Skocz do zawartości

Dobra woda?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Waszek dzięki - będe robił pewnie co dwa-trzy dni. To eksperyment :-) Niech inni co trafiają na takie watki, też się czegoś nauczą :)


kolego eksperyment to by był jak byś startował na wodę amoniakalną a to co zrobiłeś to żaden eksperyment tylko ordynarne sikanie do wody i już niczego nowego nie nauczy - szkoda. Teraz masz miesiąc nie wyjęty.

Właśnie z eljotem zakończyliśmy "Przyśpieszony start nowego zbiornika" - zalany wodą 8 kwietnia dziś zakończone dojrzewanie czyli dwa tygodnie i trzy dni.

Czytam uważnie wszystkie twoje wpisy i jestem rozczarowany - sądziłem że potrafisz być bardziej nowoczesny, ja mam 67 lat i ciągle eksperymentuję, ale widocznie nie każdy się taki rodzi. Doskonale pamiętam jak było w akwarystyce 50 lat temu ale nie po to by do tego wracać jak niektórzy namawiają, ale by cieszyć się ile nowoczesnego przez te lata się porobiło i ile jeszcze nas czeka nowego.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Czytałem Wasz wątek o przyśpieszonym starcie. Przepraszam, że rozczarowałem. Dla mnie to jest eksperyment. Mi nie chodzi wcale o szybkość. Ale nie chcę też przesadzać. Trzy tygodnie? A gdzie mi sie spieszy? Ja nie mam miesiąca wyjętego - ja po prostu chcę to poobserwować. Zastanawiałem się nad rozwiązaniem, było interesujące, ale świat się nie zawali. Zresztą ten wybór pozwala mi jeszcze na pewien eksperyment - i zobacze co będzie. Różnica pomiędzy zalaniem sikami a chemią - to tak naprawdę kilka dni, no niech będzie tydzień. Siki to nic innego jak woda amoniakalna, tylko w mniejszym stężeniu ;-)


Mam nadzieję, że mój wybór nie przekreśli mnie w Twoich oczach. Jakąś decyzję chciałem podjąć. Powiem Ci, że mimo wszystko był pewien element, który mnie przed tym eksperymentem z wodą amoniakalną dla mnie miał jeden minus. Ja nie chcę za dużo chemii w zbiorniku. Nie muszę się śpieszyć. Nic mnie nie goni. A to, że będe tydzień dłużej czekał? Idzie długi weekend, ja w pracy też mam trochę obowiązków, ryby i tak będę musiał ściagac z kilku miejsc - mam czas. Natomiast jakąś decyzję musiałem podjąć - najszybciej było nasikać. I to zrobiłem :) A najbardziej podoba mi się tu dyskusja i nauczyła mnie ona jednego - w tym Malawijskim kojcu - jak nazywam trochę te Forum, widać już wyraźnie kilka frakcji. Pierwsza - klasyczna, druga - nowatorska i trzecia, która korzysta z tego co akurat do nich przemawia. I każdy ma trochę racji. Tylko można dziękować, że ja mogę decorativo korzystać z Twoich doświadczeń, że słucham Yaro, który chyba od zawsze (jeśli nie zmienił nicka i był kiedyś na Forum malawi pod tym samym nickiem) rozważnym i roztropnym, albo dostojny Harisimi, ze swoją kopalnią wiedzy. Pomyślcie, co musi przechodzić amator chcąc podjać właściwą decyzję?!


Musiałbym wymienić więcej osób - jak Miśka, czy eljota czy Waszka. Każdy z Was pozwala takiemu nygusowi jak ja dokonać wyboru - i za to wszystkim dziękuję. Ktoś inny wybierze rozwiazanie z wodą amoniakalną.

Czytałem Wasze wpisy w dyskusji o przyśpieszonym starcie i podjąłem taką a nie inną decyzję. Zobaczymy jak będzie :)

-- dołączony post:

Dałeś "pożywkę" do akwarium. Jak chcesz w ramach pełnej świadomości zrób test za dwa dni. Potem raz na tydzień żeby zaspokoić ciekawość w zupełności wystarczy, będziesz sobie spokojnie obserwował zmiany.



Tak zamierzam


Teraz tylko cierpliwości :) Trzeba zacisnąć żeby i nastawić się na jakiś miesiąc oczekiwania. Jak się człowiek dobrze ukierunkuje to wcale nie taki dramat, a jaka radość po zarybieniu zbiornika.

I jak napisałem, nic mnie nie goni. Tydzień szybko minął. A jak będzie, zobaczymy. Mam pewien pomysł, muszę go jeszcze srpawdzić. Na pewno napiszę co i jak, jeśli ten pomysł mi wypali :)

Dzięki

-- dołączony post:

Głośno myślę, a czy nie myśleliscie nad tym, by po kilku dniach po "zasikaniu" akwarium, dodać pare kropel wody amoniakalnej? Czy to by nie przyspieszyło dojrzewania? Takie stopniowe "dokraplanie" mniejszymi dawkami, systematycznie? Mam taka refleksję, po przeczytaniu tego watku:

http://forum.klub-malawi.pl/przyszpieszony-start-nowego-zbiornika-t22778.html?p=282320#post282320

Opublikowano
ja jestem zwolennikiem rybek startowych i każdemu to polecam, bakterie muszą mieć stały dostęp do amoniaku by się rozmnażały, a startowe ryby załatwią to elegancko.

Zawsze wybierałem jeden harem z przyszłej obsady i go wpuszczałem.



Z rybami delikatnymi np z Tan- Malu bym nie próbował jako rybami startowymi. Najlepsze startówki to albo Fxx albo jakieś żyworódki z akwarium we własnym domu. Oczywiście problem pozostaje zawsze ten sam co z nimi zrobić jak już rozruszają biologie. Trudno wg mnie połączyć to co dobre w Twojej propozycji ( harem zostaje na stałe ) z tym co ryzykowne ( delikatne ryby mogą się rozchorować czy poumierać zanim rozruszają biologie ). Szczególnie że plany autora wątku jeśli się nie zmieniły były ambitne ;).

-- dołączony post:


Głośno myślę, a czy nie myśleliscie nad tym, by po kilku dniach po "zasikaniu" akwarium, dodać pare kropel wody amoniakalnej? Czy to by nie przyspieszyło dojrzewania? Takie stopniowe "dokraplanie" mniejszymi dawkami, systematycznie? Mam taka refleksję, po przeczytaniu tego watku:

http://forum.klub-malawi.pl/przyszpieszony-start-nowego-zbiornika-t22778.html?p=282320#post282320



Osobiście jestem zwolennikiem dodawania psujących się kostek mrożonki z prostej przyczyny. Psuje sie ona dość długo i stopniowo. Wydaje mi sie że jest to bardziej kontrolowalny sposób niż dodawanie amoniaku w chemicznym preparacie lub prosto z węża :P. Nie podam ani jednego argumentu ponad to. Kostki walają się po dnie bardzo krótko zaraz się rozkładają a bakterie mają żarełko. Gdy widzę już NO3 i zerowe NH4 i NO2 to jak mam ryby to je wpuszczam jak na nie czekam rzucam znowu trochę mrożonki coby kultura bakterii nie pomarła z głodu. Za ryby startowe robiły kiedyś moje Melanochromis dialeptos ale jednak wpuszczałem je dopiero gdy parametry były OK

Opublikowano

Kolega do mnie zadzwonił, ze ma rybki od znajomego, któremu akwarium sie rozszczelnilo. Dziś je miał dostarczyć. Kilka pyszczakow lapidochromis sprengerae, kilka yelowkow. Wszystko ryby po 4 cm, czyli dosyc młode. Poprosiłem, by poczekał - licze, ze w jego "przerybionym" akwa wytrzymają, do czasu, kiedy je bede mogl zabrac.

Połowa mojej obsady. Mogłem je wrzucić i patrzec jak sobie radza, ale jakos nie jestem przekonany czy to dobry pomysł. Przetrwają u mojego kumpla, to były mi pisane :) Harisimi.

Planowałem wziasc żółtaczki z akwarium syna, ale nie chce dziecku robic krzywdy, gdyby jego rybki miała u mnie wyzionąć ducha.

Jutro wieczorem sprawdze parametry. I sobie pogadamy :)

Czekam cierpliwie :-)

Opublikowano

W sumie jeżeli zastanawiałeś się nad wpuszczeniem rybek startowych,to jaka to różnica czy tą rybką będzie gupik czy pyszczak?Jeżeli mają paść u kumpla,ja bym je wrzucił do Twojego baniaka.To nie jest tak że wrzucając ryby do jeszcze nie dojrzałego baniaka skazujesz je na pewną śmierć.W moim przypadku a zawsze stosowałem zasadę dodawania do akwarium tzw."ryb startowych" żaden ze starterów nie padł i dożył późnej starości no chyba że inny samiec go ubił.Natomiast największy błąd jaki popełniłem to zbyt częste wtrącanie się w życie ryb.A bo to jeden samiec jest zbyt zdominowany przez drugiego i trzeba go odłowić,a to wydaje mi się że ta rybka coś dzisiaj "słabiej wygląda" trzeba odłowić,a to położenie kamyka mi się nie podoba trzeba przestawić itp.W konsekwencji przyplątał się bloat i pomimo dodawania metronidazolu i tak wytłukł mi ponad 2/3 całej obsady akwarium:(

Opublikowano
....


Osobiście jestem zwolennikiem dodawania psujących się kostek mrożonki z prostej przyczyny. Psuje sie ona dość długo i stopniowo. Wydaje mi sie że jest to bardziej kontrolowalny sposób niż dodawanie amoniaku w chemicznym preparacie lub prosto z węża :P. Nie podam ani jednego argumentu ponad to.



Wybór metody startu to oczywiście indywidualna sprawa akwarysty, ale pozwolisz że się nie zgodzę z twoją argumentacją.

Podaj ile trzeba wrzucić kostek mrożonki do 200 litrów wody w akwa by bakterie gnilne wytworzyły stężenie amoniaku 1mg/l ????? - nie podasz więc nie jest to kontrolowalna metoda, a jedynie dozowanie amoniaku jest rozłożone w czasie i zależne od bakterii gnilnych więc właśnie "niekontrolowalne".

W mojej metodzie - proszę bardzo - dodać 20 kropli wody amoniakalnej na 200 litrów wody w baniaku.

Bakterie Nitrosomonas są mało wybredne i jest im obojętne skąd pochodzi amoniak byle go było stale dostatecznie dużo.

Chyba eksperyment ze startem na wodę amoniakalną to potwierdził - nie sądzisz?.


Woda amoniakalna to nie jest preparat chemiczny tylko czysty związek chemiczny NH3 zmagazynowany w destylowanej wodzie bo to gaz który można przechowywać albo w butli albo rozpuszczony w wodzie.

Tak jak ty jestem przeciwnikiem chemicznego sterowania zbiornikiem więc stosuję amoniak ale nie stosuję Purigenu, chemicznego klarowania wody, chemicznych absorbentów PO4 itp.


Tak nawiasem jak znajdę oprócz wody amoniakalnej czystą postać azotynów NO2 tak by ich aplikacja była czysta a po 10 minutach osiągnęła w akwarium wymagany poziom to także bakterie Nitrobacter zmuszę do jednoczesnej pracy, a całą nitryfikację zamknę w tydzień.

Wtedy zalecenia sklepikarzy akwarystycznych się ziszczą " zapraszam za tydzień po rybki"

Opublikowano
W sumie jeżeli zastanawiałeś się nad wpuszczeniem rybek startowych,to jaka to różnica czy tą rybką będzie gupik czy pyszczak?Jeżeli mają paść u kumpla,ja bym je wrzucił do Twojego baniaka.

Jak już "nalał" ;) do baniaka to ja bym żadnych ryb nie wpuszczał bo po co. Amoniak z siuśków pojawi się prędzej czy później i podtruje te startówki.

Opublikowano

Heniu nie pisałem o ilości bo nikt mnie nie pytał ;) do 200 litrowego akwarium proponowałbym 4-5 kostek najlepiej serca wołowego lub indyczego a po tygodniu dodatkową dawkę 2-3.


Nie mam jednak wątpliwości, że Twoje badania gdy się sfinalizują mogą być bardzo pomocne. Twoja droga jest bardziej naukowa a moja doświadczeniowa ... wybór należy do klienta ;).

Opublikowano

Dziś

NO2=0

NO3 =0

NH4 =0,4 (poprzednio <0,05)

-- dołączony post:

Amoniak z siuśków pojawi się prędzej czy później i podtruje te startówki.


Chyba juz sie pojawił...

Nie wrzucę w to ryb... Na pewno nie teraz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.