Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Opisze budowę skrawka mojego prywatnego Malawi.

Czerpię wiedzę na tym forum i dzięki informacją tu zawartym , oraz pomocą aktywnych użytkowników , powinno się udać ;-).

Przygoda z akwarystyką jest we mnie zakorzeniona jakby genetycznie ;-) . Jak wszystkie dzieciaki miałem gupiki , mieczyki i tym podobne . Do czasu kiedy dostałem 2 rybki które " tańczyły " i małe miały w pyszczkach . Tak było 20 lat temu ;).

Teraz co by nie było , że tylko pytam i nic z tego nie wynika będzie relacja:p.


Tak narazie wygląda od strony salonu ( mało interesująco ale motyw Afrykański jest ).




A tak też na razie od strony Fisch Roomu :D Ale coś już się dzieje .




I początek narurowca , projekt to 2 równoległe wkłady z owatą , Alpha2 25/40 , FBF na kloszu 20" baypass i ostatni 10" też na baypass zamontowany tak jak FBF czyli odwrotnie.


post-9198-14695715709468_thumb.jpg

post-9198-14695715711784_thumb.jpg

post-9198-14695715713167_thumb.jpg

Opublikowano

Hej Damian,

Projekt zapowiada się bardzo fajnie z rozmachem ;)

Szkoda tylko, że taki krótki ! Widzę, że starasz się zbudować atmosferę napięcia i dlatego tak szybko uciąłeś relację - nie ładnie :x !


Akurat obok mnie siedziała żona i nawet ona powiedziała, że super bo widok w salonie a cały ten bałagan :) w kotłowni (rybnym pokoju) ;) blisko będzie jakbyś chciał założyć rybom podłogówkę.


Powiedz mi jeszcze czy będziesz spawał stelaż pod akwarium, czy będzie stało na tych uspawanych podporach?


Czekam na dalszą część relacji.


Pozdrawiam,

Krzysiek

Opublikowano

Witam

Relacja krótka bo nic więcej nie ma mam nadzieje że taki stan szybko sie zmieni .

Dosyć już czekania . Podłogówka będzie jak najbardziej to jedno wolne miejsce na rozdzielaczu nie znalazło się tam przypadkowo :-). Jeśli chodzi o postawienie szkła to mam zamiar je postawić na tym co widać.

Podpory są z 6 mm blachy można by słonia wyeksponować

Każda jest przykrecona na dwie śruby i skrecone na wylot przez ścianę , pozatym połowa zbiornika opiera się na ścianie . Jak stchórzę to przed zalaniem dostawie jakąś noge na środku.

Opublikowano

To co napisałeś jest przekonujące ;)

Skoro słonia utrzyma to 720 na pewno ;) w końcu to tylko jakieś 1300 kg :P



A powiedz mi jeszcze dlaczego przy tych korpusach od mechaniki są takie duże pexy z pcv?

Opublikowano

Zapowiada sie super, ale chyba bal bym sie to postawic na tych śrubach. Co to za scianka cegla, suporex, wkoncu to tylko dzialowka. Pamietaj ze suporex jest miękki ,ja bym jednak dal trzy nogi z tylu, dwie na bokach przykrecone do sciany i jedną na srodku. Miejsca ci to nie zabierze ,a bedziesz pewny. Lub nawet pod kazdym kontownikiem.

Opublikowano
pozatym połowa zbiornika opiera się na ścianie .

Sorry, ale według mnie przy takiej konstrukcji tych trójkątnych podpór podtrzymujących całość opiera się na ścianie;) Przecież te trójkąciki przenoszą obciążenie na ścianę.


Nie wiem jak to fachowo nazwać, bo mechanikę na studiach miałem dawno temu, ale tutaj wystąpią siły "skręcające". Wydaje mi się, że cała konstrukcja (wraz z akwarium) będzie miała tendencję, żeby się kopyrtnąć do tyłu, znaczy do "Fisch Roomu". Szczerze mówiąc mam poważne wątpliwości czy nie zakończy się to powodzią. Na Twoim miescu spałbym spokojniej gdyby od strony ""Fisch Roomu" była pod całą powierzchnią akwarium wymurowana szafka. Jedna podpora może nie wystarczyć. Jeśli już to tak jak napisał wyżej krzysiek2301 stelaż z podporami co np. 50cm - tak jak masz teraz przymocowane te trójkąciki.



e: Jakie szerokie ma być akwarium i ile cm grubości ma ściana?

Opublikowano

Wiedziałem co się będzie działo na forum jak opublikuje te zdjęcia ;-).


I tak ściana jest nośna ma 24 cm Ytong ( to taki twardszy suporex )plus obustronny tynk to jest razem 26-27 cm ,uprzedzam pytania u góry jest belka żelbetowa , blat ma 60 cm tak jak dno akwarium i jest prawie w połowie (-3cm) oparty na ścianie . Te "trójkącik"

to jak pisałem kątowniki z 6mm blachy , żeby skręcić taką konstrukcję trzeba potwornej siły . Nie są przykręcone na kołki tylko na wylot z podkładkami z fi 100mm . Choć to akurat nie ma znaczenia , tu tendencja będzie bardziej na ścinanie jak na wyrywanie ze ściany.

Jednak lepiej nie będziemy ryzykować , coś tam dołożę ;-) .

Opublikowano

Przydałby się zawór przy FBF-ie bo jak go chcesz wyregulować, zaworem na bajpasie? IMHO nidy rydy. Tak mi się wydaje bo narurowca nie mam (tak na chłopski rozum). Może userzy narurowca potwierdzą albo zaprzeczą ;)

Opublikowano
Przydałby się zawór przy FBF-ie bo jak go chcesz wyregulować, zaworem na bajpasie? IMHO nidy rydy. Tak mi się wydaje bo narurowca nie mam (tak na chłopski rozum). Może userzy narurowca potwierdzą albo zaprzeczą ;)


Zamykasz bypass woda leci tylko przez korpus ,otwierasz ( mocniej mniej ) woda przepływa bardziej lub mniej ;-).


Tak mi się wydaje ;-)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.