Jump to content

Ilosc piasku w stosunku do wysokosci akwaruim.


Recommended Posts

Witajcie,


Ogolnie przez przypadek i sugestji Yaro otwieram watek piasku .


Mianowicie :


Jaki poziom piasku powinien byc w danym akwarium przy danej obsadzie .


Mysle ze mozna tu uwzglednic minimum 500mm wysokosci a maximum 650mm. I w granicach realizmu mowimy tu o zbiornikach dluzszych niz 1000mm.


A wiec wymnieniemy plusy i minusy plus opis obsady danego zbiornika.


(Jezeli to zly dzial , prosze przenisc, bo nie znalazlem nic pokrewnego )

Link to comment
Share on other sites

IMHO to jak wysoko sypać piasek nie jest zależne od wysokości akwarium, stawiając akwarium i myśląc o jego wysokości stawiał bym na jak najwyższe (możliwe do obsługi) ale nie po to aby było więcej piasku, ale by było więcej wody.

Piasku daję około 7 cm, a jak ryba dokopie się do dna to i tak nigdzie więcej nie pójdzie, ważne dla mnie by było tylko to by nie udało jej się podkopać pod kamienie.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że konkretna wysokość piasku nie ma znaczenia, o ile nie jest tylko posypane nim dno. Najwięcej będzie zależało od poczucia estetyki posiadacza akwarium. Mi np podoba się gdy jest piasku więcej. Mam u siebie od 5 do 10 cm od krawędzi dna. Piasek nie jest równa na całej powierzchni akwarium, formuje go woda i kopiące ryby.

Ilość piasku uwzględniłbym bardziej w zależności od rozmiaru ryb, bo 20cm kopiący smok ma zupełnie inna pojemność paszczy od 10 cm ryby.

Link to comment
Share on other sites

A ja myślę, że piachu dać trzeba tyle, ile sie uzna za stosowne. Pyszczaki lubią kopać, kochaja grzebać, piasek jeste elementem ich higieny i czasami żywienia.

Ja mam prawdziwe diuny, w najwiekszym miejscu piachu jest ponad 10cm, w najniższym około 6-7 cm. I gdzie rybska najczesciej przebywają? Nad diunami i w szczelinach. Oczywiscie, u mnie ten pomysł wynika z doswiadczenia. Ryby kochaja kopać. Lubie pokarm zagrzebać w piachu, szczegolnie drobny i widze jak ryby szukaja go, zagrzebujac sie po łeb w piachu, wiec dla tego wlasnie dałem im 90 kg piachu :)


Jak słusznie zauwazyl ktos, trzeba uwazac, by piach ńie dostał sie pod kamienie, ale wiem tez, ze pare płaskich lekkich, małych kamyków warto na piachu położyć - bo one tez lubią grzebać pod kamulcami. Ja jeszcze zrobiłem pod piaskiem kryjówki, w ktorych jak sie dogrzebią, beda miały bezpieczne jamki.

Link to comment
Share on other sites

Tylko dla przestrogi, przy zbyt dużej warstwie piasku i braku świderków, w miejscach nie przekopywanych mogą się robić strefy beztlenowe a w konsekwencji trujący siarkowodór (rada, samemu przemieszać piasek raz na tydzień).

Link to comment
Share on other sites

Ja mam w standardowym akwarium 375l wsypany jeden worek 25kg przepłukanego dekoracyjnego piasku kwarcowego kreisel i jest ok. Wymieniem go w całości co około 2,5 - 3 lata, bo przy odmulaniu zawsze trochę ubędzie.


W cm jest to warstwa myślę od 2 do 10 cm. Dokładnie się tego nie określi, bo ryby i tak zawsze robią po swojemu. Bywa i tak że jakiś kamień jednego dnia jest widoczny, a drugiego prawie całkowicie przykryty piaskiem, bo melanochromisy urządziły sobie wykopki:D

Link to comment
Share on other sites

Ilość piasku to sprawa tylko i wyłącznie kwestia estetyczna. Nie ma znaczenia czy będzie go dużo czy mało :) Staraj się tylko co jakiś czas go przemieszać ręką aby likwidować strefy beztlenowe (choć w tym pomagają nam same naturalne zachowania pyszczaków).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.