Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zostawianie akwa na miesiąc to jest wada, a nie narurowca...jeśli kubeł biolog to ma prefitr, który też trzeba czyścić, ale to nie o tym...

Opublikowano

Dla mnie wadą kubełków jest mała średnica przewodów 16/22, jakiej byś nie użył pompy nie zwiększysz przepływu wody, inaczej jest z instalacją narurową do budowy której można użyć rur calowych i większych co znacznie zwiększyło by przepływ wody. Kolejną wadą to połączenia węży które co jakiś czas trzeba rozłączać w narurowcu połączenia są na stałe. Wielkość kubła 30 cm wys.60 z pompą , nie jest to jego zaleta.

A czy ja powiedziałem że używam prefilt, mając takiej pojemności kubeł możliwości jest wiele. Używam czegoś takiego.

post-12774-14695717370072_thumb.jpg

Gość pemergency
Opublikowano
Dla mnie wadą kubełków jest mała średnica przewodów 16/22, jakiej byś nie użył pompy nie zwiększysz przepływu wody...


I tu się kolego mylisz... są kubły, które maja średnicę 19/25 np ten którego aktualnie używam (JBL E1901). To tak tylko w celu sprostowania :)

Opublikowano
Nigdy pompa alpha 2 nie przepchnie tyle wody co stary model. Różnica w budowie polega na tym że stare pompy mają łopatki pompy na jednej osi z silnikiem a nowe pompy obracają łopatkami pompy przez pole magnetyczne (wirnik nie ma połączenia z silnikiem).

Coś chyba nie tak, zerknij na podaną przeze mnie kartę produktu.

Opublikowano
bo znaczny spadek przepływu to dla mnie istotny minus tego rozwiązani


Przecież napisałem jak wygląda przepływ w alfie 2 z zabrudzonymi po tygodniu sznurkami (1500L/H) . Jeżeli ten wynik jest słaby to podaj mi choć jeden kubel o takiej sprawności przy takim zuzyciu prądu. Druga sprawa te nowe pompy właśnie mają taka sprawność jak te stare. Hydrauklika to nie akwarystyka gdzie można dymać jak sie chce i kogo chce. Taka firma jak grundfos nie może sobie pozwolic na podawanie nie prawdy co do wydajności czy pobieranych watów, więc proszę nie siej zbędnego fermentu ;-).

Narurowiec jak każda rzecz na tym świecie ma wady i zalety , ale trzeba policzyć ile jest wad i jakie one są , a jakie zalety. Jak na razie ma prawie same zalety i to te ważne (spora wydajność czy podwójna filtracja biologiczno-chemiczna) , reszta to pryszcze o które tu toczy się batalia od prawie 80 postów.

Opublikowano
A tak z innej beczki to czy grzegorz77 czy piotrola widzieliście w ogóle pracujące narurowce czy tylko teoretyzujecie ?

No i tu się zrobię trochę złośliwy.Nie kolego nigdy nie widziałem,mało tego byłem wręcz zszokowany że myśl techniczna ludzkości poczyniła tak wielkie postępy w dziedzinie filtracji:D.A tak na poważnie czy widziałem pracującego narurowca ,otóż tak u kumpla.Akwarium ma na 500l wbudowane w ścianie ,za akwarium cała instalacja.Czy jest z niej zadowolony?Mówi że tak.Czy zrobiłby narurowca do 200l?Mówi że nie,zbyt duży wkład pracy i pieniędzy na tak mały zbiornik.Dla dużych baniaków ciężko jest znaleść lepszą i tańszą alternatywę niż narurowiec i nigdy tego nie negowałem.Ale pisanie przez zwolenników narurowca że największą ich wadą jest to że zajmują sporo miejsca,to lekka przesada.Co do pomp to zgadzam się z Tobą że nie ma co porównywać przemysłu budowlanego z akwarystycznym,dlatego też nie sądzę aby grundfos oszukiwał ludzi w tym że te pompy są energooszczędne.Natomiast zapewne kolega zauważył że wszelakie dane oraz obliczenia w folderach podawane są dla budownictwa a nie akwarystyki.Jednak troszkę inne warunki panują w obiegu wody w ogrzewaniu centralnym(inne opory,inna temperatura wody itp),niż w obiegu wody w narurowcu.

Opublikowano

Firma Grundfos zastosowała silnik w którym magnes znajduje się na wirniku i tego typu rozwiązanie ma największą sprawność. Pompa ta może zmniejszać obroty w zależności od potrzeb , i tu jest oszczędność tylko w naszym rozwiązaniu pompa chodzi non stop. Stare pompy mają większą wysokość podnoszenia czyli muszą mieć większą moc i tego nic nie zmieni. W budynku 5 metrowym po co stosować pompę 45 watową o wys. podnoszenia 10m, można użyć Alphe 2 30 w i tu jest oszczędność. W naszych zbiornikach moc pompy jest potrzebna do przepychania wody przez zabrudzone korpusy. Dokonałem zmiany mojej pompy na nowszą grundfosa UP 15-14 mniejsza moc, wynik mizerny. Widziałem instalacje narurową w Niemczech, dwa otwory w dnie zbiornika rury calowe, woda przepływa przez dwa kubły w jednym znajdował się tłuczeń koralowy w drugim gąbki. W takim rozwiązaniu nie ma tak dużego spadku przepływu jak w korpusach.

'"Pompy Grundfos


Pompy te wyposażone są w silniki kulowe (sferyczne). W przeciwieństwie do konwencjonalnych silników z mokrym wirnikiem, silnik kulowy nie ma obracającego się ułożyskowanego wału. Pole magnetyczne oddziałuje ze stojana na wirnik silnika poprzez wodę przepływającą przez pompę. Pompa może być stosowana tylko w ciśnieniowych instalacjach ciepłej wody.

Obszar pompy z przepływającą wodą jest hermetycznie oddzielony od stojana za pomocą sferycznego separatora ze stali nierdzewnej."


Super rozwiązanie energooszczędne, gdy kupowałem pierwszego Fluvala 20 lat temu on też na wirniku miał magnes stały ale nie było to urządzenie energooszczędne.:D

Czy można nazwać urządzenie energooszczędne które zużywa mniej prądu ale podnosi wodę na niższą wysokość ?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki za podpowiedź, ryb nie wiem dokładnie ile jest ale ok. 20 i mi się już wydawało, że za dużo, w sumie fajnie by było nie dokładać drugiego kubełka ale tyle się naczytałam, że stwierdziłam, że trzeba. Poprzestawiam wylot wody i falownik i zobaczę, woda nie jest zła - odchody tylko pojedyńcze większe gdzieś stoją natomiast na powierzchni jest jakby to nazwać biofilm ? ale delikatny dlatego wylot porusza taflą i falownik jest z drugiej strony aby był obieg wkoło ale zobaczę jak będzie jak poprzestawiam, natomiast nurtuje mnie zawartość kubełka, jeśli zostanę przy jednym czy zostawić tak jak jest oryginalnie czyli na dole kamyczki jbl micromec a reszta gąbki czy jednak coś zmienić a jeśli coś zmienić to bardzo proszę o łopatologiczne wskazówki co do którego kosza , będę wdzięczna bo im więcej czytam tym mniej wiem.
    • Zmiana koncepcji oświetlenie. Kupiłem dzisiaj też diody o temperaturze barwowej 8500k w ilości 24 szt.  Zamierzam je rozdzielić na 2 lampy, w każdej lampie będą 2 nitki po 6szt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. We wtorek przyjadą diody, niezwłocznie biorę się za wymianę. O efekcie poinformuję w kolejnym wpisie. Jeżeli będę zadowolony z efektu, to chętnie zrobię tutorial, jak to podłączyć pod sterownik Romka. Już teraz mogę się podzielić informacją, że jest to dość proste do zbudowania, no może nie tak proste, jak moduły LED, ale i tak proste. Dla mnie też jest duży plus, że takie oświetlenie, dość mocno grzeję wodę. W chałupie trmp średnia 22.5, a w akwarium 24.5C .  Do budowy nie potrzeba, żadnych rezystorów, tylko drivery stałoprądowe . Po jednym na każdy kanał. No i oczywiście profil alu u mnie 160x300mm razy 2, bo 2 lampy.  
    • W pierwszej kolejności przełożyłbym falownik. Z tego co widzę jest teraz nad wlotem filtra skierowany wzdłuż tylnej ściany? Jeśli mnie oczy nie mylą. W takim ustawieniu tylko utrudnia zasysanie brudów. Ja bym do wstawił na lewą stronę i skierował w stronę filtra. Wg mnie słusznym ustawieniem byłoby skierowanie wylotu filtra tak aby woda odbijała się mniej więcej w połowie przedniej szyby. Tak odbita woda skierowałaby się w stronę lewego tylnego narożnika a tam dostałaby "kopa" od falownika który dopchałby ją do wlotu filtra. Na zdjęciach nie widać żeby obsada była jakaś liczna. Jeśli faktycznie tak jest to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować drugi kubeł... Woda na zdjęciach też wygląda ładnie. Co dokładnie Ci w niej przeszkadza? Chodzi o wodę czy o odchody gdzieś na dnie?  Jeśli chodzi o media filtracyjne to ja stałem się jednak sceptykiem jeśli chodzi o ceramikę. Stawiam na gąbki i kształtki K1. 
    • To niebieskie oświetlenie jest tylko na środku jako wieczorne. Kupiłem moduły 6500k + do tego jeszcze 8500k. Zobaczymy co z tego będzie 
    • Jeśli już masz niebieskie podświetlenie, to dałbym wszystkie 6500K.
    • To może w takim razie spróbuję dać po 2 kabały na jedną lampę jeden kanał 6 diod 6.5 a drugi 9tyś k. Niebieski mam już realizowany na modułach LED 24v jako oświetlenie wieczorne tylko na środku. Niestety ale z power ledami jest ten problem, że bez zmiany napięcia każdy kanał musi mieć tą samą ilość diod. U mnie to jest po 6szt przy napięciu 24v i do tego pod każdy kanał driver 
    • W swoim akwarium miałem diody 6500k. Takie diody dają światło neutralne, najbardziej zbliżone do naturalnego. W takim świetle kolorystyka ryb też jest naturalna. Dla podkręcenia koloru niebieskiego i żółtego, pomarańczowego, czerwonego dodałem niebieskie i czerwone diody. Było ich mniej niż białych i miały tylko delikatnie podkreślić kolorystykę ryb nie zmieniając jej. Wiem, że funkcjonuje trend montowania zimnych diod powyżej 6500k, ale jak dla mnie kolorystyka ryb wygląda nienaturalnie, chociaż ryby niebieskie przy takim świetle wyglądają na pewno atrakcyjnie. Żółte i pomarańczowe czy czerwone niestety już nie. Polecam Ci te diody 6500K. Do tego dodaj te czerwone i niebieskie i powinieneś być zadowolony.
    • Cześć Jaras 👋 Nie wiem czy moja opinia będzie Ci przydatna ale właśnie robiłem u siebie dwie belki. Jak wiesz zdecydowałem się jednak na moduły LED. W każdym razie na jednej mam 9000K a na drugiej 6500K. Te 6500K są w mojej opinii dosyć żółte mimo wszystko w porównaniu do 9000K.
    • Cześć. Mam w swoim baniaku 230x70x65h 2 belki DIY po 30cm na power LED -  W każdej z belce siedzą 6x dioda power LED 3w 12000k oraz 6x dioda power LED 3w WFS. Pod to wszystko jest podpięty sterownik leddimerpro od Romka. Ostatnio zauważyłem, że diody 12k są już mocno wysłużone, na każdej z soczewek na środku jest czarna plama. Mam to tak ustawione, że diody zimne na 75% a WFS na 25 % Światło WFS w ogóle mi się nie podoba - jest żółte. Zastanawiam się nad zmianą wszystkich diod na temp. 6500k Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was ma może belkę na power LED opartych właśnie na diodach 6.5k? Co prawda nowe diody już zamówiłem, ale mam jeszcze okazję coś zmienić. Będę wdzięczny za podpowiedzi 
    • Dzięki za odpowiedź, akwarium nie jest świeże ma już ok. 5 lat a chodziło mi o to, że woda nie kryształ czyli tak jak piszesz nie jakaś super, ale jest ok. Tylko ryby urosły, przybyło ich bo się rozmnożyły i myślę, żeby coś poprawić. Dokupię  pewnie ten drugi filtr. Wnioskuję, że jak będą dwa filtry to wyloty ustawić nad zasysami? Ja mam teraz jeden filtr - zasys w prawym dolnym rogu, wylot w lewym górnym rogu ale z przodu - skierowany wzdłuż przedniej szyby a na tylną skierowany jest falownik i pracuje bez przerw. Wklejam zdjęcia, ale nie widać dokładnie bo odbija się światło od okna.  A i jeszcze jedno pytanie o media filtracyjne - do tej pory w kubełku mam to co było oryginalnie czyli na spodzie jakieś kamyczki a reszta gąbki, im więcej czytam tym mniej wiem czy coś w nim zmienić , różne teorie o przewadze ceramiki lub jej braku, czy coś wyjąć czy dołożyć? Gdy dołożę drugi kubełek to dać oryginalny czy pozmieniać i na co?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.