Skocz do zawartości

parametry mojej wody...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A jak myslisz, wpuszczac cala obsade na raz czy po jednym gatunku?


Mam jeszcze problem z woda. W wodzie sa drobinki podloza+mikro pecherzyki powietrza. Po prawej mam karnister z pobieraniem z tylu akwarium z przodu wylot a po lewej mechaniaka wewnetrznego w tyle. Zaufalem sprzedawcy i nie plukalem grysiku o granulacji 2.5-3 mm jak tylko cos rusze mam mleko....jest jakas rada?

Skimmer pomoze?

Opublikowano

Skimmer to raczej pomógłby na film bakteryjny(gromadzenie się bakterii przy powierzchni wody), albo kurz osadzający się na powierzchni.


Co do podłoża, to trochę kiepsko jak na pyszczaki wybrałeś z tym grysem. Pyszczaki lubią sobie pokopać, a granulacja 2-3 mm to trochę za dużo. U siebie mam piasek 0,8-1,2mm i dla małych pyszczaków(3-4cm) i ten jest trochę za duży.



Jak chcesz się pozbyć tego pyłu to proponuję zamontować jakiś gęsty prefiltr(gęsta gąbka, wata) na którymś z filtrów. I co jakiś czas wzruszać celowo podłoże. Prefiltr o gęstej strukturze powinien sporą część wyłapać, o ile cyrkulacja w akwarium jest odpowiednia.

Opublikowano

Przepraszam za pomylke. Sprawdzilem granulacje 1-2 mm. Zamawialem po czytaniu na forum ze zbyt mala granulacja przy mocnym mechaniaku lata wszedzie a za duza uniemozliwia kopanie. Na kubelju mam prefiltr ciagle bialy.....

A na mechaniaku nie...ale on mi zdaje sie ze ma za duze oczka w gabce. Moze do pojemnika dolaczonego do niego wlizyc wate?

Opublikowano

Jak najbardziej możesz wypchać watą ten pojemnik w mechaniku. Póki nie ma ryb wzruszaj to podłoże, niech filtry to wyłapią. Nie gwarantuję, że to zadziała, ale tak na chłopski rozum powinno sporo wyłapać.


Granulacja 1-2mm jest ok.



Szczerze mówiąc nigdy nie wierzyłem tym "akwarystycznym" żwirkom/piaskom/grysom. Niby płukane, ale zawsze pylą. Sam dorwałem w żwirowni, piasek filtracyjny(50kg za 16zł) i po 5 krotnym przepłukaniu nic nie pyli.


Na przyszłość zawsze weź wiaderko nasyp trochę tego żwiru, zalej wodą i wymieszaj. Sprawdzisz wtedy czy pyli czy nie.

Opublikowano

Jak szybko pyszczaki rosna? Lepiej duzo wolnej przestrzeni czy tez duzo szczelin i kryjowek? Bo mam jyz dylemat....

Mialem na gesto wapienia bialego i czerwonego duzo kryjowek pozniej obawialem sie ze ryb nie bedzie widac a to chce ogladac a nie martwa bature w postaci skal....

Wiec wyjalem i pozostawilem w centralnym miejscu duzy kawalek wapienia na trzech mniejszych jako podstawa. W ten sposob sa taj jakby tunele.....a po dwoch stronach po dwa male wapienue...

Opublikowano
witam

moje nowe akwarium to aludecor 240 l o długości 120 cm, filtr zewnętrzny aquael unimax 250 będzie zasypany ceramiką wstawiłem też sterylizator as-9W+ wewnętrzny aquael turbo 1500


zasypane 30 kg grysiuku i dodane z 15 kg skał wapiennych.

startowało 4 tygodnie temu.


pierwsze pomiary były wykonane 11.03 test zoolek, temperatura wody początkowo 27 od 21.03.2014 obniżona do 25 stopni

parametry wody:

11.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,025

NO3-5


19.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,1

NO3-5


zrobiona podmiana wody 10 % i wpuszczone 5 startowych gupików;)


21.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,75

NO3-5


22.03.2014

ph - 7,8

NO2- 0,5

NO3-5

NO3-0


co o tym myślicie? bo się na tym zupełnie nie znam

gupiki harcują jak opentane ale czas na wpuszczenie prawdziwej obsady


można już wpuszczać?



No3 mierzysz testami zooleka, one nie są miarodajne szczególnie na No3.

Kup sobie test Jbl lub sery i zmierz No3. Kiedy No2 spada powinien rosnąć poziom No3 a u Ciebie poziom No3 jest zerowy podejrzewam że jest to właśnie błąd pomiaru.

Poziom No2 powinien być niewykrywalny.Dopiero wtedy proponuję zarybiać docelową obsadą.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.