Skocz do zawartości

Dobra woda?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Waszek dzięki - będe robił pewnie co dwa-trzy dni. To eksperyment :-) Niech inni co trafiają na takie watki, też się czegoś nauczą :)


kolego eksperyment to by był jak byś startował na wodę amoniakalną a to co zrobiłeś to żaden eksperyment tylko ordynarne sikanie do wody i już niczego nowego nie nauczy - szkoda. Teraz masz miesiąc nie wyjęty.

Właśnie z eljotem zakończyliśmy "Przyśpieszony start nowego zbiornika" - zalany wodą 8 kwietnia dziś zakończone dojrzewanie czyli dwa tygodnie i trzy dni.

Czytam uważnie wszystkie twoje wpisy i jestem rozczarowany - sądziłem że potrafisz być bardziej nowoczesny, ja mam 67 lat i ciągle eksperymentuję, ale widocznie nie każdy się taki rodzi. Doskonale pamiętam jak było w akwarystyce 50 lat temu ale nie po to by do tego wracać jak niektórzy namawiają, ale by cieszyć się ile nowoczesnego przez te lata się porobiło i ile jeszcze nas czeka nowego.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Czytałem Wasz wątek o przyśpieszonym starcie. Przepraszam, że rozczarowałem. Dla mnie to jest eksperyment. Mi nie chodzi wcale o szybkość. Ale nie chcę też przesadzać. Trzy tygodnie? A gdzie mi sie spieszy? Ja nie mam miesiąca wyjętego - ja po prostu chcę to poobserwować. Zastanawiałem się nad rozwiązaniem, było interesujące, ale świat się nie zawali. Zresztą ten wybór pozwala mi jeszcze na pewien eksperyment - i zobacze co będzie. Różnica pomiędzy zalaniem sikami a chemią - to tak naprawdę kilka dni, no niech będzie tydzień. Siki to nic innego jak woda amoniakalna, tylko w mniejszym stężeniu ;-)


Mam nadzieję, że mój wybór nie przekreśli mnie w Twoich oczach. Jakąś decyzję chciałem podjąć. Powiem Ci, że mimo wszystko był pewien element, który mnie przed tym eksperymentem z wodą amoniakalną dla mnie miał jeden minus. Ja nie chcę za dużo chemii w zbiorniku. Nie muszę się śpieszyć. Nic mnie nie goni. A to, że będe tydzień dłużej czekał? Idzie długi weekend, ja w pracy też mam trochę obowiązków, ryby i tak będę musiał ściagac z kilku miejsc - mam czas. Natomiast jakąś decyzję musiałem podjąć - najszybciej było nasikać. I to zrobiłem :) A najbardziej podoba mi się tu dyskusja i nauczyła mnie ona jednego - w tym Malawijskim kojcu - jak nazywam trochę te Forum, widać już wyraźnie kilka frakcji. Pierwsza - klasyczna, druga - nowatorska i trzecia, która korzysta z tego co akurat do nich przemawia. I każdy ma trochę racji. Tylko można dziękować, że ja mogę decorativo korzystać z Twoich doświadczeń, że słucham Yaro, który chyba od zawsze (jeśli nie zmienił nicka i był kiedyś na Forum malawi pod tym samym nickiem) rozważnym i roztropnym, albo dostojny Harisimi, ze swoją kopalnią wiedzy. Pomyślcie, co musi przechodzić amator chcąc podjać właściwą decyzję?!


Musiałbym wymienić więcej osób - jak Miśka, czy eljota czy Waszka. Każdy z Was pozwala takiemu nygusowi jak ja dokonać wyboru - i za to wszystkim dziękuję. Ktoś inny wybierze rozwiazanie z wodą amoniakalną.

Czytałem Wasze wpisy w dyskusji o przyśpieszonym starcie i podjąłem taką a nie inną decyzję. Zobaczymy jak będzie :)

-- dołączony post:

Dałeś "pożywkę" do akwarium. Jak chcesz w ramach pełnej świadomości zrób test za dwa dni. Potem raz na tydzień żeby zaspokoić ciekawość w zupełności wystarczy, będziesz sobie spokojnie obserwował zmiany.



Tak zamierzam


Teraz tylko cierpliwości :) Trzeba zacisnąć żeby i nastawić się na jakiś miesiąc oczekiwania. Jak się człowiek dobrze ukierunkuje to wcale nie taki dramat, a jaka radość po zarybieniu zbiornika.

I jak napisałem, nic mnie nie goni. Tydzień szybko minął. A jak będzie, zobaczymy. Mam pewien pomysł, muszę go jeszcze srpawdzić. Na pewno napiszę co i jak, jeśli ten pomysł mi wypali :)

Dzięki

-- dołączony post:

Głośno myślę, a czy nie myśleliscie nad tym, by po kilku dniach po "zasikaniu" akwarium, dodać pare kropel wody amoniakalnej? Czy to by nie przyspieszyło dojrzewania? Takie stopniowe "dokraplanie" mniejszymi dawkami, systematycznie? Mam taka refleksję, po przeczytaniu tego watku:

http://forum.klub-malawi.pl/przyszpieszony-start-nowego-zbiornika-t22778.html?p=282320#post282320

Opublikowano
ja jestem zwolennikiem rybek startowych i każdemu to polecam, bakterie muszą mieć stały dostęp do amoniaku by się rozmnażały, a startowe ryby załatwią to elegancko.

Zawsze wybierałem jeden harem z przyszłej obsady i go wpuszczałem.



Z rybami delikatnymi np z Tan- Malu bym nie próbował jako rybami startowymi. Najlepsze startówki to albo Fxx albo jakieś żyworódki z akwarium we własnym domu. Oczywiście problem pozostaje zawsze ten sam co z nimi zrobić jak już rozruszają biologie. Trudno wg mnie połączyć to co dobre w Twojej propozycji ( harem zostaje na stałe ) z tym co ryzykowne ( delikatne ryby mogą się rozchorować czy poumierać zanim rozruszają biologie ). Szczególnie że plany autora wątku jeśli się nie zmieniły były ambitne ;).

-- dołączony post:


Głośno myślę, a czy nie myśleliscie nad tym, by po kilku dniach po "zasikaniu" akwarium, dodać pare kropel wody amoniakalnej? Czy to by nie przyspieszyło dojrzewania? Takie stopniowe "dokraplanie" mniejszymi dawkami, systematycznie? Mam taka refleksję, po przeczytaniu tego watku:

http://forum.klub-malawi.pl/przyszpieszony-start-nowego-zbiornika-t22778.html?p=282320#post282320



Osobiście jestem zwolennikiem dodawania psujących się kostek mrożonki z prostej przyczyny. Psuje sie ona dość długo i stopniowo. Wydaje mi sie że jest to bardziej kontrolowalny sposób niż dodawanie amoniaku w chemicznym preparacie lub prosto z węża :P. Nie podam ani jednego argumentu ponad to. Kostki walają się po dnie bardzo krótko zaraz się rozkładają a bakterie mają żarełko. Gdy widzę już NO3 i zerowe NH4 i NO2 to jak mam ryby to je wpuszczam jak na nie czekam rzucam znowu trochę mrożonki coby kultura bakterii nie pomarła z głodu. Za ryby startowe robiły kiedyś moje Melanochromis dialeptos ale jednak wpuszczałem je dopiero gdy parametry były OK

Opublikowano

Kolega do mnie zadzwonił, ze ma rybki od znajomego, któremu akwarium sie rozszczelnilo. Dziś je miał dostarczyć. Kilka pyszczakow lapidochromis sprengerae, kilka yelowkow. Wszystko ryby po 4 cm, czyli dosyc młode. Poprosiłem, by poczekał - licze, ze w jego "przerybionym" akwa wytrzymają, do czasu, kiedy je bede mogl zabrac.

Połowa mojej obsady. Mogłem je wrzucić i patrzec jak sobie radza, ale jakos nie jestem przekonany czy to dobry pomysł. Przetrwają u mojego kumpla, to były mi pisane :) Harisimi.

Planowałem wziasc żółtaczki z akwarium syna, ale nie chce dziecku robic krzywdy, gdyby jego rybki miała u mnie wyzionąć ducha.

Jutro wieczorem sprawdze parametry. I sobie pogadamy :)

Czekam cierpliwie :-)

Opublikowano

W sumie jeżeli zastanawiałeś się nad wpuszczeniem rybek startowych,to jaka to różnica czy tą rybką będzie gupik czy pyszczak?Jeżeli mają paść u kumpla,ja bym je wrzucił do Twojego baniaka.To nie jest tak że wrzucając ryby do jeszcze nie dojrzałego baniaka skazujesz je na pewną śmierć.W moim przypadku a zawsze stosowałem zasadę dodawania do akwarium tzw."ryb startowych" żaden ze starterów nie padł i dożył późnej starości no chyba że inny samiec go ubił.Natomiast największy błąd jaki popełniłem to zbyt częste wtrącanie się w życie ryb.A bo to jeden samiec jest zbyt zdominowany przez drugiego i trzeba go odłowić,a to wydaje mi się że ta rybka coś dzisiaj "słabiej wygląda" trzeba odłowić,a to położenie kamyka mi się nie podoba trzeba przestawić itp.W konsekwencji przyplątał się bloat i pomimo dodawania metronidazolu i tak wytłukł mi ponad 2/3 całej obsady akwarium:(

Opublikowano
....


Osobiście jestem zwolennikiem dodawania psujących się kostek mrożonki z prostej przyczyny. Psuje sie ona dość długo i stopniowo. Wydaje mi sie że jest to bardziej kontrolowalny sposób niż dodawanie amoniaku w chemicznym preparacie lub prosto z węża :P. Nie podam ani jednego argumentu ponad to.



Wybór metody startu to oczywiście indywidualna sprawa akwarysty, ale pozwolisz że się nie zgodzę z twoją argumentacją.

Podaj ile trzeba wrzucić kostek mrożonki do 200 litrów wody w akwa by bakterie gnilne wytworzyły stężenie amoniaku 1mg/l ????? - nie podasz więc nie jest to kontrolowalna metoda, a jedynie dozowanie amoniaku jest rozłożone w czasie i zależne od bakterii gnilnych więc właśnie "niekontrolowalne".

W mojej metodzie - proszę bardzo - dodać 20 kropli wody amoniakalnej na 200 litrów wody w baniaku.

Bakterie Nitrosomonas są mało wybredne i jest im obojętne skąd pochodzi amoniak byle go było stale dostatecznie dużo.

Chyba eksperyment ze startem na wodę amoniakalną to potwierdził - nie sądzisz?.


Woda amoniakalna to nie jest preparat chemiczny tylko czysty związek chemiczny NH3 zmagazynowany w destylowanej wodzie bo to gaz który można przechowywać albo w butli albo rozpuszczony w wodzie.

Tak jak ty jestem przeciwnikiem chemicznego sterowania zbiornikiem więc stosuję amoniak ale nie stosuję Purigenu, chemicznego klarowania wody, chemicznych absorbentów PO4 itp.


Tak nawiasem jak znajdę oprócz wody amoniakalnej czystą postać azotynów NO2 tak by ich aplikacja była czysta a po 10 minutach osiągnęła w akwarium wymagany poziom to także bakterie Nitrobacter zmuszę do jednoczesnej pracy, a całą nitryfikację zamknę w tydzień.

Wtedy zalecenia sklepikarzy akwarystycznych się ziszczą " zapraszam za tydzień po rybki"

Opublikowano
W sumie jeżeli zastanawiałeś się nad wpuszczeniem rybek startowych,to jaka to różnica czy tą rybką będzie gupik czy pyszczak?Jeżeli mają paść u kumpla,ja bym je wrzucił do Twojego baniaka.

Jak już "nalał" ;) do baniaka to ja bym żadnych ryb nie wpuszczał bo po co. Amoniak z siuśków pojawi się prędzej czy później i podtruje te startówki.

Opublikowano

Heniu nie pisałem o ilości bo nikt mnie nie pytał ;) do 200 litrowego akwarium proponowałbym 4-5 kostek najlepiej serca wołowego lub indyczego a po tygodniu dodatkową dawkę 2-3.


Nie mam jednak wątpliwości, że Twoje badania gdy się sfinalizują mogą być bardzo pomocne. Twoja droga jest bardziej naukowa a moja doświadczeniowa ... wybór należy do klienta ;).

Opublikowano

Dziś

NO2=0

NO3 =0

NH4 =0,4 (poprzednio <0,05)

-- dołączony post:

Amoniak z siuśków pojawi się prędzej czy później i podtruje te startówki.


Chyba juz sie pojawił...

Nie wrzucę w to ryb... Na pewno nie teraz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.