Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Pytanie do osób stosujących gąbkę tapicerską. Jak oceniacie skuteczność vs standardowej gąbki 45ppi? Czy kupowaliście gąbkę miękką czy twardą?


dobrze klaruje wodę ale szybko się zapycha, mam miękką.

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

skończyłem pokrywę , belkę led, więc teraz czas na kaseciaka, tym bardziej, że muszę go wtopić w tło i bez niego nie ruszę z tłem ...co prawda mam zrobiony, ale sen z powiek spędza mi skimmer, więc zrobię nowy z takim, który naprawdę powinien działać ... przed komorą gąbek nie ma sensu dawać , bo tam jest prawie równy poziom z lustrem wody w akwa i prawie nic nie będzie ciągło , jedyna możliwość to zrobienie od strony komory pompy , bo tam zawsze jest niższy poziom niż lustro wody.... wpadło mi więc do głowy, żeby zrobić taką mini komorę gąbek , powiedzmy 5 cm , od góry gąbki w pończosze żeby było łatwo wyciągać , a poniżej nich jakieś biobale , czy grys .... nawet jak się zapcha, to dopływ do komory pompy będzie z drugiej strony...muszę jeszcze rozwiązać problem jakiejś zastawki z pływakiem , żeby regulowała zastawkę kratki skimmera jak będzie spadał poziom wody ....coś jak spławik wędkarski ...


tu prosty rysunek, może już ktoś miał taki pomysł i coś doradzi ?

post-15858-14695722050187_thumb.jpg

Opublikowano

IMO nie ma sensu kombinować ze skimmerem w kaseciaku. Jaki byś nie zrobił to spowoduje spadek siły zasysu do komory głównej. Ja skimmer zrobiłem z filterka chińskiego za 11 zł, odwróciłem go "do góry nogami" i wkleiłem końcowkę zasysającą skimmera od HW-302 i śmiga aż miło:)

Opublikowano
IMO nie ma sensu kombinować ze skimmerem w kaseciaku. Jaki byś nie zrobił to spowoduje spadek siły zasysu do komory głównej.


siłą zasysu zależy tylko od wydajności pompy, więc nic nie powinno spaść :) chyba , że pompa nie wyrobi z dostarczaną wodą z dwóch stron, to zawsze można zwiększyć pompe o lepszej wydajności

Opublikowano

Nie zgodzę się z timi bo w swoim kaseciaku mam właśnie skimmer w podobnej formie co kolega kado proponuje. I wg mojego doświadczenia:

- daj samą gąbkę i najlepiej o mniejszej gęstości niż główna. No, chyba, że będziesz wyłączał cyrkulację na czas karmienia.

- na środku gąbki zrób "ząbek" który umożliwi swobodne złapanie jej palcami i wyciągnięcie, sprawdza się znakomicie. W ostateczności możesz wyjmować ją pensetą.

- IMHO nie warto dawać nic pod gąbkę

- wypływ z pomp musi być tak zrobiony, aby tafla wody krążyła i "powracająca" woda wpadała do skimmera

- jeżeli dasz tam porządną pompę o sporym przepływie to nie martw się o zasys. Mam u siebie dwa zasysy w dnie, po obu stronach kaseciaka, oraz przepływ rzeczywisty niecałe 3000l/h. I pomimo skimmera zasys jest na tyle duży, że potrafi wciągnąć piasek.


Wysłane z telefonu

Opublikowano

- na środku gąbki zrób "ząbek" który umożliwi swobodne złapanie jej palcami i wyciągnięcie, sprawdza się znakomicie. W ostateczności możesz wyjmować ją pensetą.



można wsadzić w pończochę , mam też takie kucharskie szczypce do obracania np. steków :D



- wypływ z pomp musi być tak zrobiony, aby tafla wody krążyła i "powracająca" woda wpadała do skimmera




to rozwiązanie, które proponuję, to skimmer będzie normalnie zasysał wodę tak samo, jak wlot do komory gąbek na dole kaseciaka , jest tylko taka róznica, że zasys jest na górze nie na dole ..... to są normalnie dwa zasysy ; jeden z dołu , a drugi z góry , coś jak kasieciak dwustronny :)

Opublikowano

Ja również przymierzam się wykonania filtra kasetowego do zbiornika 240L jak na przedstawionym rysunku. Moje pytanie brzmi czy takie wymiary tego filtra będą w stanie ogarnąć w zupełności ten zbiornik? Ewentualnie co poprawić? Jaką ceramikę i ile oraz jaka pompa do takiego filtra?



http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5d773d8ab04b81d9.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0f11f7764b2b23c7.html

Opublikowano

Witam

Co prawda nie mam akwarium Malawii,ale w swoich akwariach mam dwa filtry ,które zrobiłem dzięki temu wątkowi.Filtr tego typu uważam za optymalny.Obydwa filtry siegają dna akwarium co pozwoliło jeszcze bardziej zmniejszyć wymiary.

Jeden jest wykonany ze szkła,wklejony do akwarium.Ma pseudo-skimer z przodu,przed gąbkami.Skimer ten działa tak sobie,powiedziałbym ,że kiepsko.Opóźnia powstanie filmu białkowego na powierzchni,ale to nie to.Filtr czyszczę co miesiąc,zajmuje to 5min,ale to pewnie wiecie :D Jest głównie wypełniony gąbką i watą.

51b2f37e82715dbcmed.jpg

Drugi filtr wykonałem z pcv, skimer jest w komorze pompy i ten działa rewelacyjnie.

Rura wyrzucająca wodę jest zamocowana tylko na potrzeby filmu- na innym forum ludziska daliby się pokroić ,że to nie ma prawa działać,więc musiałem im to udowodnić i zrobić rewolucję w akwarium.

Filtr kasetowy ze skimerem 2 - YouTube



Tocząc dyskusję o sensowności napędzania jedną pompą skimera i filtra nie można zapominać ,że wydajność spada o ilość wody przelewającej się przez skimer.Przecież wystarczy przelewać minimalną ilość wody,żeby zapomnieć o filmie białkowym.Wąskie,długie i nieliczne szczeliny skimera załatwiają problem parującej wody i w niewielkim stopniu zmieniają ilość wody przelewającej się przez skimer.Pomijam już fakt ,że w większości macie pompy o sporym przerobie ,więc te 30-40l/godz niewiele zmieni.

Myślę ,że najbardziej optymalnym byłby filtr wykonany w całości ze szkła ze skimerem w komorze pomp,no ale to trudno wykonać.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.