Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Po pierwsze to twoje to nie jest handlowa puszka do korpusów 10" tamte mają max 0,5l ale liczone bez tych dołożonych gąbeczek ( calusieńka pojemność od dekla do dekla)

Aleś się uparł niedowiarku ;) Ja zalewałem "oryginalną" puszkę i wyszło mi chyba 0,8 l nie pamiętam dokładnie a nie chce mi się mierzyć ponownie. Ta puszka po węglu jest tylko ciut inna.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Z drugiej strony podmiany raz na miesiąc są kuszące, ale co ja będę robił co sobotę? Lubię sobie poszperać w akwa


Będziesz siedział i podziwiał ryby pływające w krystalicznie czystej wodzie bez stresowania ich podmianami i grzebaniem w akwarium :) Skoro No3 masz na prawidłowym poziomie to może poprawa klarowności do Ciebie przemówi?

Opublikowano

Postanowiłem dołączyć do ekipy posiadaczy bloku.

Wykonam go z rury 110, oryginalnych zaślepek systemowych, gąbka siatka na krety, całość wypełniona 2 litrami żywicy i dopiero skrócę rurę do odpowiedniego wymiaru i zakleję wszystko silikonem akwarystycznym. napęd - hydro pico 400. kolanka, zaworek, wężyk i kształtki wraz z żywicą kupione na linkach z początku tego postu.

Rura, zaślepki kupione w Castoramie jak również sól tabletkowa 25kg do wstępnego formatowania i później regeneracji. Jak we wtorek wszystko dowiezie kurier i zacznę montować wkleję fotki.

Założenie jest takie, iż robię wszystko poza pompą na stałe i po prostu jak kieeeeedyś przestanie działać wyrzucę i zrobię od nowa tak samo.:D :D :D

Opublikowano

No to posklejałem sobie Absorber ;-) Wersja Deccorativo lifting Damian ;-)


Mam kilka pasujących wkładów od maski przeciwgazowej które wykorzystałem do absorbera, ponadto do podłączenia wody użyłem śrubunków ( łatwiejszy montaż )


8a01ebac540a74f1med.jpg


b1ce862d12f7c94bmed.jpg

b1ce862d12f7c94b.html

Postanowiłem obciąć kielich i stworzyć swoje opalarką ;-)

dfbee75e062c42c6.htmldfbee75e062c42c6med.jpg

Żywica zasypana i zamiast siatki na krety część z wspomnianego pochłaniacza.

858b089774ff8a6e.html

858b089774ff8a6emed.jpg


Całość posklejana klejem do pvc ( zostało po narurowcu ).

3cdc1e64f0e66923.html3cdc1e64f0e66923med.jpg


Nie zrobiłem bloku w korpusie , bo zbyt wiele przeróbek by mnie czekało , a i fbf za długo bez przepływu by był. Zasilanie układu planuję z kranika spustowego , regulację na wyjściu kranikiem od osmozy z linku od Henia . A regeneracja na pompce HJ411.

Opublikowano
Postanowiłem dołączyć do ekipy posiadaczy bloku.

Wykonam go z rury 110, oryginalnych zaślepek systemowych, gąbka siatka na krety, całość wypełniona 2 litrami żywicy i dopiero skrócę rurę do odpowiedniego wymiaru i zakleję wszystko silikonem akwarystycznym. napęd - hydro pico 400. kolanka, zaworek, wężyk i kształtki wraz z żywicą kupione na linkach z początku tego postu.

Rura, zaślepki kupione w Castoramie jak również sól tabletkowa 25kg do wstępnego formatowania i później regeneracji. Jak we wtorek wszystko dowiezie kurier i zacznę montować wkleję fotki.

Założenie jest takie, iż robię wszystko poza pompą na stałe i po prostu jak kieeeeedyś przestanie działać wyrzucę i zrobię od nowa tak samo.:D :D :D



Do muchy nie strzelamy z armaty.

Masz baniak 300l w tym wody tak z 250l i nie wiem ile ryb ale nie 60-100 szt na pewno.

Chcesz do tego robić blok na 2 litrach Purolite A520E. to moim zdaniem nic nie ułatwi ani nie poprawi ale tylko same kłopoty.

1/ 2l żywicy to do formowania i regeneracji 4 litry solanki z 920gram potłuczonej soli tabletkowej.

2/ regeneracja co prawda tak raz na pół roku a może raz na rok i nikt nie wie czy nie powstanie z tego złoża denitryfikator i jak się zachowa takie złoże.

Przypominam że producent zabrania stosowania żywicy do skażonej biologicznie wody. Z jakiś doświadczeń producenta ten wymóg wynika. Co prawda łamiemy ten zakaz ale nie przesadzajmy z tym łamaniem.


Najważniejsze byś nie użył silikonu do klejenia rur pcv bo od początku wiadomo że nie klei pcv - ile razy jeszcze będziecie ten błąd powielali.

ale powodzenia życzę.

Opublikowano


Poszło przepływ ustawiony na 7.5 l/h a maksymalny to 15 l/h czy nie będzie za dużo ?



Przepływ idealny a to że nastawiłeś na 7,5l/h świadczy że rozumiesz zalety ale i niebezpieczeństawa nagłego zwalenia NO3 do jednocyfrowych wartości.

Myślę że już dzisiaj mimo wielkiego baniaka jaki masz to zauważysz znaczący spadek azotanów.

Szkoda że nie podałeś wartości startowej azotanów.

Niestety równie szybko a nawet szybciej od azotanów musisz się rozprawić także z fosforanami w baniaku, by nie wejść w zakresy cyjanobakterii.( sinice).

Bardzo podoba mi się te twoje ustrojstwo.:D to chyba pierwszy blok absorbera na Purolite A520E w narurowcu.

Powodzenia i dziel się z innymi doświadczeniami z jego pracy by każdy następny był jeszcze lepszy.

Damian mam taką propozycję.

Może byś wpisał nowy temat "Blok absorbera na Purolite A520E w narurowcach" i zechciał poprowadzić. Wiesz ja jestem w tym cienias, a zauważam ty masz to obcykane do perfekcji a może pozostałe Smerfy Narurowce się włączą w temat.

Ja wam tu nie wiele pomogę.

Opublikowano

Heniu wydaje mi się że nie ma potrzeby zakładanie nowego tematu. Ten blok się kompletnie niczym nie różni od twojego ( tylko napęd ). Jedyne co bym zmienił to od dołu w bloku wklejiłbym złączke pvc z gwintem zewnętrznym 1/2" . Nie dość że jeszcze łatwiej zmontować to łączymy bezpośrednio wężykiem w oplocie z kranika spustoweg który każdy narurowiec ma.

Wczoraj start na poziomie 50 no3 , a dziś się skończył jeden z odczynników masakra !!!

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Niestety jak wcześniej pisałem skończył mi się jeden z odczynników .

Zmierzyłem tylko na wyjściu z absorbera 0, na baniak nie starczyło.

Pozostaje mieć nadzieję że do wtorku nie zejdzie do 0 w baniaku. Wszak mam około 35g No3 do zabsorbowania. Bez testu trochę ciężko kontrolować .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.