Skocz do zawartości

mtoole

Użytkownik
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mtoole

  1. Jako skimer do 160 w zupełności wystarczy jeden ząb o szerokości 5mm,wystarcza na pozbycie się filmu białkowego -tak mam i jest to sprawdzone.Więcej zębów to większy przepływ przez skimer kosztem zmniejszonego przepływu przez filtr. W swoim szklaniaku mam również podawany CO2. Dyfuzor CO2 jest umieszczony w komorze pompy - nad złożem biologicznym (nie chcemy wybić bakterii),następnie przykryty jest 1cm gąbki PPI 45(rozprowadza gaz na całą powierzchnię komory pompy) i dopiero na tej gąbce położona jest pompka ,która jeszcze bardziej miesza wodę z CO2.
  2. Z kapelusza wziąłeś te przepływy? Ten filterek napędza pompka 400l/h ,przez sam skimer leci woda ok 10l/h. Gdyby nie bardzo szeroki wylot wyprowadzony z filtra to w akwarium byłoby tornado Gdzie ja pisałem takie pierdoły? Filtr 12x5,5x24 jest do akwarium 25l. Ponad 0,8l to miejsce wykorzystane na różne wkłady filtracyjne.Czyli śmiało można powiedzieć ,że stosunek objętości filtracyjnej do pojemności akwarium jest więcej niż przyzwoity.Dla porównania; dla akwa 300l musiałbyś zrobić filtr ,który pomieści 10l masy filtracyjnej. W większych akwariach mam oczywiście większe filtry z mocniejszymi pompkami,ale wszędzie są one relatywnie małe dzięki temu,ze mają wysokość równą wysokości akwarium(-1cm). Miałem filtr wykonany z pvc.Filtr mimo,ze mały i był mocowany 4 sporymi przyssawkami "odkleił" się od szyby,sporo wody poszło na podłogę. Stad pomysł ,żeby mimo trudności ,zrobić filtr ze szkła o wysokości akwarium(-1cm) Jako ,że inspirację na ten filtr znalazłem tutaj ,to też tutaj wkleiłem zdjęcia filtra A nuż ktoś na tym skorzysta i zrobi sobie szklaniaka.Nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby zrobić komorę zasysu(wskazaną w przypadku Waszych szkieł) -w moim przypadku jest to rozwiązanie nieoptymalne. Ten filtr nigdy sam się nie odklei:D
  3. Myślałem ,ze to jest wątek o filtrach wewnętrznych spełniających rolę kombajnu,więc nie wiem o co się sadzisz.Piszę na temat.Nie wklejam tu zdjęć swoich szkieł tylko fotki filtra jak z tematu. Te szklane cudaki spełniają swoją rolę w moich akwariach i nie ma znaczenia czy są do 25 czy 1000 litrów.Zasada jest ta sama. Wyjaśnienie ,że robię te filtry do akwariów innego typu to jakieś faux pas. Masz problem z tym,że nie robię filtrów z pvc ,czy że w ogóle śmiałem się wypowiedzieć na forum Malawi.Czy może masz problem ...ot tak dla zasady?
  4. Nie będzie Dałem szkic pod dyskusję,żeby nie popełnić błędu.Jak wspominałem swoje filtry kleję ze szkła i wklejam,więc błąd kosztowałby mnie demolkę akwarium. To wszystko mam w swoich szklanych "wklejakach" - są jak kaseciaki.Chciałem spróbować czegoś innego bo w swoim LT filtr czyszczę co miesiac-półtora ,a chciałem rzadziej. LT potrzebuje filtra tylko do mieszania wody, nawet wsad biologiczny nie jest potrzebny Wiec jak nie trzeba dłubać to po co się męczyć .Swoje filtry sklejam maksymalnie malutkie,najmniejszy ma 12cmx5,5cm,wysokość =wysokości akwarium i w tych gabarytach muszę wszystko zmieścić, i nie czyścić filtra zbyt często. To moje ostatnie "dzieło" w akwarium 25l - wszystko co potrzeba w środku + skimer Wklejam ,bo cos mało tutaj gotowych realizacji udokumentowanych
  5. Przed wyjęciem gąbki zaślepiam otwór w przednim panelu. Komora śmieciowa odpada,mam akwaria roślinne i małe stworki,młode krewetki.Szczeliny musiałby być naprawdę mikrych rozmiarów ,ale wtedy i one mogłyby się przytkać Filtry są wklejone w dno akwarium ,więc muszę mieć wysoki dolny panel,żeby odseparować podłoże.Dlatego koncepcja pozbycia się przegrody za grzałką odpada -zwiększa martwą powierzchnię filtracyjną gąbki (fioletowy kolor)
  6. Chcę zrobić nowego kaseciaka -to już będzie trzeci.Dwa pierwsze działają w sposób tradycyjny - rysunek z lewej. Myślę ,żeby kolejnego kaseciaka wykonać wedle szkicu z prawej+3D:D Zakładam ,że filtr będzie można czyścić rzadziej od klasycznego układu (pompa będzie zawsze w wodzie),jednak mam wrażenie ,że filterek będzie działał gorzej bo przez gąbki pionowe wodę będzie przeciskał tylko napór wody z akwarium. Jest jakiś błąd w takim myśleniu Swoje filtry kleję ze szkła więc nie mogę sprawdzić doświadczalnie -za dużo roboty.
  7. Skoro już są pęcherze to, na zdrowy rozum,spoina klejąca jest w tych miejscach niewystarczająca.Myślę ,że szybę trzeba kleić na nowo.
  8. Takie wybrzuszenia nie są normalne.Dłuższe szyby zaczynają z punktową siłą działać na silikon.Następne w kolejności będą pęcherze i rozszczelnienie akwarium.
  9. Oczywiście ,że reklamować. Akwarium ma mieć jednolitą spoinę na całej szerokości szyby.Za to płacisz. Jeżeli pęcherze powstają po dłuższym okresie użytkowania to akwarium się rozszczelnia, dziwią mnie więc głosy ,żeby spać spokojnie.Ja bym nie zasnął.Jednemu nic się nie przytrafi ,a inny będzie pisał potem na forum ,że mu chatę zalało
  10. Potrzebuję opinii o pompkach obiegowych.Jak z jakością ,czy są głośne itd. -Hydor Pico 400 -Atman AT-302 -Sera P400/P700
  11. Skoro pękła to albo gdzieś puknąłeś,albo szkło było wadliwe - może to spotkać wszystkie grzałki. Niestety w obu przypadkach jest problem z gwarancją -i to również dotyczy grzałek wszystkich producentów. @goldi U mnie w filtrze kasetowym Skalar pełni rolę grzałki przepływowej i nie widzę żadnych wad(zdjęcie w temacie "filtr kasetowy")
  12. Też się dopiszę bo trochę mnie irytuje ,że tak dobry polski produkt jest niedoceniony. Skalar bardzo dokładnie utrzymuje zadana temperaturę,ale nie tym się wyróżnia bo dokładne są również inne grzałki. W jednym akwarium mam grzałkę Jäger ,w drugim mam grzałkę Skalara. Jak dla mnie Skalar deklasuje pozostałe ,czyt.wszystkie inne grzałki, z trzech powodów: -regulacja temp.elektroniczna ,a nie na bimetalu -regulator przy wtyczce , jest to szalenie wygodne i bezpieczne -wypełnienie piaskiem, dzięki któremu kilkukrotnie nie przepaliłem grzałki(mam filtr kasetowy i czasami podczas czyszczenia,przy wyjmowaniu zapominam wyłączyć grzałę. Piasek kumuluje ciepło i chroni spiralę,czy co tam jest) Niestety marketing działa w ten sposób ,że niekoniecznie kupujemy produkty najlepsze.
  13. Witam Co prawda nie mam akwarium Malawii,ale w swoich akwariach mam dwa filtry ,które zrobiłem dzięki temu wątkowi.Filtr tego typu uważam za optymalny.Obydwa filtry siegają dna akwarium co pozwoliło jeszcze bardziej zmniejszyć wymiary. Jeden jest wykonany ze szkła,wklejony do akwarium.Ma pseudo-skimer z przodu,przed gąbkami.Skimer ten działa tak sobie,powiedziałbym ,że kiepsko.Opóźnia powstanie filmu białkowego na powierzchni,ale to nie to.Filtr czyszczę co miesiąc,zajmuje to 5min,ale to pewnie wiecie Jest głównie wypełniony gąbką i watą. Drugi filtr wykonałem z pcv, skimer jest w komorze pompy i ten działa rewelacyjnie. Rura wyrzucająca wodę jest zamocowana tylko na potrzeby filmu- na innym forum ludziska daliby się pokroić ,że to nie ma prawa działać,więc musiałem im to udowodnić i zrobić rewolucję w akwarium. Filtr kasetowy ze skimerem 2 - YouTube Tocząc dyskusję o sensowności napędzania jedną pompą skimera i filtra nie można zapominać ,że wydajność spada o ilość wody przelewającej się przez skimer.Przecież wystarczy przelewać minimalną ilość wody,żeby zapomnieć o filmie białkowym.Wąskie,długie i nieliczne szczeliny skimera załatwiają problem parującej wody i w niewielkim stopniu zmieniają ilość wody przelewającej się przez skimer.Pomijam już fakt ,że w większości macie pompy o sporym przerobie ,więc te 30-40l/godz niewiele zmieni. Myślę ,że najbardziej optymalnym byłby filtr wykonany w całości ze szkła ze skimerem w komorze pomp,no ale to trudno wykonać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.