Skocz do zawartości

Czy filtr biologiczny się czyści?


zandriej

Rekomendowane odpowiedzi

Czyści się , czyści :D

Ale czyści się dopiero jak wyraźnie spadnie Ci przepływ.

Ceramika tak samo się zatyka jak gąbka :D

Ceramikę płuczemy w wodzie z akwa , z podmiany , broń Boże kranówą , bo wybijesz całą obsadę bakteryjną.

POP czyszczeniu warto dolać np. nitrivec , aby szybciej się bakteriae namnażały.

Aby rzadziej czyścić filtr zakładamy na rurkę zasysającą gąbkę , tzw. prefiltr który ma za zadanie wyłapać większość zanieczyszczeń mechanicznych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz może takie przewrotne pytanie ale w temacie, Daniel a skąd będę wiedział kiedy czyścić wkłady w sumpie ?? bo tu przepływ się nie zmieni ??

w sumpie to będziesz widział naocznie stopień zabrudzenia :D a co do innych zmian to w zależności od stopnia zabrudzenia moze się zmieniac poziom wody w poszczegulnych komorach zwłąszzca w sumpach tupu góra/dół ale w tych prawo/lewo też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten mój "sump" to tak nie do końca sump, trochę bardziej filtr zraszany, więc poziom mi się nigdzie nie podniesie, ale oczywiście stopień zabrudzenia zobaczę. Z resztą fotka moich nowych zbiorników jest w dziale DIY na forum.


Ale tak generalnie to czy pierwszą oznaką spadku skuteczności nie będzie np. wzrost NO3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ale tak generalnie to czy pierwszą oznaką spadku skuteczności nie będzie np. wzrost NO3 ?



zależy co masz na myśli ???

bo jeśli NO3 rośnie a wcześniejsze postacie związków azotowych pozostaja na poziomie 0 to znaczy że filtr jest skuteczny i działa prawidłowo czyli rozkłada związki azotowe do postaci NO3 bo "normalny" filtr dalej już nic nie przerobi przecież.

Natomiast zwiększona produkcja NO3 w porównaniu z wcześniejszymi okresami funkcjonowania filtra jesli cąły czas mamy podobne warunki w akwa, moze świadczyć ze filtr jest brudny i ten brud poprzes swój rozkład powoduje zwiększoną ilos związków azotowych które nawem mimo że zostana w tym brudzie :wink: przerobione to i tak beda skutkować zwiększonym NO3.

I dlatego jestem zwolenniem niezbyt częstego ale regularnego serwisowania/czyszczenia filtrów biologicznych bez czekania do czasu az się pozapychaja i spadnie zauważalnie przepływ, imho okres co trzy msc jest całkiem rozsadny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od obsady i wielkości zbiornika powinno się czyścić co 3 - do 6 miesięcy. Jak będziesz czyścił to zostaw w filtrze trocchę starej ceramiki aby wszystkiego nie zniszczyć.


A po co podmieniać ceramikę co 6 miesięcy?

Bo tak piszą producenci wkładów ?

Bez sensu , szkoda pieniędzy :D

Ja mam w swoim obecnym filtrze ceramikę jeszcze sprzed 3 lat jak kupowałem fluvala i nic nie zmieniałem , doszło tylko trochę innej ceramiki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, wymiana ceramiki jest jak najbardziej konieczna, co Ty nie czytasz Magazynu Akwarium? Ceramika w filtrze kubełkowym narazona jest na kalcyfikacje mikroporow polaczona z dekapitacja bakterii nitryfikacyjnych ;]


Nie wymieniasz - nie jestes akwarysta - proste, nie?


:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.