Skocz do zawartości

Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E


Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze to twoje to nie jest handlowa puszka do korpusów 10" tamte mają max 0,5l ale liczone bez tych dołożonych gąbeczek ( calusieńka pojemność od dekla do dekla)

Aleś się uparł niedowiarku ;) Ja zalewałem "oryginalną" puszkę i wyszło mi chyba 0,8 l nie pamiętam dokładnie a nie chce mi się mierzyć ponownie. Ta puszka po węglu jest tylko ciut inna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony podmiany raz na miesiąc są kuszące, ale co ja będę robił co sobotę? Lubię sobie poszperać w akwa


Będziesz siedział i podziwiał ryby pływające w krystalicznie czystej wodzie bez stresowania ich podmianami i grzebaniem w akwarium :) Skoro No3 masz na prawidłowym poziomie to może poprawa klarowności do Ciebie przemówi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dołączyć do ekipy posiadaczy bloku.

Wykonam go z rury 110, oryginalnych zaślepek systemowych, gąbka siatka na krety, całość wypełniona 2 litrami żywicy i dopiero skrócę rurę do odpowiedniego wymiaru i zakleję wszystko silikonem akwarystycznym. napęd - hydro pico 400. kolanka, zaworek, wężyk i kształtki wraz z żywicą kupione na linkach z początku tego postu.

Rura, zaślepki kupione w Castoramie jak również sól tabletkowa 25kg do wstępnego formatowania i później regeneracji. Jak we wtorek wszystko dowiezie kurier i zacznę montować wkleję fotki.

Założenie jest takie, iż robię wszystko poza pompą na stałe i po prostu jak kieeeeedyś przestanie działać wyrzucę i zrobię od nowa tak samo.:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to posklejałem sobie Absorber ;-) Wersja Deccorativo lifting Damian ;-)


Mam kilka pasujących wkładów od maski przeciwgazowej które wykorzystałem do absorbera, ponadto do podłączenia wody użyłem śrubunków ( łatwiejszy montaż )


8a01ebac540a74f1med.jpg


b1ce862d12f7c94bmed.jpg

b1ce862d12f7c94b.html

Postanowiłem obciąć kielich i stworzyć swoje opalarką ;-)

dfbee75e062c42c6.htmldfbee75e062c42c6med.jpg

Żywica zasypana i zamiast siatki na krety część z wspomnianego pochłaniacza.

858b089774ff8a6e.html

858b089774ff8a6emed.jpg


Całość posklejana klejem do pvc ( zostało po narurowcu ).

3cdc1e64f0e66923.html3cdc1e64f0e66923med.jpg


Nie zrobiłem bloku w korpusie , bo zbyt wiele przeróbek by mnie czekało , a i fbf za długo bez przepływu by był. Zasilanie układu planuję z kranika spustowego , regulację na wyjściu kranikiem od osmozy z linku od Henia . A regeneracja na pompce HJ411.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dołączyć do ekipy posiadaczy bloku.

Wykonam go z rury 110, oryginalnych zaślepek systemowych, gąbka siatka na krety, całość wypełniona 2 litrami żywicy i dopiero skrócę rurę do odpowiedniego wymiaru i zakleję wszystko silikonem akwarystycznym. napęd - hydro pico 400. kolanka, zaworek, wężyk i kształtki wraz z żywicą kupione na linkach z początku tego postu.

Rura, zaślepki kupione w Castoramie jak również sól tabletkowa 25kg do wstępnego formatowania i później regeneracji. Jak we wtorek wszystko dowiezie kurier i zacznę montować wkleję fotki.

Założenie jest takie, iż robię wszystko poza pompą na stałe i po prostu jak kieeeeedyś przestanie działać wyrzucę i zrobię od nowa tak samo.:D :D :D



Do muchy nie strzelamy z armaty.

Masz baniak 300l w tym wody tak z 250l i nie wiem ile ryb ale nie 60-100 szt na pewno.

Chcesz do tego robić blok na 2 litrach Purolite A520E. to moim zdaniem nic nie ułatwi ani nie poprawi ale tylko same kłopoty.

1/ 2l żywicy to do formowania i regeneracji 4 litry solanki z 920gram potłuczonej soli tabletkowej.

2/ regeneracja co prawda tak raz na pół roku a może raz na rok i nikt nie wie czy nie powstanie z tego złoża denitryfikator i jak się zachowa takie złoże.

Przypominam że producent zabrania stosowania żywicy do skażonej biologicznie wody. Z jakiś doświadczeń producenta ten wymóg wynika. Co prawda łamiemy ten zakaz ale nie przesadzajmy z tym łamaniem.


Najważniejsze byś nie użył silikonu do klejenia rur pcv bo od początku wiadomo że nie klei pcv - ile razy jeszcze będziecie ten błąd powielali.

ale powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Poszło przepływ ustawiony na 7.5 l/h a maksymalny to 15 l/h czy nie będzie za dużo ?



Przepływ idealny a to że nastawiłeś na 7,5l/h świadczy że rozumiesz zalety ale i niebezpieczeństawa nagłego zwalenia NO3 do jednocyfrowych wartości.

Myślę że już dzisiaj mimo wielkiego baniaka jaki masz to zauważysz znaczący spadek azotanów.

Szkoda że nie podałeś wartości startowej azotanów.

Niestety równie szybko a nawet szybciej od azotanów musisz się rozprawić także z fosforanami w baniaku, by nie wejść w zakresy cyjanobakterii.( sinice).

Bardzo podoba mi się te twoje ustrojstwo.:D to chyba pierwszy blok absorbera na Purolite A520E w narurowcu.

Powodzenia i dziel się z innymi doświadczeniami z jego pracy by każdy następny był jeszcze lepszy.

Damian mam taką propozycję.

Może byś wpisał nowy temat "Blok absorbera na Purolite A520E w narurowcach" i zechciał poprowadzić. Wiesz ja jestem w tym cienias, a zauważam ty masz to obcykane do perfekcji a może pozostałe Smerfy Narurowce się włączą w temat.

Ja wam tu nie wiele pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu wydaje mi się że nie ma potrzeby zakładanie nowego tematu. Ten blok się kompletnie niczym nie różni od twojego ( tylko napęd ). Jedyne co bym zmienił to od dołu w bloku wklejiłbym złączke pvc z gwintem zewnętrznym 1/2" . Nie dość że jeszcze łatwiej zmontować to łączymy bezpośrednio wężykiem w oplocie z kranika spustoweg który każdy narurowiec ma.

Wczoraj start na poziomie 50 no3 , a dziś się skończył jeden z odczynników masakra !!!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak wcześniej pisałem skończył mi się jeden z odczynników .

Zmierzyłem tylko na wyjściu z absorbera 0, na baniak nie starczyło.

Pozostaje mieć nadzieję że do wtorku nie zejdzie do 0 w baniaku. Wszak mam około 35g No3 do zabsorbowania. Bez testu trochę ciężko kontrolować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.