Jump to content

Nieznana choroba??!!


Recommended Posts

Witam wszystkim, mam pewien problem z moim samcem estherae, dzisiaj zaobserwowałem ze pływa przy powierzchni wody, mogę złapać go ręką, jest bardzo "ospały". Od pewnego czasu niektóre z moich rybek od czasu do czasu ocierają się o piasek, nie wiem czy nie jest to jakiś symptom ?

Akwarium 160, kubełek - JBL e 901, wew. aquael 1500

Karmienie Tropical MALAWI Flakes i OSI Spirulina Pallets

Pomocy!!

Link to comment
Share on other sites

Niestety samiec już padł... a jeszcze wczoraj wyglądał normalnie...

Obsada to estherae Ob 5 sztuk (młode) , była też parka estherae Ice-blue ( ok. 8 msc.), ale została tylko samica, i jeszcze 5 szt. aulonocar calico (Młode)

Dodaje zdjęcia martwego już niestety samca, spróbuje tez jakoś wrzucić filmik z całego zbiornika ( ale pozostałe rybki zachowują się normalnie) , samiec ma dziwne zaczerwienienia przy przednich płetwach i stan jego łusek strasznie się zmienił jeszcze wczoraj były widowiskowe... ponadto ogon ma dziwny kolor, może to martwica płetw???

Jutro kolo południa wyśle wyniki testów.

Zbiornik zalany 23 listopada, rybki od końca grudnia, wodę brałem z akwa w którym pływały wcześniej inne pyszczaki.

33181888243132592609.jpg

65900487360330855882.jpg

00491566269510644657.jpg

96085593182147815902.jpg

80753444758336938056.jpg

03610379815395078383.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam, pojawił się u mnie podobny problem, sprawa wygląda w sposób następujący. Rybka się chowa, traci kolor robi się wyblakła, ogonek i inne płetwy robią się postrzępione i następnie rybka umiera. Zbiornik mam po przeprowadzce dość świezy tzn od końca października, lecz 70% wody zabrałem ze sobą. Problem pojawia się u pojedynczych sztuk najpierw Demasoni samiczka potem Neon Spot, a teraz Ace Ngara, srednio widzę że co miesiąc pada jedna. Czy będzie to ta sama choroba co opisana wyżej czy coś zupełnie innego. Gdy wrócę do domu podam parametry wody lecz z tego co mówi żona wszystko jest w porządku chyba że test paskowy jbl i kropelkowe oszukują.

Link to comment
Share on other sites

Długo nie mogłem odpowiadać, wczoraj sprawdzałem i wszystkie parametry są w normie, czytałem o bloat i wydaje mi się że to to, rybka chowała się i nie pobierała pokarmu, druga teraz zachowuje się podobnie, może to przez stres bo ostatnio przeniosłem je do nowego zbiornika, pewnie i jasność miała na to wpływ (mam piasek kwarcowy). Byłem u lekarza i mam juz metronidazol, dzisiaj zaczynam leczenie 3g/100 litrów wody, czwartego dnia to samo i zobaczymy co się będzie działo.

Macie dla mnie jakieś porady dotyczące leczenia??

Link to comment
Share on other sites

Długo nie mogłem odpowiadać, wczoraj sprawdzałem i wszystkie parametry są w normie, czytałem o bloat i wydaje mi się że to to, rybka chowała się i nie pobierała pokarmu, druga teraz zachowuje się podobnie, może to przez stres bo ostatnio przeniosłem je do nowego zbiornika, pewnie i jasność miała na to wpływ (mam piasek kwarcowy). Byłem u lekarza i mam juz metronidazol, dzisiaj zaczynam leczenie 3g/100 litrów wody, czwartego dnia to samo i zobaczymy co się będzie działo.

Macie dla mnie jakieś porady dotyczące leczenia??Opisane w przytoczyonym wyżej artykule.Leczyć wszystkie ryby w akwarium ogólnym, odlewając część wody plus zaciemnienie.Postaraj się połączyć kurację z sera bactoforte s (odpowiednik poprzedniego bactopur direct).

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.