ale by było więcej wody.

Piasku daję około 7 cm, a jak ryba dokopie się do dna to i tak nigdzie więcej nie pójdzie, ważne dla mnie by było tylko to by nie udało jej się podkopać pod kamienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że konkretna wysokość piasku nie ma znaczenia, o ile nie jest tylko posypane nim dno. Najwięcej będzie zależało od poczucia estetyki posiadacza akwarium. Mi np podoba się gdy jest piasku więcej. Mam u siebie od 5 do 10 cm od krawędzi dna. Piasek nie jest równa na całej powierzchni akwarium, formuje go woda i kopiące ryby.

Ilość piasku uwzględniłbym bardziej w zależności od rozmiaru ryb, bo 20cm kopiący smok ma zupełnie inna pojemność paszczy od 10 cm ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że piachu dać trzeba tyle, ile sie uzna za stosowne. Pyszczaki lubią kopać, kochaja grzebać, piasek jeste elementem ich higieny i czasami żywienia.

Ja mam prawdziwe diuny, w najwiekszym miejscu piachu jest ponad 10cm, w najniższym około 6-7 cm. I gdzie rybska najczesciej przebywają? Nad diunami i w szczelinach. Oczywiscie, u mnie ten pomysł wynika z doswiadczenia. Ryby kochaja kopać. Lubie pokarm zagrzebać w piachu, szczegolnie drobny i widze jak ryby szukaja go, zagrzebujac sie po łeb w piachu, wiec dla tego wlasnie dałem im 90 kg piachu :)


Jak słusznie zauwazyl ktos, trzeba uwazac, by piach ńie dostał sie pod kamienie, ale wiem tez, ze pare płaskich lekkich, małych kamyków warto na piachu położyć - bo one tez lubią grzebać pod kamulcami. Ja jeszcze zrobiłem pod piaskiem kryjówki, w ktorych jak sie dogrzebią, beda miały bezpieczne jamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w standardowym akwarium 375l wsypany jeden worek 25kg przepłukanego dekoracyjnego piasku kwarcowego kreisel i jest ok. Wymieniem go w całości co około 2,5 - 3 lata, bo przy odmulaniu zawsze trochę ubędzie.


W cm jest to warstwa myślę od 2 do 10 cm. Dokładnie się tego nie określi, bo ryby i tak zawsze robią po swojemu. Bywa i tak że jakiś kamień jednego dnia jest widoczny, a drugiego prawie całkowicie przykryty piaskiem, bo melanochromisy urządziły sobie wykopki:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość piasku to sprawa tylko i wyłącznie kwestia estetyczna. Nie ma znaczenia czy będzie go dużo czy mało :) Staraj się tylko co jakiś czas go przemieszać ręką aby likwidować strefy beztlenowe (choć w tym pomagają nam same naturalne zachowania pyszczaków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.