Skocz do zawartości

start malawi proszę o radę


kolmas

Rekomendowane odpowiedzi

kolmas ratuj się za wczasu jak możesz, popełniłeś fatalny błąd zawierzając ulotce uzdatniacza do wody kranowej.

Tak z punktu widzenia zawartości chloru który to uzdatniacz usuwa to po kilku chwilach go nie ma ale do tego by wpuścić rybki bez uruchomionego biologicznie cyklu nitryfikacji jeszcze bardzo daleko.

Mierzyłeś pH to bardzo ważne ale nie podałeś wyników.

Poczytaj w na forum FAQ oraz w googlach hasło " cykl azotowy w akwarium"


Porady ratunkowe.

1/ Trudno nie wiem ile masz pH ale go nie podnoś jeśli masz w akwa wapienie grys koralowy lub cokolwiek co podnosi pH to na razie usuń. Podaj nam wynik pH ???


2/ Biegiem a lepiej pędzikiem kupuj bakterie nie jakieś tylko takie Prodibio Biodigest ( to francuskie bakterie Nitrosomonas + Nitrobacter nie wiem czy są w UK) i dwie ampułki natychmiast wlej do akwarium - nie przedawkujesz.


3/ Jak będziesz kupował Prodibio to kup od razu testy kropelkowe JBL na NH4 i NO2 nie polecam innej marki nawet jak będą tańsze. Niezwłocznie zrób testy uprzednio dokładnie czytając instrukcję. Przestrzegaj czasów do odczytu wyników - pomiary tylko w świetle dziennym.


3/ jeśli temperatura w akwa wyżej jak 24 C to obniż do takiego poziomu.


Wszystkie te zalecenia by jak najwięcej jonów amonowych zamieniło się w nie trujący amon NH4 a nie w trujący dla ryb amoniak NH3.


Nie ominiemy jednak problemów z azotynami NO2

działaj chłopie bo szkoda ryb mimo że pływają spokojnie to trudne dni przed nimi no i tobą.


PS gąbki, woda z dojrzałego akwarium jak najbardziej i jak najszybciej to najlepszy ratunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie demonizujmy, nie wiem jakiej wielkości są ryby, ale ze stron www widzę, że w większości sprzedawane ryby są 3-5 cm podrostkami. Nie przekarmiać, mierzyć parametry i czuwać - pamiętać o 10% podmianie wody i wszystko powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie wiem dlaczego według ciebie obsada jest źle dobrana ??

Cobue to terytorialna i agresywna ryba, choć może ciut łagodniejsza wśród cynotilapii. Natomiast Spot jest najłagodniejszy wśród elongatusów (a nawet uważany jest za jeden z najłagodniejszych mbuna). Możliwe że, afra zdominuje spota który nie pokaże swoich pięknych barw, zwłaszcza w 200l akwarium. Co do diety, to pierwszy w naturze żywi się głównie zooplanktonem a drugi glonami, co za tym idzie karmienie wymaga sporego kompromisu i doświadczenia hodowcy.

-- dołączony post:

czytałem FAQ

Możliwe ale chyba "po łebkach" skoro nie dotarłeś do informacji o cyklu azotowym :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam

Minoł już ponad miesiąc od startu mojego Malawi

dlatego chciałem sie podzielić spostrzeżeniami

rybki żyją i maja sie dobrze nie było żadnych problemów z woda czy jakimiś tam glonami woda kryształ

rosną w zdumiewająco szybkim tempie :))

dokupiłem Pseudotropheus saulosi 3 sztuki(docelowo bedzie jeszcze 1 pani) 1 pan 2 panie

i to był strzał w dziesiątkę saulosi rozruszały zbiornik są świetne

niestety mam tez kilka zmartwień :

- z czterech Pseudotropheus Neon Spot

3 to samce 2 wybarwiły sie i dostały pięknych niebieskich kolorów

co dziwne pani spot to straszna hetera terroryzuje swoich panów i dosłownie rozstawia ich po kontach

-no i Afra Cobue myślę ze z czterech 2 to napewno samce

korzystając z okazji chciałem zapytać w jakim wieku rybki podchodzą do tarła?

cos mi sie wydaje ze pan saulosi świruje chociaż nie jest jeszcze wypełni wybarwiony

zamieszczam parę zdjęć mojego Malawi

post-14854-14695717310745_thumb.jpg

post-14854-14695717313319_thumb.jpg

post-14854-14695717315831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.