Jump to content

Nimbochromis Venustus - akwarium 1200 ltrów.


Recommended Posts

Mam akwarium o wymiarach 250x80x60 czyli 1200 litrów. Jak dotychczas zajmowałem się hodowlą pielęgnic amerykańskich, jednak zdecydowałem się po kilku latach zacząć przygodę z pielęgnicami afrykańskimi. Aktualnie akwarium jest w trakcie przygotowań dla nowych lokatorów. Na pewno chciałbym aby znalazły się w nim Nimbochromis Venustus 1+3. Chciałbym zapytać jakie gatunki pyszczaków proponujecie do powyższych ryb. Dziękuję za wszelką pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Mam akwarium o wymiarach 250x80x60 czyli 1200 litrów. Jak dotychczas zajmowałem się hodowlą pielęgnic amerykańskich, jednak zdecydowałem się po kilku latach zacząć przygodę z pielęgnicami afrykańskimi. Aktualnie akwarium jest w trakcie przygotowań dla nowych lokatorów. Na pewno chciałbym aby znalazły się w nim Nimbochromis Venustus 1+3. Chciałbym zapytać jakie gatunki pyszczaków proponujecie do powyższych ryb. Dziękuję za wszelką pomoc.


Heh, dokładnie jak ja, też swego czasu miałem wyłącznie "amerykanów" a potem przy Malawi też zaczynałem od venustusów (do dzisiaj mam zresztą do nich słabość). Jeśli zaś chodzi o Twoje pytanie, to propozycji jest mnóstwo, tym niemniej musiałbyś jeszcze powiedzieć, jak zamierzasz rozpocząć kompletowanie obsady, czy od zupełnej młodzieży, czy już podrostki, czy jeszcze większe sztuki. Generalnie, moim zdaniem powinieneś przy zestawianiu obsady kierować się tym, żeby samce były wyraźnie inne (to spowoduje mniejszą agresję w akwa, no i oczywiście większą atrakcyjność zbiornika). O preferencjach żywieniowych nie piszę, bo to oczywiste.

Link to comment
Share on other sites

No to wszystko zależy od tego, do czego będziesz miał dostęp, z popularniejszych drapieżników, to chyba tylko D. compressiceps, reszta, to już co będzie w ofertach (a z tym jest niełatwo - nawet jak są, to trudno dobrać grupy pod kątem wielkości - jedne są małe, drugie większe itp.).

Ja bym poszukał na przykład D. strigatus (mi się podoba znacznie bardziej niż compressiceps), z Buccochromis, te mniejsze, czyli atriteniatus, bądź spectabilis, E. anagenys, L. acuticeps, P. ornatus i .... wystarczy :D


Jednak tak naprawdę wszystkie plany weryfikują stocklisty.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym poszedł w kierunku nie tych największych.

zamiast twojego typu dałbym IMHO ciekawszego Nimbochromis livingstoni

Do niego:

Dimidiochromis compressiceps "gold"

Lichnochromis acuticeps

Stigmatochromis modestus najlepiej odmianę "blood belly"

Exochochromis anagenys

Link to comment
Share on other sites

Nie wierzę zbyt mocno w równowagę pomiędzy silnymi Predatorami więc nastawiałbym się na układ z pewniakiem na fotelu lidera i gatunkami, które zniosą bez zbędnego uszczerbku na zdrowiu i urodzie jego dominacje. Quasimbuna jakim jest venustus mogą być na fotelu lidera ale wtedy trzeba by in dobrać łagodniejszych współtowarzyszy takich jak choćby strigatus. Można jednak i ustawić go w pozycji ryby zdominowanej bo nie należy do mazgajów i mimo, że nie będzie pierwszy i nie utraci kolorów i radości życia. Wtedy jednak musiałyby mu towarzyszyć ryby na prawdę silne np Fossorochromis rostratus.


Eliot jeśli trafisz na modestusa to pisze się na niego od razu ja od 2 lat pragnę tego normalnego i nici ;).

Link to comment
Share on other sites

1.Pseudotropheus elongatus Neon Spot

2.Pseudotropheus elongatus

3.Pseudotropheus socolofi

4.Labidochromis Hongi

5.Cynotilapia afra

6.Copadichromis borleyi

7.Melanochromis chipokae

8.Pseudotropheus crabro

9.Haplochromis obliquidens

10.Iodotropheus sprengerae

11.Labidochromis caeruleus

12.Maylandia livingstonii

13.Maylandia lombardoi

14.Melanochromis maingano

15.Maylandia estherae red red

16 Melanochromis Johani

17.Metriaclima Cobalt Blue

18.Cyrtocara moori

19.Pseudotropheus saulosi

20.Nimbochromis venustus


Powyżej są ryby do których mam dostęp :-) Myslę że raczej bardzo cięzko będzie zdobyć ryby które wymieniliście, ale być może nie zbyt dobrze znam się na rynku pielęgnic afrykańskich. Przyznam że w przypadku tych ryb jestem amatorem. Zdradżcie mi zatem w jakich żródłach mogę dostać tak rzadkie gatunki jakie wymieniliście?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Witajcie, po 6 tygodniach od zarybienia, wszystko w jak najlepszym porządku, rybki rosną i póki co mają się bardzo dobrze Wśród Chindongo Saulosi zaczynają się wybarwiać 2 samce, a przynajmniej tak mi się wydaje 🤔 Pozdrawiam.   20241008_213134.mp4    
    • Prowadziło się kiedyś szkło z pyszczakami ale sporo uciekło z głowy a może i się pozmieniało  Na dniach postaram się ogarnąć temat i wrzucę fotkę, może nawet nowej aranżacji na sucho 
    • Dzięki, starałem się.    Rozmowa w kamieniołomie: - Kierowniku, to po ile te kamienie? - A ile załadowałeś?  - Pełen bagażnik, kilka dużych na siedzeniach i wiadro małych z przodu.   - No to dycha.  - A można kartą?  - Można, ale zapłacisz dodatkowo VAT.  - OK. - I bank mnie skasuje za transakcję. - No to dolicz do całości. - I głodny jestem, nie chce mi się tego teraz ogarniać. Możesz podrzuć tą dychę przy okazji?  - OK.  Kamienie nie są tak szare jak tło, ale jednolite i powinny zarosnąć, no i kształty mi się podobają a faktura pasuje do tła o wiele lepiej niż otoczaki z plaży. Teraz muszą tylko ciut wyschnąć żebym je obmiótł z syfu, potem wniesienie ich na pierwsze piętro, myju myju, wyparzanie i hyc do baniaka. Łatwizna.   
    • Cześć, dostałem takie zdjęcie od znajomego, podobno wyłowił dwie takie ryby już, czy to jest jakaś choroba? Bo jak dla mnie to wygląda na obitą rybę  Z góry dziękuję za pomoc
    • Oprócz tego co koledzy napisali przyjrzałbym się też kierunkowi wylotów, bo chyba nie są do końca optymalne.  Najlepiej kiedy woda krąży w prawo, tj. po coriolosowemu (siły natury w służbie człowieka ) ja bym wylot z lewej skierował równolegle na tylną ścianę, przeniósł falownik na prawą stronę i razem z wylotem z prawej skierował je na środek przedniej szyby, najlepiej falownik w stronę dnia żeby zmiatał kupsztale.   No i obsada mocno ryzykowna na takie szkło i minimalistyczny aranż. Z pyszczakami jest jak w małżeństwie, póki młode to gra muzyka, kiedy dojrzewają to zaczynają się schody i bez odpowiednich warunków kończy się dramatem. 
    • Ale przecież to ono będzie najlepszym TV. 😜
    • Wracając do prac związanych z przygotowaniem miejsca pod akwarium: @Bartek_De dobrze zauważył na oko, że nie ma tam 250cm, przynajmniej na tą chwilę nie było😉 Do końca ściany w lewo było jeszcze z 15-20 cm do upchnięcia zbiornika tylko zawadzało gniazdko ze sterowaniem rolety. Jednak skoro ściana i tak miała być rozpruwana to czemu nie powalczyć o kilka dodatkowych cm🙂 Prace jakie wykonano to wspomniane wyżej przesunięcie sterowania roletami oraz gniazdek prądowych bo niestety też wymagały przesunięcia. Została również doprowadzona woda z sieci z pomieszczenia gospodarczego przez (dodatkowy zawór) na strych, poprowadzona w ścianie zakolankowej i w dół ściana za akwarium. Mam konstrukcję drewnianą domu (tzw. kanadyjkę) więc udało się wykonać ten zabieg na TYLKO dwóch łączeniach rurki ALU PEX 16x2. Jedno do zaworu a drugie dopiero pod akwarium. Dzięki temu udało się zminimalizować ryzyko wycieku na łączeniach. Kolejny etap to spust wody do kanalizacji (w tym przypadku spust do peszla z deszczówką który wpada do studnia na ogrodzie z wodą do podlewania roślin). Na koniec gipsowanie i malowanie ściany już na gotowo. Poniżej kilka zdjęć z poszczególnych prac:  
    • Najlepsza lub inaczej mówiąc najdłuższa jaką znalazłem😉 z TV to nie jest problem bo rzadko się ogląda. Kanapa jest w kształcie "L" więc spełni podwójną funkcję.
    • A przy okazji ..grzałkę można położyć poziomo na dnie i ukryć za kamieniami  o ile będzie potrzebna bo podejrzewam , że nie będzie. Ale to sam sprawdzisz.  Gąbkę po prawej bym podniósł bo i tak z dna niczego nie zaciągnie a z krążącej wody.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.